77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Довідки для призначення пенсії

Який порядок та підстави видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за період до запровадження персоніфікованого обліку? Які виплати включати в цю довідку?
Відповідно до статті 40 Закону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 року. За бажанням пенсіонера, та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01.01.2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж зазначено вище, заробітна плата (дохід) враховується за фактичний страховий стаж.
При оформленні таких довідок, з метою уникнення помилок, необхідно звернути увагу на такі моменти.
Довідка видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та виплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звернулась за пенсією.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то необхідні довідки видаються правонаступниками цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.
У довідках, які містять відомості про заробітну плату за період до 01.09.1996 року і після цієї дати, розміри заробітку до 01.09.1996 року перераховуються в гривні у співвідношенні 1:100 000. Перерахування заробітку в гривні здійснюється в такому порядку його заокруглення: цифра в шостому розряді після коми до 5 відкидається, а більше 5 - збільшується в попередньому розряді на одиницю. При цьому перераховується в гривні загальна сума заробітку за кожний рік в цілому, а якщо в календарному році береться заробіток менше року - сума заробітку за відповідний період. В довідках обов’язково зазначається про перерахунок заробітку з інших грошових одиниць в гривні.
При визначенні видів виплат, які включаються до довідок, необхідно керуватися статтею 66 Закону України від 05.11.91 № 1788 "Про пенсійне забезпечення", якою визначено, що у заробіток для обчислення пенсій включається всі види оплати праці, на які за чинними правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених чинною системою оплати праці (компенсація за невикористану відпустку, вихідна допомога та інші), перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України. Також включається за відповідні періоди допомога по тимчасовій непрацездатності чи середній заробіток, що зберігається за працівником.

Види оплати праці, на які за чинними правилами нараховуються страхові внески визначені:
- з 01.01.1992 року - Інструкцією про порядок сплати і обліку страхових та інших внесків підприємств, установ, організацій і громадян до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 26.03.92 № 2-1
- з вересня 1994 року - Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхових внесків підприємствами, установами, організаціями, громадянами до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 10.06.94 № 5-5зареєстровано в Міністерстві юстиції України   9 вересня 1994 року за N 217/427 ;
- з вересня 1996 року - Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами страхових внесків до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 06.09.96 № 11-1зареєстровано в Міністерстві юстиції України  24 вересня 1996 року за N 550/1575;
- з липня 1999 року - Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходжень до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 03.06.99 № 4-6зареєстровано в Міністерстві юстиції України   5 липня 1999 року за N 436/3729.

Виплати одноразового характеру, що не враховуються для призначення (перерахунку) пенсій і тому не зазначаються у довідках визначено:
- з жовтня 1992 року - Переліком видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховуються страхові внески та які не враховуються при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.92 № 583;
- з травня 1998 року - Переліком видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.98 № 697.
Cуми коштів, нараховані за щорічні та додаткові відпустки, а також за дні тимчасової непрацездатності, включаються до фонду оплати праці місяця, за який вони нараховані.