Чи можливо при підсумованому обліку робочого часу встановлювати тривалість робочої зміни 24 год та як у такому випадку передбачити перерви для приймання їжі (якої тривалості та в якій кількості)?
Загального нормативно-правового акта, який би давав право встановлювати тривалість зміни 24 чи 12 годин на цей час немає. Відповідно до пункту 4 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.04.06 №138, виходячи з виробничих потреб роботодавець за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації або в колективному договорі може встановлювати з урахуванням характеру і умов праці тривалість роботи протягом дня за підсумованим обліком робочого часу до 12 год робочого часу на зміну. Не рекомендується встановлювати продовжену тривалість робочого дня на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.
У листі Міністерства соціальної політики України від 29.08.12 № 317/13/116-12 "Про застосування підсумованого робочого часу", зокрема наголошено,
Статтею 66 Кодексу законів про працю України передбачено, що працівникам надається перерва для відпочинку і харчування тривалістю не більше 2 годин. Перерва до робочого часу не включається. Перерва для відпочинку і харчування повинна надаватись, як правило, через 4 години після початку роботи. Час початку і закінчення перерви встановлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку. Працівники використовують час перерви на свій розсуд. На цей час вони можуть відлучатися з місця роботи.
На тих роботах, де через умови виробництва перерву встановити не можна, працівникові повинна надаватися можливість приймання їжі протягом робочого часу. Перелік таких робіт, порядок і місце приймання їжі встановлюються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи, організації. Оплата праці працівників у цьому випадку провадиться за весь фактично відпрацьований за графіком час. Тому у разі якщо за умовами праці працівники постійно мають бути присутні на робочому місці, перерва не встановлюється.
Відповідно до ст. 7 Закону України від 01.07.93 № 3356 "Про колективні договори і угоди" у колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, зокрема режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку, оплати праці.
Тому режим роботи, тривалість робочого часу (зміни), порядок надання, тривалість перерв для відпочинку, в тому числі для харчування, встановлюються роботодавцем самостійно у правилах внутрішнього трудового розпорядку або у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, встановлених чинним законодавством та Галузевою угодою.тут