77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Адвокат або юрист: головні відмінностей

Більшість людей або взагалі не розуміють різниці, або плутають адвокатів і юристів, називаючи одних - іншими. Однак таке ототожнення є неправильним, а часто і шкідливою помилкою клієнта, що шкодить в першу чергу йому самому. 
Всякий адвокат - це, без сумніву, юрист. Однак далеко не кожен юрист - адвокат. Юристами називають себе і випускники, і навіть студенти будь-якого юридичного факультету. Юристами називають себе навіть ті, хто взагалі не має юридичної освіти, але життєвий шлях пов'язав їх роботу з практичними аспектами юриспруденції, і вони з поперемінним успіхом "допомагають" людям писати якісь скарги і представляти інтереси в різних органах. Серед юристів багато грамотних, професійних і сумлінних нотаріусів, юрисконсультів підприємств або державних службовців, а також співробітників юридичних фірм та приватних підприємців, що надають юридичні послуги.
Відповідно до Закону України від 05.07.12 № 5076 "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим законом. 
Отже, адвокат - це, по-перше, той юрист, який має закінчену вищу юридичну освіту (тобто спеціаліста або магістра, але ніяк не коледжу) та практичний досвід роботи в сфері права - не менше двох років до здачі іспиту. 
Іспит складається з 15-20 усних питань по всіх галузях права і декількох письмових документів, які кандидат повинен підготувати на найвищому рівні. Тому адвокат, навіть зі спеціалізацією в декількох галузях, має уявлення з усіх основних питань правозастосування, якого немає у просто юриста, і кваліфікація адвоката підтверджена проходженням адвокатського іспиту перед іншими практикуючими адвокатами.
Крім того, зараз ще введене обов'язкове піврічне стажування для тих, хто здав іспит, у практикуючого адвоката, якщо раніше вони не працювали помічниками такого. Після цього адвокат приймає присягу, отримує свідоцтво і посвідчення.

Але інші відмінності адвоката від юриста є ще більш суттєвими. 
Адвокатська діяльність - це незалежна професійна діяльність адвоката з надання захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Тобто адвокат надає правову допомогу в інтересах клієнта, а не в своїх власних.
А юридичні послуги, як і всякі інші, в першу чергу мають на меті отримання максимального прибутку. Тоді як адвокатська діяльність, незважаючи на отримання гонорару, є діями тільки в інтересах клієнта, а не в інтересах власної вигоди.

Закон надає адвокату ряд унікальних професійних прав і гарантій. Наприклад, адвокатським запитом адвокат може витребувати необхідні документи або інформацію, засвідчувати копії документів у справах, які веде адвокат, бути прийнятим посадовими особами органів і організацій тощо. 
Однією з найважливіших гарантій є адвокатська таємниця і повна конфіденційність, яка забороняє адвокату розголошувати будь-які дані про своїх клієнтів і їх справи, використовувати їх в особистих інтересах, а також забороняє іншим особам, в тому числі контролюючим і правоохоронним органам, подавати заявки та використовувати таку інформацію. 
Адвокат не може бути допитаний ні поліцією, ні судом про надану їм правову допомогу, не може бути притягнутий до кримінальної або іншої юридичної відповідальності за здійснення ним професійної діяльності.
Відносно адвоката, його офісу або автотранспорту не можуть застосовувати обшук чи інші оперативні або слідчі дії інакше як за рішенням суду, ухваленого за клопотанням Генерального прокурора України або прокурора обласного рівня, наприклад, прокурора міста Києва.

Тоді як у простого юриста можуть вилучити будь-які документи, затримати або допитати його, в тому числі і щодо справ клієнта, на загальних підставах.
Саме ці та інші унікальні права і гарантії, які складають правовий статус адвоката, а не його "корочка", і є головна відмінність адвоката від юриста.

Однією з головних відмінностей є також монополія адвокатів на надання правової допомоги у всіх кримінальних справах, а також з 01 січня 2017 року - у Верховному Суді України та касаційних судах у всіх видах справ. Із 01 січня 2018 року адвокати отримають монополію на представництво в апеляційних, а з 01 січня 2019 року - у всіх районних судах України. Ця монополія адвокатів покликана звільнити суди від некваліфікованих, безпідставних, а іноді і відверто дурних позовів, який складаються деякими юристами, або взагалі не юристами, головними жертвами яких стають ті, хто звернувся до них по допомогу.

Перевірити, чи є дійсно той, хто іменує себе адвокатом, таким, дуже легко: треба зайти в реєстр адвокатів Національної асоціації адвокатів України або обласної організації, наприклад, Ради адвокатів м. Києва. Де за прізвищем, ім'ям, по батькові Ви відразу знайдете результат.
Підводячи підсумок, у разі, якщо вам потрібна проста юридична консультація або написання заяви та/або скарги, то у цьому випадку зможе допомогти юрист, або маєте можливість спробувати зробити це самостійно. 
Проте, якщо питання складне, помилка загрожує неможливістю виправлення, або "справа пахне судом", то краще звернутися саме до адвоката.