77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Запропоновано змінити порядок встановлення посадових окладів

У Верховній Раді України зареєстровано проект закону від 14.03.17№ 6190 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення мінімальних розмірів ставок (окладів) заробітної плати та підвищення розміру заробітної плати на підприємствах, які реалізують більше 50 відсотків виробленої ними продукції, товарів, робіт, послуг за межі митної території України (експорт)".
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.16 № 1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" з 01.01.2017 року встановлено посадові оклади (тарифні ставки) працівника 1-го тарифного розряду Єдиної тарифної сітки у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня календарного року, тобто 1600 гривень. Для забезпечення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці та недопущення "зрівнялівки" в оплаті праці некваліфікованих та кваліфікованих працівників на рівні мінімальної заробітної плати актом доручено керівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери забезпечити в межах фонду оплати праці диференціацію заробітної плати шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його праці. 
Однак, як виконувати останній пункт, не пояснено. Адже, приміром, якщо працівнику з 1-м тарифним розрядом установити  посадовий оклад у 1600 гривен, а решти надбавок або доплат він не має в силу законодавчих норм, то йому доведеться провести доплату до рівня мінімальної зарплати в розмірі 1600 гривен (3200 - 1600).
Натомість для працівника 5-го тарифного розряду з посадовим окладом 2176 гривен і, приміром, установивши йому надбавку за напруженість у роботі 50%, заробітна плата сумарно сягатиме: (2176 + 2176) х 50% = 3264 гривен. Цей показник більший, аніж мінімальна зарплата, тож жодних доплат до її рівня не проводиться.
Отже, у такому варіанті диференціація між заробітними платами 1-го та 5-го тарифних розрядів становитиме 64 гривні (3264 - 3200).
Виникає питання, хіба можна досягнути дійсно суттєвої різниці в зарплатах, якщо посадові оклади для працівників із 1-го по 11-й тарифні розряди менші, ніж мінімальна зарплата.

Тому проектом запропоновано встановити, що мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за встановлений розмір мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму, як це є зараз. Такі зміни матимуть наслідком створення умов для  справедливого підвищення розмірів заробітних плат усіх працівників.
Також пропонується визначити, що мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. До мінімальної заробітної плати не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.
Крім того, у пояснювальній записці до проекту зазначається, що понад 30% підприємств працюють на експорт: продають за кордон металургію, агропродукцію, машинне устаткування за європейськими, ринковими цінами, прив'язаними до курсу долара та євро. І ця продукція коштує стільки ж, скільки, наприклад, польська чи німецька. Але зарплата польського і українського працівника відрізняється у 8-12 разів. 
У той же час протягом останніх двох років курс долара зріс у 3,5 рази. Натомість заробітні плати у працівників на підприємствах, які експортують продукцію за кордон (і продаючи її за іноземну валюту), залишилась на тому ж рівні.
Збільшення зарплати на цих підприємствах сприятиме збільшенню податкових надходжень у бюджет. А це дасть змогу підняти пенсії і зарплати працівникам бюджетної сфери, сприятиме створенню нових робочих місць.

Тому запропоновано мінімальний посадовий оклад для робітників (працівників) першого розряду відповідної галузі на підприємствах, які реалізують більше 50 відсотків вироблених ними продукції, товарів, робіт, послуг за межі митної території України (експорт), встановити у подвійному розмірі мінімальної заробітної плати. Перелік таких підприємств буде встановлюватися Кабінетом Міністрів України щоквартально.