77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Звіт по ЄСВ: особи, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до 3 років

На підприємстві є дві жінки, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. Виплати їм підприємство не здійснює. Чи відображаються дані про таких застрахованих осіб щомісяця в звітності по ЄСВ?
У загальному випадку роботодавці не повинні показувати у персоніфікованій звітності по ЄСВ застрахованих осіб, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо тільки їм не нараховуються жодні виплати. Але інколи все ж персоніфіковані дані про них  необхідно відображати.
Пунктом 1 розділу 4 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.04.15 № 435, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за № 460/26905 (у редакції відповідного наказу від 11.04.16 № 441) установлено, що страхувальник (підприємство) звіт формує на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону України від 08.07.10 № 2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі – Закон № 2464) нараховується єдиний внесок.
Оскільки роботодавець виплати зазначеним особам не здійснює, а отже, і єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (надалі – ЄСВ) не нараховує та не утримує, то він не відображає таких осіб у звітності із ЄСВ.
Нарахування та сплата єдиного внеску за платників єдиного внеску (підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб), здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу (абзац третій пункту 1 частини першої статті 7 Закону № 2464).

Відповідно до підпункту 2 пункту 1, підпункту 2 пункту 4 Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.11 № 178 обчислення єдиного внеску за таких осіб здійснюється районними (міськими) управліннями праці та соціального захисту населення. Тому звітність за осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, здають ці управління, формуючи Форму № Д4. 
Відомості про осіб, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, підприємство має відобразити в Форми № Д4 лише у звітних періодах, у яких розпочинається ця відпустка та в яких вона закінчується. А в Формі № Д4 персоніфіковані дані про таких осіб відображаються тільки в разі:
- якщо початок відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не збігається із першим календарним днем місяця, у якому вона почалася;
- коли кінець відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не збігається із останнім календарним днем місяця, у якому вона почалася;
- коли такій особі під час зазначеної відпустки роботодавець здійснював виплати (премії, винагороди, матеріальні допомоги), на які нараховувався ЄСВ.

Слід зазначити: спеціалісти ПФУ вважають, що в ситуації, коли в місяцях початку та закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку були робочі дні, у реквізиті 15 слід указувати кількість календарних днів у відповідному календарному місяці. 
Отже, роботодавці відомості про осіб, які перебувають у відпустках для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відображають лише в місяцях, коли розпочинається та закінчується така відпустка, а також у звітних періодах, коли їм нараховувалися виплати, на які нараховується ЄСВ.
тут (приведено відповідно до чинного законодавства)