77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Запитання-відповіді стосовно пенсійного забезпечення

Пенсійний Фонд України відповідає на запитання щодо оформлення, призначення та виплати пенсій

Щодо дострокового виходу на пенсію
1. Я народилась 03.01.1961 року, пропрацювала 15 років на фермі дояркою потім різноробочою. Виховала трьох дітей. Чи маю я  право на пенсію після досягнення 55 років і чи буде зараховано до страхового стажу період догляду за дітьми до досягнення ними 3-річного віку?
Згідно із пунктом “д” статті 13 Закону України від 05.11.91 № 1788 “Про пенсійне забезпечення”, (надалі – Закон № 1788) право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють, зокрема доярками (операторами машинного доїння) в   колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55-річного віку і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Оскільки Ви не пропрацювали 20 років дояркою (оператором машинного доїння), то права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту “д” статті 13 Закону № 1788 не маєте. Право на пенсію за віком Ви набудете після досягнення віку 59 років 6 місяців.
Водночас повідомляємо, що за період до 01.01.2005 час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми до досягнення кожною дитиною трирічного віку зараховується до страхового стажу на підставі записів у трудовій книжці та свідоцтв про народження дітей, тому при зверненні за призначенням пенсії до заяви необхідно долучити копії свідоцтв про народження дітей. З 01.01.2005 до страхового стажу зараховується період отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або допомоги при народженні дитини на підставі даних системи персоніфікованого обліку.

Щодо виплати пенсії працюючому пенсіонеру
Я - учасник бойових дій, інвалід ІІ групи, пенсіонер. Працюю сторожем, отримую 1400-1800 грн. в місяць. З моєї пенсії проводять відрахування. Чому?

Відповідно до частини першої статті 47 Закону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі – Закон № 1058), тимчасово, у період по 31 грудня 2016 року встановлено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам.
Водночас, згідно положень зазначеної статті, такий порядок не застосовується до пенсій, призначених інвалідам I та II груп, інвалідам війни III групи та учасникам бойових дій, особам, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України від 22.10.93 № 3551 “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Оскільки Ви маєте статус учасника бойових дій, в період Вашої роботи пенсія виплачується Вам в повному розмірі. Жодних утримань з Вашої пенсії не проводиться.
Водночас, в матеріалах Вашої пенсійної справи відсутні дані щодо встановлення Вам ІІ групи інвалідності. Для внесення відповідної інформації до пенсійної справи просимо надати висновок МСЕК про встановлення групи інвалідності.

Щодо грошової допомоги
Я пропрацювала в закладах освіти 35 років, в 2015 році мені призначено пенсію за віком. Чи зараховується до страхового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги, період роботи в 1980-1986 роках в районному Будинку піонерів на посаді методиста?

Згідно із Порядком обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.11 № 1191,(надалі – Порядок № 1191) до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.93 № 909 (надалі – Перелік № 909) .
Пунктом 3 Примітки до Переліку № 909 передбачено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, в тому числі на посаді старшої піонервожатої, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.
До 01.01.1992 пенсії за вислугу років працівникам освіти і охорони здоров’я призначались за Переліком установ, організацій і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим наказом Міністерства соціального забезпечення Української РСР від 31.12.1959 № 135 (надалі –  Перелік № 135).
Підрозділом “1) Учбові заклади і дитячі установи” розділу “І. Вчителі й інші працівники освіти” Переліку № 135 не передбачено посаду методиста в Будинку піонерів. Отже, для зарахування періоду роботи на цій посаді у 1980-1986 роках до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту “е” статті 55 Закону України від 05.11.91 № 1788 “Про пенсійне забезпечення”, а відтак, і до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги згідно із пунктом 7-1 розділу ХV Закону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - підстав немає.

Щодо віку виходу на пенсію
Мого сина було призвано через військовий комісаріат на військову службу. В червні 2015 року, під час проведення антитерористичної операції, він загинув. В якому віці я матиму право на призначення пенсії в разі втрати годувальника (дата мого народження - 12.04.1964)?

Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти, військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.92 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб",  (надалі - Закон № 2262)які перебували на їх утриманні.
Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається, зокрема, непрацездатним батькам, якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема:
- батьки, якщо вони досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або є інвалідами;
- батьки військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або якщо вони є інвалідами.
Відповідне зниження пенсійного віку жінкам застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.
За викладених умов, Ви матимете право на призначення пенсії у разі втрати годувальника при досягненні 53-річного віку.

Щодо встановлення надбавок, підвищень
Я -  пенсіонер, маю 49 років педагогічного стажу. Чи встановлюється до пенсії надбавка як особі, нагородженій Грамотою Президії Верховної Ради України. На які надбавки до пенсії я маю право?

Пунктом 6 статті 1 Закону України від 01.06.2000 № 1767 "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (надалі – Закон № 1767) передбачено встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною, зокрема, особам, нагородженим Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР. Встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною особам, нагородженим Грамотою Президії Верховної Ради України, Законом  № 1767 не передбачено.
Крім того, при наявності відповідного посвідчення до пенсії можуть бути встановлені підвищення, передбачені законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про донорство крові та її компонентів» та інші.
Громадянам України, яким на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років, встановлюється підвищення відповідно до Закону України від 18.11.04 № 2195 "Про соціальний захист дітей війни". При цьому одночасно підвищення за законами України від 22.10.93 № 3551 “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та від 18.11.04 № 2195 "Про соціальний захист дітей війни" не встановлюються.

Я працював у Болгарії 10 місяців, чи призначать мені пенсію за цей стаж?


Відповідно до статті 12 Договору між Україною та Республікою Болгарія про соціальне забезпечення від 04.09.01, якщо загальна тривалість страхового (трудового) стажу, накопиченого відповідно до законодавства однієї договірної сторони, становить менш ніж дванадцять місяців, і якщо на підставі цього не виникає право на пенсію відповідно до її законодавства, то цей стаж зараховує для призначення пенсії компетентна установа другої договірної сторони.
Отже, у разі відсутності права на пенсію за стаж 10 місяців згідно із законодавством Болгарії, цей період буде зараховано при призначенні пенсії в Україні.

Чи виплачується пенсія пенсіонерам, які переїжджають на проживання до Латвійської Республіки?

Відповідно до Договору між Україною і Латвійською Республікою про співробітництво в галузі соціального забезпечення від 26.02.98   та статті 3 Угоди між Міністерством праці та соціальної політики України і Міністерством добробуту Латвійської Республіки про порядок застосування цього Договору у випадку переїзду пенсіонера чи особи, що отримує пенсію, з території однієї Сторони для проживання на територію іншої Сторони після набуття чинності Договору (після 11.06.1999 р.) пенсію продовжує виплачувати Сторона місця призначення пенсії.

Чи можливе зарахування до українського страхового стажу періоду роботи, набутого на території Монголії?

На сьогодні у відносинах між Україною і  Монголією продовжує дію Угода між Союзом Радянських Соціалістичних Республік і Монгольською Народною Республікою про співробітництво в галузі соціального забезпечення, підписана 06.04.1981 року, чинна з 28.01.1982 року (надалі – Угода).
Відповідно до статті 1 Угоди під час здійснення соціального забезпечення застосовується законодавство Договірної Сторони, на території якої проживає громадянин, якщо Угодою не передбачено інше.
Статтею 4 Угоди передбачено, що при призначенні пенсій зараховується повністю трудовий стаж, в тому числі і стаж, який дає право для призначення пенсій на пільгових умовах та в пільгових розмірах, набутий на території обох Договірних Сторін та підтверджений компетентними органами тієї Договірної Сторони, на території якої був набутий стаж. Розрахунок стажу роботи в кожній із Договірних Сторін здійснюється по законодавству тієї Договірної Сторони, на території якої здійснювалась робота або прирівняна до неї діяльність.
Отже, зарахування до українського страхового стажу періоду роботи, набутого на території Монголії, можливе у випадку отримання від компетентних органів Монгольської Народної Республіки підтвердження такого стажу.

Щодо перерахунку пенсій "військовим" пенсіонерам
Я - військовий пенсіонер. Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсії військовослужбовцям провадиться за документами, що є в пенсійній справі, а також додатковими документами, наданими пенсіонерами під час перерахунку. Відповідно до п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 № 393, перерахунок раніше призначених пенсій військовим у зв’язку із змінами розмірів грошового забезпечення, що сталося після звільнення зі служби осіб офіцерського складу проводиться щорічно, виходячи з установленого за станом на 01 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військових. За 2015-2016 роки підвищувалося грошове забезпечення військовослужбовців. А пенсії перераховані не були. Чому?

Згідно зі статтею 63 Закону України від 09.04.92 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (надалі - Закон № 2262), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, або у зв’язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 № 45, визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення.
Органами Пенсійного фонду України у зв’язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” з 01.01.2008 року проведено перерахунок раніше призначених пенсій в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Після 2008 року відповідного рішення Кабінетом Міністрів України не приймалось.

Щодо виключення певного періоду із заробітної плати при перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру
Я отримую пенсію з 2005 року. Продовжувала працювати на підприємстві до 2015 року. Хотіла б із розрахунку пенсії виключити період з 2005 по 2009 роки. Чи маю я на це право?

Страховий стаж після 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (стаття 24 Закону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058).
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону № 1058 враховується за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Перерахунки пенсій пенсіонерам, які після призначення пенсії продовжували працювати, здійснюються в порядку, визначеному частиною 4 статті 42 Закону № 1058 .
Зазначений перерахунок пенсії здійснюється за зверненням пенсіонера. При цьому обов’язково обирається більш вигідніший варіант перерахунку: з урахуванням лише страхового стажу чи страхового стажу та заробітної плати.
У разі, якщо перерахунок пенсії доцільно проводити з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, то із з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються(оптимізуються) періоди до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу. Це може бути і період 2005 – 2009 роки.

Щодо виплати пенсії відповідно до "військового" закону
Чи маю я право на отримання пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в період роботи на посаді старости села?


Статтею 21 Закону України від 07.06.01 № 2493 "Про службу в органах місцевого самоврядування" передбачено, що тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України від 22.10.93 № 3551 “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються.
Згідно зі статтею 14-1 Закону України від 21.05.97 № 280 "Про місцеве самоврядування в Україні", у селах, селищах, визначених за рішенням місцевої ради об'єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України від 05.02.15 № 157 "Про добровільне об’єднання територіальних громад", за винятком її адміністративного центру, обирається староста на строк повноважень місцевої ради. Староста є посадовою особою місцевого самоврядування.
Отже, в період роботи на посаді старости села призначена Вам пенсія не виплачуватиметься.

Щодо грошової допомоги
Я пропрацювала в закладах освіти 35 років, в 2015 році мені призначено пенсію за віком. Чи зараховується до страхового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги, період роботи в 1980-1986 роках в районному Будинку піонерів на посаді методиста?

Згідно із Порядком обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.11 № 1191 (надалі – Порядок № 1191) до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.93 № 909 (надалі – Перелік № 909) .
Пунктом 3 Примітки до Переліку № 909 передбачено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, в тому числі на посаді старшої піонервожатої, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.
До 01.01.1992 пенсії за вислугу років працівникам освіти і охорони здоров’я призначались за Переліком установ, організацій і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим наказом Міністерства соціального забезпечення Української РСР від 31.12.1959 № 135 (надалі –  Перелік № 135).
Підрозділом “1) Учбові заклади і дитячі установи” розділу “І. Вчителі й інші працівники освіти” Переліку № 135 не передбачено посаду методиста в Будинку піонерів. Отже, для зарахування періоду роботи на цій посаді у 1980-1986 роках до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту “е” статті 55 Закону України від 05.11.91 № 1788 “Про пенсійне забезпечення”, а відтак, і до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги згідно із пунктом 7-1 розділу ХV Закону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - підстав немає.

Щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) при обчисленні пенсії
В 2004 році я звільнився з шахти і більше не працював. В 2005 році мені довічно призначено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві. За який рік буде застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) при обчисленні моєї пенсії за віком, якщо в 2016 році я виявлю бажання перейти на цей вид пенсії?








Згідно з частиною 3 статті 45 ЗЗакону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі – Закон № 1058) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону № 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною 2 статті 40 Закону, тобто середня заробітна плата (дохід) за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.12 № 327 “Про підвищення рівнів соціального захисту населення” передбачено зокрема, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року відповідно до Закону № 1058 перераховуються із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Враховуючи зазначене і ту обставину, що після звільнення в 2004 році з шахти та визнання Вас інвалідом внаслідок нещасного випадку на виробництві Ви не працювали, то при переведенні Вас в 2016 році вперше з пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, призначеної в 2005 році відповідно до Закону України від 05.11.91 № 1788 “Про пенсійне забезпечення”, на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 - буде застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) за 2007 рік – 1197,91 гривен. 

Чи маю я право на обчислення пенсії враховуючи доходи, які я отримувала до 2000 року?





          




15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.16 № 1043 “Про внесення змін до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії”. 
Фактично внесені зміни поновили раніше діючий порядок обчислення пенсій. Так, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Тобто, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись з урахуванням заробітку не лише за всі періоди страхового стажу після 1.07.2000 року, а й  за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року – за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Щодо переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком
Я народилась 16.08.1960. У 2006 році вийшла на пенсію за вислугу років як працівник освіти. З того часу працюю бухгалтером. Коли я зможу перейти на пенсію за віком і яким чином буде враховано мій стаж, відпрацьований після 2006 року?

Відповідно до статті 26 Закону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійний вік жінки,  18.06.1960 року народження, 59 років.
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже, після досягнення 59 років Ви маєте право звернутися до управління Пенсійного фонду України, в якому Ви перебуваєте на обліку як одержувач пенсії за вислугу років, із заявою про переведення Вас на пенсію за віком. Страховий стаж та заробітна плата, набуті після 2006 року, будуть враховані за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Щодо підтвердження стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах
Моя донька має 35 років стажу. Працювала на шкідливих виробництвах – в гальванічному і штампувальному цехах заводу "Агат". Завод закрився, а документи, які б підтверджували шкідливість виконуваних нею робіт, відсутні. Як доньці підтвердити шкідливий стаж при зверненні за пенсією?


Обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема, відповідно до пунктів "а" і "б" статті 13 Закону України від 05.11.91 № 1788 “Про пенсійне забезпечення”, органами Пенсійного фонду України здійснюється відповідно до Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.16 № 461, та на підставі довідки про пільговий характер роботи, яка надається підприємством, на якому працював заявник, або його правонаступником, з урахуванням атестації робочих місць за періоди роботи, починаючи з 21.08.1992.
(Постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.03 № 36 “Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах” - втратила чинність)
У разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до пільгового стажу, здійснюється Комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, що створені при головних управліннях Пенсійного фонду України в областях (далі – Комісія).
Комісія це колегіальний орган, до складу якої входять представники органів управління праці та соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної експертизи умов праці та Федерації професійних спілок України.
Для підтвердження пільгового стажу роботи на Комісії особа звертається до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) із заявою про підтвердження стажу роботи та надає наступні документи:
- витяг з Єдиного державного реєстру про ліквідацію підприємства,
- трудову книжку,
- документи, видані архівними установами, зокрема:  довідку про заробітну плату, копії документів про проведення атестації робочих місць, копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності – довідка про їх відсутність), а також будь-які інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Рішення Комісії є документом, яким підтверджується пільговий стаж на ліквідованому підприємстві. 
Щодо призначення пенсії комбайнеру
Я – комбайнер, 05.10.1961 р. н. У жовтні 2016 року маю намір звернутися за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту “в” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Чи зараховується до пільгового стажу тракториста-машиніста міжсезонний і міжпольовий період роботи по ремонту сільськогосподарської техніки та інші роботи?  Якщо так, то згідно якого документу? Та чи буде зараховуватися до пільгового стажу служба в армії, якщо я був призваний з посади комбайнера?
Відповідно до пункту “в” статті 13 Закону України від 05.11.91 № 1788 “Про пенсійне забезпечення” (надалі - Закон № 1788), правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, після досягнення чоловіками 55 років і при загальному стажі роботи, зокрема, у період з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року не менше 26 років, з них не менше 20 років на зазначеній посаді.
Єдина назва професії “тракторист-машиніст” введена в 1961 році і охоплює, зокрема, професії: комбайнер; механік-комбайнер; тракторист; тракторист-бульдозерист.
Для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, в яких наводяться відомості, зокрема, стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції (пункт 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637).
Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період  на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи.
Час проходження Вами строкової військової служби буде зараховано до пільгового стажу тракториста, якщо на момент призову на строкову військову службу Ви працювали за цією професією та були безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції.
Щодо пенсійного забезпечення трактористів
04.01.2016 року мені виповнилося 55 років. З 1978 по 2015 я працював трактористом. Загального стажу у мене 35 років. До 2000 року у мене зараховано 18 років і 2 місяці пільгового стажу. До 20 років не вистачає 1 рік і 10 місяців. З 21.03.2000 по 2015 рік я працював у приватно-орендному підприємстві трактористом (підтверджено записами у трудовій книжці). 01.02.2016 року я звернувся до директора цього підприємства із заявою про надання довідки, яка дає право на пільгове забезпечення згідно із пунктом «в» статті 13 Закону «Про пенсійне забезпечення». У довідці мені відмовили. Чи правомірні такі дії та до якого органу мені звернутися, з якими документами, щоб підтвердити 1 рік і 10 місяців пільгового стажу?


Чоловікам трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, на інших підприємствах сільського господарства, пенсії призначаються після досягнення 55 років і при наявності 20 років роботи трактористом, за наявності загального стажу від 25 років 6 місяців до 30 років (в залежності від дати звернення за призначенням пенсії).
До підприємств сільського господарства віднесені підприємства, які виробляють сільгосппродукцію або обслуговують її виробництво.
Тобто трактористи, які працюють у приватних або фермерських господарствах, агрофірмах також користуються правом на пільгову пенсію. Працівники мають бути оформлені на роботу трактористами, постійно бути зайнятими на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного польового періоду у рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві. Такі періоди роботи підтверджуються документами колгоспів, радгоспів, інших підприємств сільського господарства, де працювали трактористи, або документами підприємств – правонаступників. При цьому первинні документи повинні містити відомості про безпосередню зайнятість тракториста у виробництві сільськогосподарської продукції, а саме: продукції рослинництва чи тваринництва протягом повного польового періоду чи  календарного року.
Враховуючи те, що в трудовій книжці ці відомості відсутні, для підтвердження пільгового стажу надається відповідна довідка підприємства, установи, організації або їх правонаступників, в якій наводяться відомості про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Нажаль, право призначити пенсію без документального підтвердження 20 років роботи трактористом у сільському господарстві відсутнє.

Щодо обчислення пенсії
Мені 57 років і восени цього року я матиму право йти на пенсію за віком. Маю трудовий стаж, набутий на території Російської Федерації (район Крайньої Півночі 1985-1992 роки). Чи зможу я взяти ці роки для нарахування мені пенсії?


29.03.2016 Верховною Радою України прийнято Закон України від 26.03.16 № 1043 "Про внесення зміни до статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії», яким передбачено можливість подавати для обчислення пенсії довідку про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30 червня 2000 року. Закон набрав чинності з 15.04.2016. 
Так, відповідно до статті 40 Закону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії за віком враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. 
Враховуючи вищевикладене, після досягнення пенсійного віку обчислення Вашої пенсії може бути проведено, в тому числі, з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року. Така заробітна плата враховується на підставі довідки про заробітну плату, за умови підтвердження її первинними документами.

Щодо порядку ведення трудових книжок на підприємствах, установах та організаціях       
Через місяць мені виповниться 60 років. Був в Пенсійному фонді і отримав консультацію щодо призначення пенсії. Але забув спитати, чи правильно те, що на титульному аркуші моєї трудової книжки (трудову діяльність розпочав в серпні 1974 року) немає ніяких печаток? У мого брата, який вперше працевлаштувався у лютому 1977 року, на такий сторінці є печатка відділу кадрів
Порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах та організаціях визначався постановою Ради Народних Комісарів № 1320 від 20.12.1938 року, постановою Державного комітету Ради міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати від 09.07.1958 № 620, постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20.06.1974 № 162 (яка набрала чинності з 01.01.1975) та наказом Міністерства праці, Міністерства юстиції та Міністерства соціального захисту населення від 29.07.93 №58зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за N 110, "Про затвердження Інструкції про  порядок ведення трудових книжок працівників".
Відповідно до зазначених нормативних актів проставляння на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки печатки підприємства (або печатки відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка, передбачалося з 01.01.1975 року. До зазначеної дати печатка на першій сторінці  трудової книжки не ставилася.
Враховуючи зазначене, при вирішенні питання щодо врахування до страхового стажу періодів роботи, внесених до трудової книжки, слід керуватись вищезазначеними нормативними актами, чинними на момент заповнення трудової книжки.

Щодо обчислення пенсії
В січні 2016 року я звернувся за призначенням пенсії. Чи маю я право відмовитись від зарахування до страхового стажу періоду роботи після 01.07.2000 року з тим, щоб здійснити обчислення пенсії із заробітної плати за період роботи за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року та чи маю я право на застосування положень статті 43 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”?








































***Я народилась 19.12.1958. 20 грудня 2014 (в 56 років) призначила пенсію за віком при страховому стажі 37 років 7 місяців. При цьому розмір моєї пенсії було зменшено на 9 %. З 08.01.2015 я влаштувалась на роботу. 19.06.2016 досягла пенсійного віку. Чи буде перераховано мені відсотки зменшення розміру пенсії? Чи буде мені нараховано підвищення за більш пізній вихід на пенсію?
















Визначення розміру пенсії здійснюється згідно зі статтями 27, 28 Закону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі – Закон № 1058). При цьому, страховий стаж та коефіцієнт страхового стажу обчислюються відповідно до статей 24, 25 Закону, заробітна плата враховується за період страхового стажу, визначений статтею 40 Закону № 1058.
Так, згідно зі статтею 24 Закону № 1058 страховий стаж, набутий з 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до 01.01.2004 року – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058, тобто на підставі записів, проведених у трудовій книжці, або на підставі інших документів, передбачених Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Чинним законодавством не передбачено можливості зарахування чи не зарахування до страхового стажу відповідних періодів за бажанням особи.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року враховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац 5 частини 1 статті 40 Закону № 1058).
З огляду на зазначене та враховуючи положення абзацу 1 частини 1 статті 40 Закону № 1058:
- у випадку, коли за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року у Вас відсутній страховий стаж (Ви не працювали з 01.07.2000 року), то для обчислення пенсії буде враховано заробітну плату лише за будь-яких 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року;
- у випадку, коли за даними системи персоніфікованого обліку тривалість страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року у Вас не менше 60 місяців - підстав для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, немає. Пенсія повинна обчислюватись із заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року на підставі даних системи персоніфікованого обліку;
- у випадку, коли за даними системи персоніфікованого обліку тривалість страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року у Вас менше  60 місяців – для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року на підставі довідки про заробітну плату та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року на підставі даних системи персоніфікованого обліку.
Водночас повідомляємо, що положення статті 43 Закону № 1058   застосовувались при здійсненні перерахунків пенсій, призначених до 01.01.2004 року відповідно до Закону України від 05.11.91 № 1788 “Про пенсійне забезпечення” 
******************


***Відповідно до норм статті 26 Закону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі – Закон № 1058), вік виходу на пенсію жінок, які народилися у грудні 1958 року, - 57 років і 6 місяців.
Жінкам, які скористались правом дострокового виходу на пенсію відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону, розмір пенсії зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
Законом № 1058 передбачено, що у разі якщо після призначення дострокової пенсії жінка працевлаштувалась, виплата пенсії припиняється. При досягненні пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058, виплата пенсії поновлюється автоматично виходячи з показників, що були на час припинення її виплати. З урахуванням даних із системи персоніфікованого обліку про сплату страхових внесків відсоток, на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням повних місяців страхового стажу, набутих після призначення пенсії.
Підстав для підвищення пенсії в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію згідно із частиною 3 статті 29 Закону № 1058 немає, оскільки Ви скористались правом дострокового виходу на пенсію відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону № 1058.