77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Роз"яснення обчислення середньої заробітної плати

Міністерством соціальної політики України надані роз'яснення обчислення середньої заробітної плати, а саме:
1. Чи застосовуються норми Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100  (надалі -Порядок № 100) передбачені абзацом сьомим та восьмим пункту 2 Порядку у випадку якщо у окремих категорій держслужбовців посадові оклади не підвищено, але структура заробітної плати змінилася?
Абзацом сьомим пункту 2 Порядку № 100 передбачено, що в разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до актів законодавства період до зміни структури заробітної плати виключається із розрахункового періоду.
Отже, якщо за посадою державного службовця не відбулося підвищення окладів (наприклад працівникам апарату суду), то нарахування середньої заробітної плати проводиться на визначених у Порядку № 100 загальних підставах без урахування абзаців сьомого та восьмого пункту 2 цього Порядку. 

2. Чи проводиться перерахунок середньої заробітної плати за дні відпустки, які припадають на травень та матеріальної допомоги, яка виплачена в квітні у разі, якщо штатні розписи, складені відповідно до нових умов оплати праці на 1 травня поточного року не були затверджені? 
Абзацом восьмим пункту 2 Порядку № 100 визначено, що в разі, коли зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відбулася у період, протягом якого за працівником зберігається середня заробітна плата, а також коли заробітна плата у розрахунковому періоді не зберігається, обчислення середньої заробітної плати проводиться з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, що встановлені після підвищення посадових окладів.
Отже, середню заробітну плату за дні відпустки, які припадають на травень 2016 року, необхідно обчислювати з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, встановленими після підвищення посадових окладів, тобто у розмірі заробітної плати за травень виходячи із нових умов оплати праці.
Якщо нарахування проводилось до затвердження штатного розпису і середню заробітну плату було обчислено без урахування вищезазначених положень Порядку № 100, то необхідно зробити перерахунок і відповідні донарахування.
Суму матеріальної допомоги, яка виплачувалась у квітні поточного року у зв’язку з наданням щорічної відпустки, що почалась із 25 квітня 2016 року, перераховувати не потрібно. 
Водночас зазначаємо, що статтею 127 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП) передбачено вичерпний перелік підстав, які дають право проводити відрахування із заробітної плати для погашення заборгованості працівника перед установою, з якою він перебуває в трудових відносинах.

3. Чи потрібно перераховувати середню заробітну плату нараховану та виплачену у квітні поточного року для обчислення грошової допомоги до відпустки, яка надавалася у травні поточного року та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань ?
З урахуванням положень абзаців сьомого та восьмого пункту 2 Порядку № 100, нарахування грошової допомоги до відпустки, яка надавалася у травні поточного року, проводиться із заробітної плати за травень за новими умовами.
Що стосується виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, то подією, яка пов'язана з виплатою цієї допомоги, є видання наказу. Якщо зазначену допомогу було нараховано у квітні, то суму середньої заробітної плати перераховувати не потрібно. 

4. Як обчислити середню заробітну плату для нарахування грошової допомоги до відпустки, яка надається у червні поточного року, якщо працівник у травні поточного року знаходився у відпустці за свій рахунок ?
Обчислення середньої заробітної плати для виплати грошової допомоги до щорічної відпустки проводиться з урахуванням положень Порядку № 100.
Абзацом сьомим пункту 2 Порядку № 100 передбачено, що у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до актів законодавства період до зміни структури заробітної плати виключається з розрахункового періоду.
Враховуючи, що з 01 травня 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.16 № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", підвищено посадові оклади з одночасною зміною структури, то розрахунковим періодом для проведення нарахувань виходячи з середньої заробітної плати, передбачених пунктом 1 Порядку, має буде період, починаючи з травня 2016 року.
Відповідно до абзацу 8 пункту 2 Порядку № 100 у разі, коли зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відбулася у період, протягом якого за працівником зберігається середня заробітна плата, а також коли заробітна плата у розрахунковому періоді не зберігається, обчислення середньої заробітної плати провадиться з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, що встановлені після підвищення посадових окладів.
Отже, якщо працівник не працював певний період травня поточного року згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин, то нарахування середньої заробітної плати для виплати грошової допомоги до відпустки, яка надається у червні поточного року, проводиться з урахуванням виплат згідно з новими умовами оплати праці за фактично відпрацьований період травня поточного року

5. Чи перераховувати середню заробітну плату державному службовцю, призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у зв’язку з набранням чинності Закону України від 10.12.15889 "Про державну службу"?
Обчислення середньої заробітної плати працівникам, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період проводиться з урахуванням положень Порядку № 100.
Враховуючи положення абзаців 7 та 8 пункту 2 Порядку № 100, якими не визначено будь-яких виключень працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, середню заробітну плату необхідно обчислити згідно з новими умовами оплати праці.

6. Який розмір середньої заробітної плати зберігати за працівником, демобілізованим з військової служби в період взяття на військовий облік ? 
Відповідно до статті 24 Закону України від 25.03.922232 "Про військовий обов’язок і військову службу"  (надалі - Закон № 2232) закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Днем фактичної демобілізації вважається день виключення зі списків особового складу військової частини у зв’язку зі звільненням з військової служби (оформлюється наказом військової частини про що робиться відповідний запис у військовому квитку).
Отже, до дня фактичної демобілізації збереження середнього заробітку здійснюється відповідно до статті 119 КЗпП. 
Відповідно до статті 21 Закону № 2232 громадяни України для виконання обов’язків, пов’язаних із взяттям на військовий облік, призовом або прийняттям на військову службу, а також особи, які направляються районними (міськими) військовими комісаріатами на медичний огляд (медичне обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах), лікування, звільняються від роботи на час, необхідний для виконання зазначених обов’язків та перебування в лікувальному закладі охорони здоров’я, із збереженням за ними місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати.
За ці дні середній заробіток працівнику нараховується з урахуванням положень Порядку, з тієї ж середньої зарплати, за якою здійснювалась оплата за період військової служби.