77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Одруження: відпочинок без оплати праці

Надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати регулюється статтею 84 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП) та статтями 25 і 26 Закону України від 15.11.96 № 504 "Про відпустки" (надалі - Закон № 504). 
Закон № 504 значно детальніше, ніж стаття КЗпП врегулював питання відпусток без збереження заробітної плати. Ним передбачено надання двох видів зазначених відпусток: а) надається працівникові в обов'язковому порядку (стаття 25); б) за згодою сторін (працівника та роботодавця) (стаття 26).
Якщо працівник має право на одержання відпустки без збереження заробітної плати за декількома підставами, використання відпустки за однією з підстав не перешкоджає використанню відпустки за іншими підставами. Час надання цієї відпустки в одних випадках визначається самим працівником у межах дії обставин (стаття 25 Закону № 504),  а в інших випадках підлягає погодженню з роботодавцем.
Відпустка без збереження заробітної плати надається зі дня, про який просить працівник у межах періоду, в якому існували обставини, що дають право на відпустку, зокрема, особам, які вступають у шлюб (пункт 8 частини першої статті 25 Закону № 504) - тривалістю до 10 календарних днів.
У статті 21 Сімейного кодексу України зазначено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя. Релігійний обряд шлюбу не є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов'язків подружжя, крім випадків, коли релігійний обряд шлюбу відбувся до створення або відновлення органів державної реєстрації актів цивільного стану.     
                                                   
Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою факту  шлюбу. Жінка та чоловік особисто подають заяву про державну реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану за їх вибором. 
За погодженням з нареченими орган державної реєстрації актів цивільного стану призначає день і час державної реєстрації шлюбу, яка  проводиться після закінчення одного місяця з дня подання заяви про державну реєстрацію шлюбу.
За наявності поважної причини і з дозволу керівника органу державної реєстрації актів цивільного стану реєстрація шлюбу проводиться до закінчення зазначеного строку на підставі спільної заяви наречених та документів, які підтверджують наявність поважної причини. У разі вагітності нареченої, народження нею дитини та якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, за наявності документів, що підтверджують викладені факти, реєстрація шлюбу проводиться в день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця. Якщо є відомості про наявність перешкод для реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти таку реєстрацію, але не більш як на три місяці.

Звідси випливає, що для отримання відпустки без збереження заробітної плати у зв'язку з одруженням і керуючись статтею 25 Закону 
№ 504, працівнику необхідно подати роботодавцю відповідну заяву, зазначивши при цьому конкретну дату початку відпустки та її тривалість, з обов'язковим доданням документа від органу державної реєстрації актів цивільного стану, де подана заява про  реєстрацію шлюбу.

Ураховуючи, що відпустка без збереження заробітної плати у зв'язку з одруженням пов'язана безпосередньо із датою реєстрації шлюбу, то вона може передувати дню реєстрації, слідувати за ним або дата реєстрації шлюбу може припадати на будь-який день відпустки. 
Отже, використати право на цю відпустку працівники мають протягом періоду до дати державної реєстрації шлюбу, яку встановлено органом державної реєстрації актів цивільного стану. Тобто при реєстрації шлюбу в суботу, працівник має право взяти відпустку без збереження заробітної плати (тривалість визначає самостійно у межах 10 календарних днів)  з п'ятниці або з найближчого понеділка. 
Наприкладдата державної реєстрації шлюбу - 03 вересня (весілля), відпустка без збереження заробітної плати у зв'язку з одруженням може бути надана на підставі наказу підприємства, організації, установи з будь-якого дня тільки до цієї дати. 
Відлік часу на право працівника використати норму пункту 8 частини першої статті 25 Закону № 504 розпочинається з моменту отримання ним (нею) документа від органу державної реєстрації актів цивільного стану з зазначенням дати реєстрації шлюбу та надання його в установленому порядку роботодавцю для прийняття відповідного розпорядчого рішення.