77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Застосування корпоративної банківської картки на підприємстві

Згідно з абзацом другим пункту 8.3 глави 8 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.03 № 492 (надалі Інструкція № 492), корпоративну банківську платіжну картку (надалі − КБПК) можна застосовувати для:
- одержання готівки за межами України для оплати витрат на відрядження;
- здійснення безготівкових розрахунків за межами України, пов’язаних із відрядженнями та витратами представницького характеру, а також для оплати експлуатаційних витрат, з утримання і перебування повітряних, морських, автотранспортних засобів за межами України, відповідно до умов Кодексу торгового мореплавства України, Повітряного кодексу України, Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, Міжнародної конвенції про дорожній рух.
Окрім можливостей, зазначених вище, наведені й випадки, коли заборонено використовувати кошти, отримані за допомогою КБПК, а саме для: одержання зарплати;  інших виплат соціального характеру; розрахунків за зовнішньоторговельними договорами (контрактами); здійснення іноземних інвестицій в Україну та інвестицій резидентів за її межі.
Як бачите, списки дозволів та заборон короткі. Крім того, в Інструкції № 492 згадується лише про інвалютні операції в частині дозволів. Тому можна дійти висновку, що за допомогою КБПК можна оплачувати все, що прямо не заборонено законодавством.

Бухгалтерський облік руху коштів через КБПК
Відкривши в банку новий рахунок для КБПК, обіг коштів на ньому варто відображати через Дт 313 «Інші рахунки в банку в національній валюті». При інвалютній КБПК буде відкрито і рахунки в інвалюті, які доцільно показувати за Дт 314 «Інші рахунки в банку в іноземній валюті».
Перераховуючи кошти на рахунок КБПК для їх використання в господарських цілях чи у відрядженні, бухгалтеру слід зробити проведення Дт 313 (314) Кт 311 «Поточні рахунки в національній валюті» (312 «Поточні рахунки в іноземній валюті»).
Якщо за відкриття рахунків та емісію КБПК підприємству слід сплатити банку винагороду, то такі витрати відображають проведенням Дт 92 «Адміністративні витрати» Кт 311.
Отриману від банку КБПК варто показувати на дебеті позабалансового рахунку 08 «Бланки суворого обліку» за фактичною вартістю емісії (сумою, сплаченою банку за випуск цієї картки). Можна відкрити окремий субрахунок, наприклад, «08/1 КБПК».
Якщо підприємство вирішить закрити корпоративну картку та відмовитися від таких послуг банку, то КБПК слід списати з позабалансового рахунку 08.
Щодо документування руху коштів через КБПК та її зберігання на підприємстві, то на сьогодні нормативно не визначено жодних вимог стосовно цього. Втім, радимо все ж КБПК зберігати в сейфі разом з грошовими коштами підприємства.
Для відображення руху КБПК можна створити спеціальний Реєстр використання КБПК або Журнал використання КБПК. У такому документі варто фіксувати дату отримання та повернення картки держателем, суми залишку на рахунку тощо. Цей документ слід розробити самостійно та затвердити внутрішнім наказом підприємства. Вести реєстр (журнал) краще доручити бухгалтеру чи касиру.

Крім того, можна прописати власні правила застосування КБПК на підприємстві та затвердити їх наказом. тут