Тривалість робочої зміни медсестри лікарні – 24 години. Як оплачуються їй ці 24 години, тобто чи враховується при цьому час на приймання їжі?
Норми робочого часу для працівників закладів та установ охорони здоров’я затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25.05.06 № 319, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 червня 2006 року за N 696/12570. Якщо норма тривалості робочого часу цим наказом не визначена, то застосовується стаття 50 Кодексу законів про працю України, згідно з якою нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.
Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.01 № 163.
Для працівників, які працюють у закладах (структурних підрозділах) і на посадах у шкідливих умовах праці, установлюється скорочена тривалість робочого тижня на підставі результатів атестації робочих місць згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442.
У відповідних випадках тривалість щоденної роботи, у тому числі час початку та закінчення щоденної роботи, перерви для відпочинку та приймання їжі, визначається графіками змінності, що затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням із профспілковим органом з дотриманням установленої тривалості робочого часу за тиждень або інший обліковий період. Графіки роботи затверджуються керівником закладу за погодженням із профспілковим комітетом.
На роботах, де за умовами виробництва перерву для відпочинку та харчування встановити неможливо, працівникові має бути надана можливість приймати їжу протягом робочого часу.
Тому при 24-годинній тривалості робочої зміни в закладі охорони здоров’я час приймання їжі включається до робочого часу працівника й відповідно оплата праці працівника здійснюється за 24 години.