77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Помилки у штатному розписі: порушення під час прийняття на роботу працівників

Порушення яких норм Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП) можуть виникнути в разі неправильного складання штатного розпису - аналізуємо та уникаємо.
Невідповідність штатного розпису Класифікатору професій та додаткові обов’язки
Штатний розпис має відповідати Національному класифікатору України ДК 003:2010 "Класифікатор професій", затвердженому наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.07.10 № 327 (надалі - КП) та запровадженому з 01.11.2010 року на заміну ДК 003:2005, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 26.12.05 № 375.
Із моменту набрання чинності, тобто з 01.11.2010 року, КП зазнав змін. 
затверджена наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
Зміна № 1
Зміна № 2
Зміна № 3
Зміна № 4
Зміна № 5

від 16.08.12
№ 923

від 18.11.14
№ 1361

від 02.09.15
№ 1084

від 04.03.16 
№ 394

від 10.08.16
№ 1328
Набрала чинності
з 01 вересня
2012 року
з 01 березня
2015 року
з 01 жовтня
2015 року
з 01 березня
2016 року
з 15 серпня
2016 року

У зв’язку з тим, що деякі назви професій було змінено, а деякі взагалі скасовано, необхідно актуалізувати назви професій працівників відповідно до КП, враховуючи всі зміни. Тобто, внести зміни до штатних розписів, наказів із особового складу та трудових книжок працівників із дотриманням законодавства про працю, зокрема частини третьої статті 32 КЗпП.

Професії, яких не існує

• касир-бухгалтер
• водій-експедитор
• бухгалтер-паспортист


• рахівник-касир
• двірник-прибиральник
• швейцар-охоронник
Чого не слід робити
Підбираючи назву професії чи посади, не можна утворювати нові назви шляхом поєднання назв, які вже існують.
Наслідком утворення професій шляхом поєднання назв, що вже існують, є порушення вимог КП, у зв’язку з чим у працівників, які прийняті на перераховані вище посади, виникнуть труднощі з оформленням пенсії. А результатом буде звернення на підприємство з проханням виправити запис у трудовій книжці відповідно до законодавства, оскільки КП призначений для застосування всіма суб’єктами господарювання під час запису про роботу до трудових книжок працівників.
Крім того, працівники, які прийняті на посади, утворені складанням із кількох посад, фактично виконують роботу за суміщенням, але доплата за суміщення професій їм не нараховується та не виплачується в порушення вимог статті 105 КЗпП.
Що робити
До штатного розпису слід ввести обидві посади, за однією з яких прийняти працівника на основне місце роботи, а за іншою - на того ж працівника покласти виконання додаткових обов’язків за другою посадою та встановити доплату у відсотках за суміщення професій (посад) на підставі статті 105 КЗпП.
Визначаючи роботу, яка буде основною, а яка виконуватиметься за суміщенням, слід звертати увагу на час та зайнятість працівника за кожною з посад, наявність можливості виконання роботи за суміщенням, а також на додаткові умови, наприклад потребу в укладанні договору про повну матеріальну відповідальність.

Міжкваліфікаційні співвідношення в оплаті праці
Наступне порушення щодо штатного розпису стосується однієї з істотних умов праці, а саме оплати. Нагадаємо, що Класифікаційні угруповання КП сформовано у 9 розділів:
·         Розділ 1. Законодавці, вищі державні службовці, керівники, менеджери (управителі)
·         Розділ 2. Професіонали
·         Розділ 3. Фахівці
·         Розділ 4. Технічні службовці
·         Розділ 5. Працівники сфери торгівлі та послуг
·         Розділ 6. Кваліфіковані робітники сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства
·         Розділ 7. Кваліфіковані робітники з інструментом
·         Розділ 8. Робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин
·         Розділ 9. Найпростіші професії
Кожен із розділів складається з опису, класифікації професій та покажчика професійних назв робіт за кодами професій, тож у штатному розписі всім працівникам підприємства не може бути встановлено однакову заробітну плату (оклад), навіть за умови, що в разі додаткових нарахувань загальні суми до виплат у них будуть різними.
Адже відповідно до вимог частини другої статті 96 КЗпП тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати (приклад).
Приклад
Відповідно до КП:
- професії директора, головного бухгалтера відносяться до розділу фахівців, які потребують певних знань в одній чи більше галузях природознавчих, технічних чи гуманітарних наук;
професії провідного інженера-конструктора, інженера-конструктора, фахівця з якості відносяться до розділу професіоналів, що передбачає високий рівень знань у галузі фізичних, математичних, технічних та інших наук;
професії слюсаря-ремонтника, слюсаря-інструментальника відносяться до розділу кваліфікованих робітників з інструментами, які потребують знань, потрібних для вибирання способів використання матеріалів та інструментів, визначення стадій робочого процесу, характеристики та призначення кінцевої продукції;
професія формувальника склопластикових виробів відноситься до розділу робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин, які передбачають знання, потрібні для експлуатації та нагляду за роботою устаткування, машин, у тому числі високоавтоматизованих, а також для їх складання.
Але на підприємстві директору, головному бухгалтеру, слюсарям-ремонтникам, слюсарям-інструментальникам, формувальникам склопластикових виробів та іншим штатним розписом передбачено оклади в розмірі мінімальної заробітної плати, тобто на підприємстві не встановлені міжкваліфікаційні співвідношення розмірів посадових окладів, що є порушенням вимог статті 96 КЗпП.


Мінімальна заробітна плата
Ще одним порушенням, яке може мати місце у штатному розписі, є невідповідність ставки (окладу) мінімальній заробітній платі, встановленій на державному рівні. У такому випадку порушуються вимоги статті 95 КЗпП.

Мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт)
(КЗпП, Закон України від 24.03.95 N 108 "Про оплату праці")

Найчастіше зазначене порушення спостерігається у період підвищення мінімальної заробітної плати.
Відповідно до підпункту 8 пункту 1 статті 40 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається в законі про Державний бюджет на відповідний рік.
Мінімальна заробітна плата у 2017 році
Строк дії
Розмір
Підстава
місячний
погодинний
01.01.2017 – 31.12.2017
3200 грн.
19,34 грн.
стаття 8 Закону України 

Визначаючи розмір заробітної плати працівникам, яких приймають на роботу за сумісництвом, та кількість штатних одиниць, що відповідають неповній ставці у штатних розписах, слід зазначати посадовий оклад як за повну штатну одиницю, а розрахунок проводити пропорційно відпрацьованому часу.
Зверніть увагу. Якщо буде зазначено посадовий оклад, який дорівнює, наприклад, половині посадового окладу, може скластися враження, що не дотримуються мінімальні гарантії оплати праці.

Висновки
Отже, штатний розпис:
1. Фіксує розподіл праці між працівниками.
2. Закріплює структурний та чисельний склад працівників і місячний фонд заробітної плати.
3. Конкретизує перелік посад і професій.
4. Установлює розмір основної заробітної плати щодо конкретної посади, професії, а також розмір надбавок (доплат), якщо це передбачено положенням про оплату праці.


Основними порушеннями законодавства про працю під час прийняття на роботу працівників, пов'язаними зі штатним розписом, є:
Порушення
Норма законодавства
Невідповідність назви посади
КП

Невстановлення міжкваліфікаційних співвідношень при оплаті праці

Частина друга статті 96 КЗпП
Недотримання розміру мінімальної заробітної палати

Стаття 95 КЗпП
Неправомірне покладання на працівника додаткових обов’язків, які він фактично виконує за суміщенням, без відповідної доплати

Стаття 105 КЗпП
тут (роз'яснення актуалізовано станом на 10.02.2017 року)