77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Повноліття дитини: підстава для припинення стягнення аліментів

Згідно з постановою, отриманою підприємством  від державної виконавчої служби, з працівника утримували аліменти в розмірі 1/4 зарплати ― до досягнення дитиною повноліття. За словами боржника, повноліття дитини настало в березні 2017 року, але в постанові не зазначено дані про вік і дату народження дитини. Що є підставою (доказом) для припинення утримання аліментів із заробітної плати працівника після досягнення дитиною повноліття?
Відповідно до пункту 7 частини першої та частини другої статті 39 Закону України від 02.06.16 № 1404 "Про виконавче провадження" (надалі - Закон № 1404), виконавче провадження підлягає закінченню у разі спливу строку, передбаченого законом для відповідного виду стягнення, крім випадку, якщо є заборгованість зі стягнення відповідних платежів. Постанова про закінчення виконавчого провадження виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини, зокрема, настання повноліття дитини.

Абзацом першим частини першої статті 1 Закону України від 26.04.01 № 2402 "Про охорону дитинства" визначено термін "дитина" - особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше. 
Відповідно до статей 6 і 180 Сімейного кодексу України (надалі - СКУ), батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, але з урахуванням вимог статей 34 і 35 Цивільного кодексу України щодо повної цивільної дієздатності. Частиною першою статті 6 СКУ встановлено, що правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття, тобто в день виповнення вісімнадцяти років, фактично виникає підстава для припинення виконавчого провадження щодо стягнення аліментів.
Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання (частини перша та друга статті 199 СКУ).

Пунктом 19 розділу Х Інструкції з організації примусового виконання рішень, затверджено наказом Міністерства юстиції України від 02.04.12 № 512/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 року за № 489/20802 (у редакції відповідного наказу від 29.09.16 № 2832/5) (надалі - Інструкція № 512/5) передбачено, що виконавець закінчує виконавче провадження про стягнення аліментів після закінчення передбаченого законом строку їх стягнення за умови, що сума аліментів стягнена в повному обсязі. Заборгованість за аліментами стягується незалежно від досягнення дитиною повноліття.

На підставі вимоги пункту 5 частини четвертої статті 71 Закону № 1404 виконавець зобов’язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу (отримувачу аліментів на дитину) і боржнику (платнику аліментів) у разі закінчення виконавчого провадження.
Після закінчення строку, передбаченого законом для стягнення аліментів, за відсутності заборгованості із сплати аліментів підприємство, установа, організація, фізична особа-підприємець, фізична особа (надалі - Суб'єкт), які проводили відрахування, повертають виконавцю постанову про стягнення аліментів з відміткою про перерахування в повному обсязі стягувачу присуджених йому сум аліментів. Якщо відраховані з боржника суми аліментів не були перераховані стягувачу, виконавець письмово повідомляє стягувачу про розмір заборгованості, що утворилася, та роз'яснює йому права на звернення з позовом до Суб'єкта, який виплачує боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи, якщо така заборгованість утворилася з їхньої вини (частина сьома статті 71 Закону № 1404).

Відповідно до частини першої статті 69 Закону № 1404, пунктів 8 і 9 розділу Х Інструкції № 512/5 за кожною постановою про стягнення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями, з якими боржник перебуває у трудових відносинах, щокварталу та після закінчення строку відповідних виплат або у разі звільнення працівника подається окремий звіт про здійснені відрахування та виплати за встановленою формою (додаток 9 до  цієї Інструкції). Звіт про здійснені відрахування та виплати долучається до матеріалів виконавчого провадження.

З наведеного вище випливає, що при досягненні дитиною повноліття, Суб'єкт, який проводив відраховування, має повернути до державної виконавчої служби постанову про стягнення аліментів, з відміткою про перерахування в повному обсязі стягувачу присуджених йому сум аліментів
У свою чергу, виконавець зобов’язаний, після отримання виконавчого документу через сплив строку виконавчого провадження, видати постанову про закінчення виконавчого провадження (за відсутності заборгованості з утримання аліментів) у день закінчення строку (повноліття дитини). 
Таким чином, підставою для припинення утримання аліментів із заробітної плати працівника, після досягнення дитиною повноліття, може слугувати лише наявність у Суб'єкта постанови виконавця про закінчення виконавчого провадження.