77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Штатний розпис: зворотний зв’язок

Штатний розпис підприємства істотно спрощує вирішення цілої низки питань, пов’язаних з управлінською, кадровою, бухгалтерською і плановою роботою. Саме на підставі штатного розпису здійснюються підбір персоналу на вакантні посади, прийом на роботу, переведення працівників на іншу роботу, планування витрат на оплату праці, складання звітності до служби зайнятості про наявність вакансій тощо.
Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.02 № 57 затверджено Документи, що застосовуються в процесі виконання бюджету (включаючи форму штатного розпису), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 лютого 2002 року за № 86/6374. Отже, враховуючи відсутність єдиної типової форми штатного розпису, яку повинні застосовувати госпрозрахункові суб’єкти господарювання, за основу можна брати форму штатного розпису, затверджену цим наказом (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 26.11.12 № 1220). 
Чи показувати в штатному розписі посади співробітниць, які знаходяться у відпустках у зв’язку з вагітністю та пологами і для догляду за дитиною?
Поки матуся знаходиться у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за нею зберігається місце роботи (посада). Це вимога частини третьої статті 2 Закону України від 15.11.96 № 504 "Про відпустки".
Іншими словами, посада, яку працівниця обіймала перед початком "декретної" відпустки, не стає вакантною з її виходом у таку відпустку. Ця посада продовжує бути зайнятою працівницею. При цьому на таку посаду можуть бути прийняті інші працівники за строковим трудовим договором.

Як у штатному розписі вказувати працівників-почасовиків?
Кожне підприємство має право розробляти штатний розпис, як кажуть, "під себе". При цьому у варіантах штатного розпису "для бюджетників" почасовиків оминули стороною. Пропонуємо варіанти відображення почасовиків у штатному розписі.
Перший - ввести в штатному розписі окрему графу "Годинна тарифна ставка", а в графі "Місячний фонд заробітної плати" за почасовиками проставляти суму, яка дорівнює добутку годинної тарифної ставки і середньомісячної кількості робочих годин у тому календарному році, на який затверджується штатний розпис (за умови відсутності інших постійних доплат і надбавок за цією професією (посадою, роботою)).
Другий - вивести середньомісячний оклад, помноживши годинну тарифну ставку на середньомісячну кількість робочих годин у календарному році. Отриману суму проставити в графі "Посадовий оклад". При цьому у виносці або в примітці вказати, що за цією професією (посадою, роботою) застосовується погодинна оплата праці, а в графі "Посадовий оклад" проставлений середньомісячний оклад + розписати порядок його розрахунку.
Третій - розмір годинної тарифної ставки за конкретною професією (посадою, роботою) проставляти в графі "Посадовий оклад". При цьому у виносці або в примітці вказувати, що за цією професією (посадою, роботою) застосовується погодинна оплата праці. Графу "Місячний фонд заробітної плати" заповнюєте так само, як і в першому варіанті.
Усі три варіанти активно застосовуються на практиці. 

Чи обов’язково вказувати в штатному розписі назви структурних підрозділів?
Штатний розпис - це документ, що встановлює для даного підприємства, установи, організації структуру, штати і посадові оклади працівників (лист Міністерства праці та соціальної політики України від 27.06.07 № 162/06/187-07). Тому якщо на підприємстві є структурні підрозділи, рекомендуємо їх відобразити в штатному розписі. Це, зокрема, полегшить формування документів, що складаються (заповнюються) під час прийому працівника на роботу.
Наприклад, Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 № 58, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, вимагає, щоб у трудовій книжці працівника вказували: "Прийнятий (до такого-то цеху, відділу, підрозділу, ділянки, виробництва)" із зазначенням конкретного найменування, а також роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник. Цей запис роблять строго відповідно до тексту наказу (розпорядження) про прийом на роботу. А при складанні такого наказу (розпорядження) використовують дані штатного розпису.

Якщо у підприємця практично кожного місяця змінюється кількість працівників (наприклад, двоє звільнилося, один прийнятий або, навпаки, звільнився один, а прийняли двох), чи потрібно постійно змінювати штатний розпис?
Спершу потрібно визначитися з необхідною чисельністю штатних одиниць і зафіксувати їх в штатному розписі. Припустимо, що підприємцеві для нормальної роботи потрібні 4 продавці-консультанти, які б працювали в нього повний робочий день. Цю кількість (необхідні 4 штатні одиниці) фіксуємо в штатному розписі.
Якщо працівники звільняються, то посади (штатні одиниці), які вони обіймали, стають вакантними. Тобто ви можете прийняти на них інших осіб у межах затвердженого штату (4 одиниці). Постійно вводити/виводити штатні одиниці у зв’язку з прийомом/звільненням працівників не потрібно, якщо, звичайно, не змінюється потреба в працівниках.

У штатному розписі за окремими посадами встановлені різні оклади. У якому документі можна зафіксувати, якому працівникові який оклад установлений?
Дійсно, у класичному варіанті штатного розпису не вказують прізвища працівників, які обіймають певні посади (одиниці). Це дуже зручно, оскільки дозволяє не перезатверджувати його у зв’язку з "текучкою" кадрів.
Якщо ж вам необхідно "прив'язати" зайняті посади (одиниці) до конкретних працівників, із зазначенням їх ПіБ, окладів (тарифних ставок), а також побачити вакантні посади, то для цих цілей підійде документ з назвою штатно-посадова книга.
Це необов’язковий документ. Його форму кожний роботодавець розробляє самостійно. У загальному випадку штатно-посадова книга буде схожа на штатний розпис, але з графою ПіБ працівника.
Зверніть увагу: штатно-посадова книга не такий статичний документ, як штатний розпис. По суті - це документ оперативного реагування, тому він змінюватиметься залежно від кількісної і якісної зміни складу працівників підприємства.
Така книга не потребує затвердження наказом (розпорядженням) керівника підприємства і частенько ведеться олівцем.
тут