77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

ФОП: правила внутрішнього трудового розпорядку є обов’язковими

Частиною першою статті 3 Кодексу законів про працю України (надалі – КЗпП) законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами. Отже, норми законодавства про працю поширюються і на трудові правовідносини, що виникають між працівником та фізичною особою – підприємцем.
Відповідно до статті 29 КЗпП до початку роботи за укладеним трудовим договором роботодавець зобов'язаний:
- роз'яснити працівникові його права і обов'язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору;
- ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором;
- визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;
- проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.

Частиною першою статті 142 КЗпП встановлено, що трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу і виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) на основі типових правил.
Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для робочих і працівників підприємств, установ, організацій, затверджено постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань за погодженням із ВЦСПС від 20.07.84 № 213.
Ця постанова застосовується на підставі постанови Верховної Ради України від 12.09.91 № 1545 "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" (лист Міністерства соціальної політики України  від 12.07.13 №3187/0/10-13/13).
НаприкладТипові правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників навчально-виховних закладів системи Міністерства  освіти України, затверджено наказом цього Міністерства від 20.12. 93 № 455зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 червня 1994 року за № 121/330.
Недотримання роботодавцем, в тому числі підприємцем, визначеного порядку допуску до роботи працівника є порушенням законодавства про працю, про це, зокрема, йдеться у листі Міністерства соціальної політики України  від 21.06.17 № 312/0/22-17/13 "Щодо обов'язкового затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку".

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 1 Закону України від 22.06.12 № 5026 "Про організації роботодавців, їх об'єднання, права і гарантії їх діяльності", роботодавець - юридична особа (підприємство, установа, організація) або фізична особа - підприємець, яка в межах трудових відносин використовує працю фізичних осіб.
Отже, у разі використання фізичною особою – підприємцем найманої праці, він виступає роботодавцем, а тому має розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку. При цьому трудовим колективом у даному випадку є особи, які уклали в установленому порядку з фізичною особою - підприємцем трудовий договір.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.01 № 260, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 червня 2001 року за № 554/5745, затверджено Форму трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю та Порядок реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю (у редакції відповідного наказу від 14.10.10 № 320, зареєстровано в Міністерстві  юстиції України   05 листопада 2010 року  за № 1038/18333).

Міністерством соціальної політики України  надано роз'яснення щодо трудового розпорядку на підприємствах (лист від 28.12.17 № 568/0/22-17/134).
Звертаємо увагу. Листи Міністерства соціальної політики України не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони мають інформаційний, рекомендаційний та необов'язковий характер.
Страниц (3)123 Вперёд