77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

Про видачу працівнику трудової книжки під час карантину

Як ознайомити працівника з наказом про звільнення з роботи за власним бажанням та видати трудову книжку, якщо підприємство на момент звільнення не працює через карантин?
Відразу зауважимо, що відповіді на це запитання чинними нормативно-правовими актами про працю не передбачено, як немає відповіді і в актах, ухвалених законодавцем під час карантину.
Відповідно до пункту 2.5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 № 58, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110 (надалі - Інструкція № 58) із кожним записом, що вноситься до трудової книжки на підставі розпорядчого акту підприємства, організації, установи (наказ, розпорядження) про призначення на роботу, переведення та звільнення, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний ознайомити працівника під підпис в особовій картці (типова форма № П-2), в якій має повторюватися запис із трудової книжки (вкладиша). Також передбачено, що роботодавець зобов’язаний видати працівнику його трудову книжку в день звільнення з внесеним до неї записом про звільнення.
Проте Інструкція № 58 містить і таку правову норму, що в разі затримки видання трудової книжки з вини роботодавця працівнику виплачується середня заробітна плата за весь час вимушеного прогулу. Водночас необхідно звертати увагу, що одним із наслідків затримки видання працівнику трудової книжки, може стати його звернення до судових органів. На жаль, таких випадків у судовій практиці багато.

У даному випадку можна скористатися пунктом 4.2 Інструкції № 58, тобто якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то роботодавець у цей день надсилає йому поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки. Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника. 
Разом із цим, оскільки законодавчі акти не містять роз'яснень стосовно того, що поштове повідомлення має бути обов’язково надіслано через поштове відділення, у ситуації, що склалася, згоду на пересилання трудової книжки працівник може надіслати електронною поштою. Бажано, щоб його заява була засвідчена кваліфікованим електронним підписом (КЕП).
Отже, для того, щоб мати можливість підписувати електронні документи, подавати електронну звітність або електронні декларації працівник має отримати КЕП. Видача останнього, відповідно до Закону України від 05.10.17 № 2155 “Про електронні довірчі послуги” (надалі – Закон № 2155) є довірчою послугою, а тому здійснюється в Акредитованих центрах сертифікації ключі (АЦСК), які внесені до довірчого списку.
До відома читайте:
- отримання КЕП – Держінформресурс;
Якщо на підприємстві, в організації, установі запроваджено електронний документообіг, працівник може поставити КЕП і в розпорядчому акті підприємства, організації, установи про звільнення з роботи, надісланому йому електронною поштою, засвідчивши таким чином ознайомлення з ним.
Відповідно до частини третьої статті 17 Закону № 2155 постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.18 № 749 затверджено Порядок використання електронних довірчих послуг в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях державної форми власності.

Вважаємо, що в надзвичайній ситуації, яка склалася на сьогодні, за затримку видачі трудової книжки роботодавця ймовірно не буде притягнуто до юридичної відповідальності. Адже у період карантину органам державного нагляду (контролю) забороняється проводити планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, що передбачено пунктом 4 частини другої розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України від 17.03.20 № 530 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) “.
Стосовно дій працівника у зв’язку з невидачею трудової книжки, то в такій ситуації він, звичайно може звернутися до судових органів із позовною заявою про стягнення з роботодавця середньої заробітної плати за весь час вимушеного прогулу.
Страниц (3)123 Вперёд