77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

Щодо відпусток для догляду за дитиною (питання – відповіді)


Працівниця установи перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, яка закінчується 14.12.0000 року (п'ятниця). Згідно з листком непрацездатності вона повинна стати до роботи 15.12.0000 року, тобто в суботу. Але жінка відразу хоче оформити відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постає питання, з якої дати потрібно оформляти працівниці таку відпустку: з 15 грудня чи з 17 грудня 0000 року, якщо в установі субота і неділя є вихідними днями?
Відповідно до статті 179 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП), статті 18 Закону України від 15.11.96 № 504 "Про відпустки" (надалі - Закон № 504) після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів. За бажанням жінки або осіб, зазначених вище, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
Статтею 20 Закону № 504 передбачено, що відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за заявою жінки або осіб, зазначених вище, повністю або частково в межах установленого строку та оформляється розпорядчим актом підприємства, організації, установи (наказ або розпорядження).
Особам, крім тих, які усиновили чи взяли дитину під опіку у встановленому законодавством порядку, прийомних батьків і батьків-вихователів, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення строку цієї відпустки і виплату допомоги по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати).
Разом із цим, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років не надається працівнику, якщо дитина перебуває на державному утриманні (крім прийомних дітей у прийомних сім'ях та вихованців у дитячих будинках сімейного типу).

    Звертаємо увагу, що чинними нормативно-правовими актами про працю не заборонено переривання (на підставі відповідної заяви та виданням роботодавцем розпорядчого акту) відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (у будь-який час в межах установленого строку), якщо у матері дитини або осіб, зазначених вище, за сімейно-побутовими обставинами виникає така потреба.
     Читайте:
      Щодо переривання відпустки для догляду за дитиною

     Отже, з наведеного вище випливає, що законодавець не вимагає безперервності відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а тому відпустки для догляду за дитиною може бути надана протягом трьох років з будь-якого дня.
За відповідною заявою працівниці, в якої вона повинна вказати дату початку відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (або інший частковий строк) і додати копію свідоцтва про народження дитини, роботодавцем видається розпорядчий акт підприємства, організації, установи.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 504 тривалість відпусток визначається незалежно від режимів та графіків роботи розраховується в календарних днях.
Наказом Державного комітету статистики України від 05.12.08 № 489 затверджено Табель обліку використання робочого часу (типова форма № П-5), в якому відпустка у зв’язку з вагітністю і пологами (стаття 17 Закону № 504) і відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (стаття 18 Закону № 504) мають однакові умовні позначення та код: буквений – ВП, цифровий – 16.

Підсумовуючи наведене вище, робімо висновок, що роботодавець 14.12.0000 року (п'ятниця) або раніше, на підставі відповідної заяви працівниці видає розпорядчий акт установи про надання їй з 15.12.0000 року (субота).відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (або іншого часткового строку) і продовжувати табелювати її за попередньою позначкою (ВП, 16).
При цьому звертаємо увагу, якщо після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами працівниця бажає приступити до виконання посадових обов’язків, то відповідну заяву вона повинна подати хоча б за кілька днів до її закінчення. Це пов'язано насамперед з тим, що за строковим трудовим договором на її посаді може перебувати іншій працівник і якого роботодавцю треба звільнити. 
     Читайте:
     Про суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника
     Щодо тимчасового виконання обов'язків відсутнього працівника
     та інше

Жінка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за основним місцем роботи. Чи зберігається при цьому місце роботи за сумісництвом?
Чинне трудове законодавство не обмежує громадян ані у виборі місця працевлаштування, ані в кількості місць роботи. Відповідно до частини другої статті 21 КЗпП) працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної та творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному чи одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін. Це дає можливість працівникам, окрім основного трудового договору, укладати трудові договори про роботу за сумісництвом, тобто виконувати, крім своєї основної, іншу роботу на умовах трудового договору.
Водночас, нормативно-правовими актами з питань праці не обмежена кількість місць роботи, на яких працівники можуть працювати за сумісництвом. Головне, щоб посади, на яких працюють сумісники, були передбачені штатної чисельністю (штатним розписом).
Якщо працівник працює:
- на одному й тому самому підприємстві і як основний працівник, і як сумісник, і роботу за сумісництвом здійснює у вільний від основної роботи час, таку роботу можна назвати внутрішнім сумісництвом;
- на двох (або кількох) підприємствах, одне з яких є основним місцем роботи, а друге – місцем роботи за сумісництвом, така робота вважається зовнішнім сумісництвом.
Трудові договори при внутрішньому сумісництві (за основною посадою і за посадою за сумісництвом) юридично не пов'язані між собою, оскільки за кожною посадою окремо визначається порядок оплати праці, тривалість робочого часу, відпустки тощо.

Відповідно до статті 74 КЗпП, статті 2 Закону № 504 громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи, надаються щорічні (основна та додаткові) відпустки із збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати.
Водночас, слід звернути увагу, що наведене вище буде мати місце тільки за умови працевлаштування особи за сумісництвом відповідно до вимог нормативно-правових актів про працю.
     Читайте
     Додаткова відпустка як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом
     Докладніше з питань сумісництва, суміщення тощо читайте в Цьому розділі блогу. 

Перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, співробітниця народила другу дитину. Як їй надати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, якщо народилася друга дитина?
За роз’ясненням Міністерства праці та соціальної політики від 12.07.10 № 201/13/116-10, у випадку, коли жінка, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, народила другу дитину, їй оплачується листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. При цьому відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами не оформляється.
Розпорядчий акт підприємства, організації, установи (наказ або розпорядження) про надання відпустки по догляду за другою дитиною має бути видано з наступного дня після дати виповнення першій дитині трьох років.
Чинними нормативно-правовими актами не передбачено оформлення одночасно двох відпусток по догляду за першою та другою дитиною віком до трьох років.

Звертаємо увагу, умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначалися статтею 14 Закону України від 21.11.92 № 2811 "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (надалі – Закон № 2811), згідно з якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалася на підставі витягу з розпорядчого акту підприємства, організації, установи про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Але, на підставі Закону України від 27.03.14 №1166 "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" розділ IV Закону № 2811 "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку", - виключеноЗа Рішенням Конституційного Суду від 07.11.18 № 9-р/2018 таку зміну визнано конституційним.
Роз'яснення Міністерства соціальної політики від 22.05.14 про припинення з 01 липня 2014 року виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

У працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, є ще старша дитина 7 років. Чи оплачуватиметься їй листок непрацездатності по догляду за хворою дитиною, якщо захворіє одна дитина?
Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян затверджено наказом Міністерства  охорони здоров'я України  від 13.11.01 № 455, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2001 року  за № 1005/6196 (надалі – Інструкція №455). Підпунктом б) пункту 3.15 цієї Інструкції зазначено, що листок непрацездатності не видається для догляду за хворою дитиною в період щорічної (основної та  додаткової) відпусток,  відпустки  без  збереження заробітної плати, частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до трирічного віку.
Причому це правило діє й у тому випадку, якщо працівниця, не перериваючи відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, працює на умовах неповного робочого часу. При цьому, за умови переривання нею відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (праця на умовах неповного робочого часу залишається), листок непрацездатності по догляду за хворою дитиною видається й оплачується на загальних підставах.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України від 23.09.99 № 1105 "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї, зокрема, такого страхового випадку як необхідність догляду за хворою дитиною.
Працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і при цьому не працює, компенсувати, по суті, нічого, оскільки заробітну плату вона не отримує. Тому у разі захворювання старшої дитини непрацюючій матері листок непрацездатності не видадуть і не оплатять.
Водночас, якщо працівниця, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, працює на умовах неповного робочого часу, то листок непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років видається й оплачується в загальному порядку.
Пунктами 3.3 і 3.4 Інструкції № 455 визначено, що для  догляду  за хворою дитиною віком до 14 років листок непрацездатності видається на  період,  протягом  якого   дитина потребує догляду, але не більше 14 календарних днів, а для догляду за дитиною, постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, на весь період її хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування.
Роз'яснення Фонду соціального страхування України щодо особливості видачі та оплати листків непрацездатності по догляду за хворими дітьми читати ТуТ.

У працівниці закінчується відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона хоче продовжити відпустку до досягнення дитиною шестирічного віку. Як документально оформити таку відпустку?
Відповідно до частини шостої статті 179 КЗпП і пункту 3 частини першої статті 25 Закону № 504 у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, матері або іншим особам (частина третя статті 18 і частина перша статті 19 закону про відпустки) в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
У разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) або якщо дитина, якій не встановлено інвалідність, хвора на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, - не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку, а якщо дитині встановлено категорію "дитина з інвалідністю підгрупи А" або дитина, якій не встановлено інвалідність, отримала тяжку травму, потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги - до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку.
Перелік тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право працівнику на отримання відпустки без збереження заробітної плати на дитину, якій не встановлено інвалідність, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.18 № 1162.
Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді (форму № 080-1/о) та Інструкція щодо заповнення форми, затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 11.06.12 № 430, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 липня 2012 року за № 1173/21485.
Відповідно до пунктів 17 і 18 зазначеної вище Інструкції строк дії довідки встановлюється індивідуально з урахуванням захворювання, його перебігу, ефективності протирецидивних та реабілітаційних заходів і становить не менше 6 місяців. Інформація, що міститься у формі № 080-1/о, є інформацією з обмеженим доступом та не підлягає розголошенню.

З наведеного випливає, що на підставі заяви працівниці з доданим до неї медичним висновком (за встановленою формою) видається розпорядчий акт підприємства, організації, установи (наказ або розпорядження) про надання їй відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною тривалістю, визначеною у цьому висновку. Дату початку відпустки працівниця вказує у заяві.
Наголошуємо, що після закінчення тривалості, визначеною у первинному медичному висновку, працівниця повинна стати до роботи або продовжити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною на підставі нової заяви та нового медичного висновку. І така процедура триватиме до досягнення дитиною шестирічного віку, якщо вона буде потребувати необхідного домашнього догляду.

Якщо працівниця не встигає вчасно отримати медичний висновок про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді, то на підставі заяви вона може звернутися до роботодавця з проханням про надання частини щорічної відпустки (основна, додаткова) або відпустки без збереження заробітної плати (стаття 26 Закону № 504).
В іншому випадку, відсутність працівниці на роботі без поважних причин (наступний день після закінчення тривалості, визначеною у медичному висновку) може бути розцінене як прогул, що є порушенням трудової дисципліни. Звідси у роботодавця виникає право в установленому порядку застосувати до неї дисциплінарне стягнення.
     Читайте:
     Оформлення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку

Взяти до відома. що підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості (частина четверта статті 179 КЗпП, частина друга статті 18 Закону № 504).
Тому, бажано в колективному договорі, що укладається на підприємствах, в установах, організаціях передбачити умови та порядок надання таких відпусток або передбачити в іншому службовому документі.
У даному випадку для отримання відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною працівниці не потрібно подавати роботодавцю довідку про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді (форму № 080-1/о).
Страниц (3)123 Вперёд