77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

Наголошуємо слова: культура правильної вимови

У тестуванні на знання державної мови одне із запитань буде присвячене правильному наголошуванню слів. Досить часто люди звикають до неправильного наголошування слів і поступово починають вважати його нормою. На жаль, наразі навіть диктори радіо та телебачення нерідко припускаються помилок у наголошуванні слів. Та зрештою, будь-яка людина може помилятися, проте будемо прагнути до того, аби таких помилок було якомога менше.
Наголос: жодних правил?
Наголос - це спосіб виділення голосом того чи іншого складу слова. Іноді трапляються слова, які розрізняються лише наголосом (за´мок і замо´к). Варто відразу зазначити, що чітких правил наголошування в українській мові немає, крім того, є безліч винятків, які необхідно запам’ятовувати.
У деяких мовах наголос постійний (наголошується перший, другий чи останній склад слова без винятків). У нас, на жаль чи на щастя, наголос рухомий, тож може падати на будь-який склад слова. Крім того, зі зміною форми слова наголос теж може переміщатися. Наприклад, кни´жка — книжки´.
Також, унормовані деякі випадки подвійного наголошування слів, обидва з яких є правильними. Наведемо приклади таких слів.
Слова з подвійним наголосом

байду´же — ба´йдуже

весняни´й — весня´ний

допові´дач — доповіда´ч

за´вжди — завжди´

до´говору — догово´ру

жа´лібний — жалібни´й

ма´буть — мабу´ть

м’язови´й — м’язо´вий

пе´рвісний — перві´сний

переста´рок — пере´старок

по´милка — поми´лка

прости´й — про´стий

Наголос в іменниках
Більшість іменників у множині мають наголошений останній склад: загадки´, огірки´. Також на закінчення зазвичай припадає наголос у більшості іменників жіночого роду із суфіксом -к у разі утворення множини: тарілка — тарілки´, книжка — книжки´, але і тут є свій виняток: сусі´дка — сусі´дки.
Віддієслівні іменники на -ання зазвичай мають наголошений суфікс: чита´ння, завда´ння. До винятків належать такі слова: бі´гання, не´хтування.
У словах, що позначають міри величин, наголос переважно падає на -метр: сантиме´тр, міліме´тр, дециме´тр. До винятків належать назви пристроїв: термо´метр, баро´метр.

Наголос у прикметниках
Легше за все визначити наголос у зменшувально-пестливих формах прикметників на -еньк-, адже наголос у таких словах завжди припадає саме на цей суфікс: мале´нький, чорне´нький, гарне´нький. На жаль, більш чітких абсолютних правил, що стосуються наголосу у прикметниках, немає. Можна лише сказати, що зазвичай двоскладовий прикметник буде наголошуватися на другий склад (закінчення): дзвінки´й, нови´й, тонки´й, котри´й.

Наголос у дієсловах
Досить часто викликає труднощі наголошування дієслова бути в минулому часі, адже у ньому наголос зміщується на другий склад, порівняно з теперішнім часом. Тож в теперішньому часі - бу´ти, бу´демо, проте в минулому часі: була´, було´, були´. Варто запам’ятати цю особливість.
У більшості дієслів наголошуємо останній склад: нести, везти, мести. А от якщо дієслово закінчується на -емо, -имо, -ете, -ите, ставимо наголос на останній літері, наприклад, веземо´, ідемо´, підете´. До винятків належить уже згадуване слово бу´демо, а також гурко´чемо, зали´шите. Легко визначити і наголос в інфінітивах, адже тут ми завжди наголошуємо останній склад: навести´, віднести´.

Наголос у числівниках
Останній склад завжди наголошений у числівниках на -десят, наприклад, п’ятдеся´т, сімдеся´т. А у числівникахна -адцять наголошений передостанній склад: двана´дцять, вісімна´дцять. Тут немає винятків, тож правильно ставити наголос у цій частині мови найлегше. Деякі закономірності наголошування слів.
Закономірності наголошування слів
Групи слів

Приклади
Числівники на –надцять

одина´дцять, чотирна´дцять
Слова з -метр
кіломе´тр, дециме´тр (міра), але спідо´метр, баро´метр (вимірювальні прилади)

Слова з –кратія

бюрокра´тія, демокра´тія, плутокра´тія
Слова з –лог

моноло´г, діало´г, катало´г
Слова з –писний

літопи´сний, правопи´сний
Більшість віддієслівних іменників середнього роду на -ання, у яких більше двох складів

навча´ння, завда´ння, чита´ння (але обла´днання, бі´гання, ко´взання)
Слова з ви-, по-

ви´падок, по´друга
Більшість двоскладових прикметників із наголошеним закінченням

вузьки´й, нови´й, легки´й
Інфінітив –ти

навести´, віднести´
Дієслова, що закінчуються на -мо, -те

несемо´, несете´, ідемо´, ідете´
Слова котрий, котра, котре, котрі

котри´й, котра´, котре´, котрі´
Займенники мого, твого, свого

мого´, твого´, свого´
Займенник + прийменник

до мо´го, від сво´го
Іменник у множині;
числівник 2, 3, 4 + іменник

брати´, шляхи´ два (три, чотири) бра´ти, шля´хи
Слова Україна, український, українець, українка

Украї´на, украї´нський, украї´нець, украї´нка

Відповідаємо на запитання
Як зазначалося, серед запитань тесту є одне, присвячене саме наголосу. У ньому пропонується обрати слово, наголос у якому позначений правильно: нена´висть, фа´ховий чи випа´док.
Останній варіант відпадає відразу, адже, як ми пам’ятаємо, слово "випадок" має наголос на першому складі. У прикметнику "фаховий" правильно наголошувати на останній склад. Тож правильною відповіддю буде слово "ненависть", де наголос поставлений правильно.
Консультант Кадровика
Страниц (3)123 Вперёд