77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

Організація проведення інструктажів з питань охорони праці

Відповідно до статті 18 Закону України від 14.10.92 № 2694 "Про охорону праці" (в редакції відповідного закону від 21.11.02 № 229), працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Перелік робіт з підвищеною небезпекою, затверджено наказом Державного комітету  України з нагляду за охороною праці від 26.01.05  N 15, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за N 232/10512.

Перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Перелік видів робіт підвищеної небезпеки. Види робіт підвищеної небезпеки, які  виконуються на підставі дозволу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.21 № 77.
Водночас, цією постановою внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 25.08.10 № 725 “Про затвердження переліку певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства” (у редакції відповідної постанови від 24.10.12 № 973) і від 26.10.11 № 1107 “Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки”.

Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.

Наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.05  № 15, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 231/10511, затверджено Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (надалі - Типове положення № 15), яке встановлює порядок навчання та перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників у процесі трудової діяльності, а також учнів, курсантів, слухачів та студентів навчальних закладів під час трудового і професійного навчання.

Типове положення спрямоване на реалізацію в Україні системи безперервного навчання з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварій.
Вимоги Типового положення є обов'язковими для виконання усіма центральними, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, бюджетними установами та суб'єктами господарювання (далі - підприємства) незалежно від форми власності та видів діяльності.

Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

У разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань.

Відповідно до розділу 6 Типового положення № 15 за характером і часом проведення інструктажі з питань охорони праці (далі - інструктажі) поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.

ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ

Проводиться з:
- усіма працівниками, які приймаються на постійну або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади;
- працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і беруть безпосередню участь у виробничому процесі або виконують інші роботи для підприємства;
- учнями та студентами, які прибули на підприємство для проходження трудового або професійного навчання;
- екскурсантами у разі екскурсії на підприємство.

Вступний інструктаж проводиться:
- на підставі наказу (розпорядження) підприємства, установи, організації (надалі – підприємство) спеціалістом служби охорони праці або іншим працівником, який в установленому Типовим положенням № 15порядку пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці;
- в кабінеті охорони праці або в приміщенні, що спеціально для цього обладнано, з використанням сучасних технічних засобів навчання, навчальних та наочних посібників за програмою, розробленою службою охорони праці підприємства з урахуванням особливостей виробництва. Програма та тривалість інструктажу затверджуються розпорядчим актом керівника підприємства.

Запис про проведення вступного інструктажу робиться в Журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці (додаток 5 до пункту 6.3 Типового положення № 15), який зберігається службою охорони праці або працівником, який відповідає за проведення вступного інструктажу. Водночас робиться відповідна запис у наказі (розпорядженні) про прийняття працівника на роботу.

ПЕРВИННИЙ ІНСТРУКТАЖ

Первинний інструктаж проводиться:
1) до початку роботи безпосередньо на робочому місці з працівником:
- новоприйнятим (постійно чи тимчасово) на підприємство або до фізичної особи, яка використовує найману працю;
- який переводиться з одного структурного підрозділу (структурної одиниці) підприємства до іншого;
- якому в установленому порядку доручається виконання нової для нього роботи;
2) з відрядженим працівником іншого підприємства, який бере безпосередню участь у виробничому процесі на підприємстві;
3) з учнями, курсантами, слухачами та студентами навчальних закладів:
- до початку трудового або професійного навчання;
- перед виконанням кожного навчального завдання, пов'язаного з використанням різних механізмів, інструментів, матеріалів тощо.

Первинний інструктаж на робочому місці проводиться індивідуально або з групою осіб одного фаху за діючими на підприємстві інструкціями з охорони праці відповідно до виконуваних робіт.

ПОВТОРНИЙ ІНСТРУКТАЖ

Повторний інструктаж на робочому місці індивідуально з окремим працівником або групою працівників, які виконують однотипні роботи, за обсягом і змістом переліку питань первинного інструктажу.
Повторний інструктаж проводиться в строки, визначені нормативно-правовими актами з охорони праці, які є чинними у відповідній галузі, або роботодавцем (фізичною особою, яка використовує найману працю) з урахуванням конкретних умов праці, але не рідше:
- на роботах з підвищеною небезпекою - 1 раз на 3 місяці;
- для решти робіт - 1 раз на 6 місяців.

ПОЗАПЛАНОВИЙ ІНСТРУКТАЖ

Позаплановий інструктаж проводиться:
1) з працівниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці при:
- введенні в дію нових або переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці, а також при внесенні до них змін;
- зміні технологічного процесу, або модернізації устаткування, приладів та інструментів, вихідної сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;
- порушеннях працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що призвели до травм, аварій, пожеж тощо;
- перерві в роботі виконавця робіт більш ніж на 30 календарних днів - для робіт з підвищеною небезпекою, а для решти робіт - понад 60 днів;
2) з учнями, студентами, курсантами, слухачами під час проведення трудового і професійного навчання при порушеннях ними вимог нормативно - правових актів з охорони праці, що можуть призвести або призвели до травм, аварій, пожеж тощо.

Позаплановий інструктаж може проводитись індивідуально з окремим працівником або з групою працівників одного фаху. Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначаються в кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили потребу його проведення.

ЦІЛЬОВИЙ ІНСТРУКТАЖ

Цільовий інструктаж проводиться з працівниками:
- при ліквідації аварії або стихійного лиха;
- при проведенні робіт, на які відповідно до актів законодавства оформлюються наряд-допуск або наказ (розпорядження).
Такий інструктаж проводиться індивідуально з окремим працівником або з групою працівників. Обсяг і зміст цільового інструктажу визначаються залежно від виду робіт, що виконуватимуться.

З наведеного вище випливає, що первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі:

1) проводить безпосередній керівник робіт (начальник структурного підрозділу, майстер) або фізична особа, яка використовує найману працю;
2) завершуються перевіркою знань у вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці, особою, яка проводила інструктаж.

При незадовільних результатах перевірки:
1) знань, умінь і навичок щодо безпечного виконання робіт після первинного, повторного чи позапланового інструктажів протягом 10 днів додатково проводяться інструктаж і повторна перевірка знань;
2) знань після цільового інструктажу допуск до виконання робіт не надається. Повторна перевірка знань при цьому не дозволяється.

Про проведення первинного, повторного, позапланового та цільового інструктажів та їх допуск до роботи, особа, яка проводила інструктаж, уносить запис до Журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці (додаток 6 до пункту 6.10 Типового положення № 15).

У разі виконання робіт, що потребують оформлення наряду-допуску, цільовий інструктаж реєструється в цьому наряді-допуску, а в Журналі реєстрації інструктажів не обов'язково.

Звертаємо увагу. Сторінки всіх Журналів реєстрації інструктажів повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені відбитком печатки підприємства (за наявності).

Перелік професій та посад працівників, які звільняються від повторного інструктажу, затверджується роботодавцем. До цього переліку можуть бути зараховані працівники, участь у виробничому процесі яких не пов'язана з безпосереднім обслуговуванням об'єктів, машин, механізмів, устаткування; застосуванням приладів та інструментів, збереженням або переробкою сировини, матеріалів тощо.

Тематика та порядок проведення інструктажів з питань охорони праці для учнів, курсантів, слухачів, студентів під час трудового і професійного навчання у навчальних закладах визначаються нормативно-правовими актами в галузі освіти.

Вивчення основ охорони праці, а також підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів з охорони праці з урахуванням особливостей виробництва відповідних об'єктів економіки забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти і науки, в усіх навчальних закладах за програмами, погодженими із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Крім того, відповідно до частин четвертої-сьомої статті 40 Кодексу цивільного захисту України (надалі - КЦЗУ) особи під час прийняття на роботу та працівники щороку за місцем роботи проходять інструктаж з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях.

Особи, яких приймають на роботу, пов’язану з підвищеною пожежною небезпекою, мають попередньо пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум). Працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, один раз на рік проходять перевірку знань відповідних нормативних актів з пожежної безпеки, а посадові особи до початку виконання своїх обов’язків і періодично (один раз на три роки) проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки.
Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань цивільного захисту, зокрема з пожежної безпеки, забороняється.

 Навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб та працівників підприємств, установ та організацій, крім  статті 40 КЦЗУ, регулюється:
- Порядком здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.13 № 444 (надалі – Порядок № 444);
- Порядком затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.12.19 № 1021, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2020 року за № 108/34391.

Перелік підприємств, установ, організацій, якими проводяться навчання з питань пожежної безпеки за посиланням.
ДОВІДНИК. Основні вимоги техногенної та пожежної безпеки до адміністративно - офісних приміщень загальною площею до 300 м².

 

Відповідь надана експертами журналу "Охорона праці і пожежна безпека" 


Якщо в приміщенні салону краси співпрацюють фізичні особи-підприємці на підставі договору суборенди, чи має основний орендар (власник салону краси) проводити інструктажі з питань охорони праці та пожежної безпеки та вести журнали їх реєстрації? Чи він відповідальний тільки за своїх найманих працівників?
1. Кожна фізична особа-підприємець (надалі - ФОП), яка є окремим суб’єктом господарювання, зобов’язана самостійно організувати проведення інструктажів для працівників, якщо інше не передбачено окремим договором.

Відповідно до частини шостої статті 40 КЦЗУ допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань цивільного захисту, зокрема з пожежної безпеки, забороняється. 

Відповідно до пункту 15 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.14 № 1417, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697 (надалі – Правила № 1417), усі працівники при прийнятті на роботу повинні проходити на робочому місці інструктажі з питань пожежної безпеки (протипожежні інструктажі).

Види протипожежних інструктажів, а також порядок організації та проведення протипожежних інструктажів установлено Порядком № 444, зокрема, інструктаж та перевірка знань проводяться у порядку, визначеному кожним підприємством, установою, організацією на підставі чинних нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту.

У разі передачі в оренду цілісного майнового комплексу або окремих його частин, приміщень, інших об’єктів за домовленістю сторін цивільно-правового договору визначаються права та обов’язки орендаря та орендодавця щодо забезпечення пожежної безпеки та відповідальності за порушення вимог пожежної безпеки на об’єкті оренди (пункт 6 розділу І Правил № 1417).

Статтею 20 КЦЗУ встановлено, що до завдань і обов’язків суб’єктів господарювання у сфері цивільного захисту, зокрема, належить здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, а саме правилам техногенної та пожежної безпеки, забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Відповідно до частин другої-третьої статті 55 КЦЗУ діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях.

Забезпечення пожежної безпеки покладається на власника (власників) земельної ділянки та іншого об’єкта нерухомого майна або наймачів (орендарів) земельної ділянки та іншого об’єкта нерухомого майна, якщо це обумовлено договором найму (оренди), а також на керівника (керівників) суб’єкта господарювання.

З наведеного вище випливає, що кожна фізична особа-підприємець, яка є окремим суб’єктом господарювання, зобов’язана самостійно організувати проведення інструктажів для своїх працівників, якщо інше не передбачено окремим договором (зокрема, договором суборенди).

У разі виділення працівникам сторонньої організації окремої ділянки на території іншого підприємства інструктаж з працівниками сторонніх організацій може не проводитися.

Відповідно до пунктів 6.3 і 6.4 Типового положення № 15 із працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і беруть безпосередню участь у виробничому процесі або виконують інші роботи для підприємства має проводитися вступний та первинний інструктаж з питань охорони праці.

У разі виділення працівникам іншої організації окремої ділянки на території підприємства інструктаж з працівниками іншої організацій може не проводитися. Також не потрібен інструктаж працівникам іншої організації, які перебувають на території підприємства у справах, не пов’язаних з безпосереднім проведенням виробничого процесу або виконанням інших робіт для підприємства (наприклад, вирішення організаційних питань, участь у нарадах, громадських та інших заходах, що проводяться на території підприємства).

Статтею 29 Кодексу законів про працю України встановлено обов’язок роботодавця до початку роботи працівника за трудовим договором роз’яснити працівникові його права і обов’язки та поінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, на якому він працюватиме, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору, а також проінструктувати працівника з питань техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.

Тому, інструктаж працівника (зокрема, сторонньої організації) з техніки безпеки (тобто з охорони праці), виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони може бути визнано однією з ознак трудового договору.

Залежно від умов проведення робіт можуть оформлюватися документи, що надають згоду працівникам сторонніх організацій на проведення робіт на території іншого підприємства. У документі, який допускає працівників сторонньої організації на територію іншого підприємства (акті, акті-допуску тощо), визначаються конкретна відповідальна особа діючого підприємства та організаційно-технічні заходи, виконання яких передбачене під час перебування залучених працівників сторонніх організацій.


Під час допуску працівників сторонніх організацій відповідальна особа підприємства (допускач) може проводити інструктаж (за попередньо розробленими організаційно-технічними заходами).тут
Страниц (3)123 Вперёд