77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

Переведення годинникових стрілок на зимовий час (облік і оплата робочого часу)

 Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.05.96 № 509."Про порядок обчислення часу на території України"  на території України запроваджено такий порядок обчислення часу:  час  другого  часового поясу (київський час) з переведенням щорічно  годинникової  стрілки в останню неділю березня о 3 годині на  1  годину  вперед  і  в останню неділю жовтня о 4 годині на 1 годину назад.
Отже, двічі на рік маємо клопіт із переведенням годинника. Тобто, 31 жовтня о 4 годині, українці мають перевести годинники на одну годину назад.
Як облікувати й оплатити робочий час працівників, яким "пощастило" працювати у продовжену ніч, оскільки у працівників, які працюють позмінно, у графіках змінності визначено час початку і закінчення зміни. Тому ті, хто буде працювати у ніч із 30 на 31 жовтня 2021 року, у зв’язку з переведенням годинникових стрілок на одну годину назад, фактично відпрацюють на годину більше.

Наприклад, зміна охоронця бюджетної установи почалася 30 жовтня о 22 години та закінчилася 31 жовтня в 5:30 (30 хвилин - перерва для відпочинку і харчування, яка  не включається в робочий час), то виходить, що працівник відпрацював не сім годин, як зазвичай, а вісім.
Або, в акціонерному товаристві працівники служби охорони виходять на роботу за графіком змінності. Іній режим роботи - "доба/три" (24 години працюють, 72 години відпочивають). Облік робочого часу в акціонерному товаристві - підсумований (обліковий період - квартал).
У зв’язку з переходом на зимовий час із 30 на 31 жовтня (початок роботи 30 жовтня о 8:00, завершення - 31 жовтня о 8:00). Звідси постає запитання: чи потрібно зазначати таку додаткову годину роботи в табелі обліку робочого часу і чи треба її оплачувати?

 Як табелювати роботу в нічну зміну при переході на зимовий час
Відповідно до частини другої статті 30 Закону України від 24.03.95 № 108 "Про оплату праці" (надалі – Закон) роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.
Частиною першою статті 94 Кодексу законів про працю України (надалі – КЗпП) та статтею 1 Закону визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівнику за виконану ним роботу.
Тому в табелі обліку використання робочого часу (надалі - Табель обліку) роботодавець має зазначити фактичну кількість відпрацьованих працівником годин.
У Табелі обліку повинно бути зазначено, що охоронець відпрацював:

у першому випадку:

- 30 жовтня - 2 години в нічний час (із 22:00 до 24:00);
- 31 жовтня - 6 годин у нічний час з урахуванням "переведеної" години (із 24:00 до 5:30);

у другому випадку:

- 30 жовтня всього 16 годин (із 8:00 до 24:00), у тому числі 2 години в нічний час (із 22:00 до 24:00);
- 31 жовтня всього 9 годин (із 24:00 до 8:00), у тому числі 7 годин (із 24:00 до 6:00) у нічний час з урахуванням "переведеної" години.
Відповідно до частини третьої статті 54 КЗпП нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку.

Водночас уважаємо, що роботодавець повинен факт переведення годинникових  стрілок  в  останню неділю жовтня на 1 годину назад, ураховувати ще при складанні графіків змінності. Тобто, за графіком змінності в працівника тривалість зміни в жовтні на 1 годину більше, і не звертати уваги на цю годину не варто, оскільки як зазначено вище, законодавець вимагає від роботодавця вести достовірний облік часу, фактично відпрацьованого кожним працівником.

Відповідно, у ніч останньої неділі березня, коли переводимо годинникові  стрілки на літній час - на годину вперед, працівники, які працюватимуть у нічну зміну з фіксованим часом початку і закінчення робочої зміни, відпрацюють на годину менше.

 Як оплачувати "зайво" відпрацьовану годину при переході на зимовий час

Насамперед, це залежить від встановленого на підприємстві облікового періоду.
Якщо на підприємстві, в установленому законодавцем порядку, не запроваджений підсумований облік робочого часу, то ймовірно, ця година вважатиметься понаднормовою й підлягатиме оплаті відповідно до частин першої і другої статті 106 КЗпП, тобто:

- за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки;

- за відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100 відсотків тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, - за всі відпрацьовані надурочні години

Водночас, частиною третьою статті 106 КЗпП визначено, що у разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді, у порядку, передбаченому частинами першою і другою цієї статті.

При підсумованому обліку робочого часу наприкінці кожного місяця працівникам нараховують: основну заробітну плату, надбавки, доплати, у тому числі за роботу в нічний час, святкові і неробочі дні тощо. А ось роботу в надурочний час (за наявності надурочних годин) відповідно до статті 106 КЗпП оплачують наприкінці облікового періоду.

Якщо працівнику служби охорони, який працював у ніч "зимового переходу", встановлений оклад і він повністю відпрацював усі дні за графіком роботи в жовтні, то йому нарахують оклад у повному розмірі, навіть попри те, що він відпрацював за графіком роботи з 30 на 31 жовтня на годину більше.
Інша річ, якщо працівнику встановлена годинна тарифна ставка (почасова оплата праці). У цьому випадку додатково відпрацьована у зв’язку з переходом на "зимовий" час 1 година має бути оплачена.
Слід пам’ятати, що: за усі години роботи в нічний час у жовтні (у тому числі й за додаткову годину "зимового переходу") працівнику (як "окладнику", так і працівнику з погодинною тарифною ставкою) має бути нарахована відповідна доплата.
Відповідно до статті 108 КЗпП робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі, який установлюється генеральною, галузевими (регіональними) угодами і колективним договором, але не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час.
Після закінчення облікового періоду роботодавець визначить наявність надурочних годин як різницю між фактично відпрацьованим часом згідно з Табелем обліку і розрахунковою нормою годин за цей період. У цих розрахунках братиме участь додаткова година.

Разом із цим, нагадуємо.
Частиною другою статті 233 КЗпП визначено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Страниц (3)123 Вперёд