77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

Роботодавці зобов'язані 08.11.2021 відсторонювати працівників, які невакциновані

 На всій території України вкотре продовжено до 31 грудня 2021 року карантин, пов’язаний із захворюванням на COVID-19.                 
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.21 № 981 внесено зміни до відповідної постанови від 09.12.20 № 1236 “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.

Відсторонення від роботи невакцинованих

Відповідно до статті 10 Закону від 19.11.92 № 2801 "Основи законодавства України про охорону здоров’я", статті 12 Закону від 06.04.2000 № 1645 "Про захист населення від інфекційних хвороб" та з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України, попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, наказом Міністерства охорони здоров’я України  від 04.10.21 № 2153,  затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням**, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2021 року за № 1306/36928.
Наказ набирає чинності 08.11. 2021 року
Цим Переліком визначено, що обов'язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, підлягають працівники:
1. Центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
2. Місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
3. Закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.
**В разі відсутності абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 16.09.11N 595 (у редакції відповідного наказу  від 11.10.19 N 2070), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 року за N 1161/19899.
До відома: Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.01 № 559..

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.21 № 1096 доповнено відповідну постанову від 09.12.20 № 1236 “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” новим пунктом  416 такого змісту:

“416. Керівникам державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій забезпечити:
1) контроль за проведенням обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями, обов’язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я від 04.10.21 № 2153 (далі - перелік);
2) відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов’язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно до статті 46 Кодексу законів про працю України, частини другої статті 12 Закону України від 06.04.2000 № 1645 “Про захист населення від інфекційних хвороб” та частини третьої статті 5 Закону України від 10.12.15 № 889 “Про державну службу”, крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров’я;
3) взяття до відома, що:
•на час такого відсторонення оплата праці працівників та державних службовців здійснюється з урахуванням частини першої статті 94 Кодексу законів про працю України, частини першої статті 1 Закону України від 24.03.95 № 108 “Про оплату праці” та частини третьої статті 5 Закону України “Про державну службу”;
•відсторонення працівників та державних службовців здійснюється шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу (державної служби) або підприємства, установи, організації з обов’язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються;
•строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили.”.
Ця норма також набирає чинності 08.11.2021 року

 Отже, з 08 листопада 2021 року керівників державних органів (державної служби), підприємств, установ та організацій зобов’язали відсторонювати від роботи невакцинованих працівників та державних службовців, які підлягають обов’язковій вакцинації, але які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти СOVID-19.

Виняток, як зазначено вище, становлять лише ті працівники та державні службовці, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти СOVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19, виданий закладом охорони здоров’я.
 Підтвердним документом про вакцинацію є:
• документ, який підтверджує, що працівник отримав повний курс вакцинації або одну дозу дводозної вакцини від COVID-19, включеної ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях;
• міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати) або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях.
Водночас, зауважимо, що тимчасове відсторонення працівника та державного службовця від роботи (виконання робіт) на умовах та підставах, установлених законодавством, за своєю суттю не дисциплінарне стягнення, а особливий запобіжний захід, який застосовують у виняткових випадках. Його мета - відвернути та/або попередити негативні наслідки. При цьому на період усунення від роботи за працівником зберігатимуть його робоче місце.

Читайте:

Подробиці відсторонення від Державної служби України з питань праці та Міністерства охорони здоров’я України
На сайті Міністерства охорони здоров’я України наведено окреме роз'яснення Державної служби України з питань праці та Міністерства щодо порядку дій роботодавців.
Зокрема, виконуючий обов’язки Голови Державної служби України з питань праці розповів, як саме має здійснюватись відсторонення невакцинованих співробітників:
“У першу чергу керівник підприємства має проінформувати працівників про правові наслідки у випадку ухилення або відмови від щеплення. Йдеться про відсторонення від роботи без збереження заробітної плати до часу усунення причин, які зумовили відсторонення – тобто отримання щеплення”.
Він пояснив, що керівник підприємства має скласти відповідний акт, якщо працівник ухиляється або відмовляється від проведення щеплення.
У той же час Головний санітарний лікар наголосив, що не можуть бути відстороненими від роботи працівники, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний медичний висновок, виданий закладом охорони здоров’я.
Виконуючий обов’язки Голови Державної служби України з питань праці додав, що працівники, які отримали принаймні одну дозу вакцини проти COVID-19, не можуть бути відстороненими від роботи, оскільки вже не йдеться про ухилення або відмову від вакцинації. 

Позиція Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо обов'язкової вакцинації
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини (омбудсман) зауважила, що практична реалізація наказу Міністерства охорони здоров’я України  від 04.10.21 № 2153,  яким затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням, в рамках чинного законодавства може призвести до порушення права на добровільність профілактичного щеплення та права на працю працівників закладів освіти, наукових установ та органів виконавчої влади.
У зв’язку з цим омбудсман зазначила, що вакцинація проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до чинного законодавства України є добровільною для усіх груп населення та професійних груп, про що наголошено і в Дорожній карті. 

Що це означає на практиці?
Зазначені вище норми щодо оплати праці не згадують про карантин або відсторонення від роботи через відсутність вакцинації. Натомість вони встановлюють правила приблизно такого змісту "хто не працює – той не їсть". Тобто, що заробітну плату працівнику платять за виконану роботу. А якщо під час відсторонення робота зроблена не буде, не буде і заробітної плати.
Цей підхід поширюється і на державних службовців. А це (залежно від періоду тривалості відсторонення) може вплинути і на розрахунок страхового стажу, відпускних та лікарняних працівника тощо.
Роботодавець створює наказ (розпорядження) за встановленими на підприємстві, в установі, організації правилами, яких він дотримується при складанні внутрішніх розпорядчих документів. У ньому буде:
• посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 20.10.21 № 1096;
• зазначення, що з певної дати (для працівників, які вже прийняті на роботу, з 08 листопада 2021 року) працівники, які не пройшли обов’язкову вакцинацію, відстороняються від роботи;
• наведено перелік посад та ПІБ працівників, які підлягають обов’язковій вакцинації;
• наведено перелік документів (сертифікат вакцинації або його копія), які ці працівники повинні надати (і кому – кадрової службі, бухгалтерії, керівникам відділів тощо) на підтвердження проходження повної вакцинації (в електронному та/або паперовому вигляді);
• зазначення, що на час відсторонення за такими працівниками зберігається їх робоче місце, але не зберігається заробітна плата;
• зауваження, що з дня, у якому ці працівники нададуть документи про проходження вакцинації, вони знову будуть допущені до роботи.

 Не зайвим буде і встановити обов’язок для керівників відділів (кадрової служби або структурних підрозділів), як мінімум, за 1 (один) день до початку відсторонення, надати роботодавцю перелік тих, хто потрібні документи не надав.

Адже якщо вони з 08 листопада не вийдуть на роботу, їм терміново потрібно буде шукати заміну. Та ще й серед тих, хто пройшов вакцинацію і має чинний сертифікат.
Утім, якщо роботодавці і працівники масово не встигатимуть виконати ці вимоги, то, можливо, Кабінет Міністрів України перегляне ці обмеження. Як вже сталося з міжобласними перевезеннями.

 Читайте:

Перевезення у міжобласному та міжнародному сполученнях
Нагадаємо, що раніше були введені обмеження для перевізників щодо наявності COVID-сертифікату або сертифікату про щеплення проти коронавірусної хвороби у всіх пасажирів. Поточними змінами вводиться таке обмеження і для самих пасажирів.
З 27.10.2021 року пасажирам (крім осіб, які не досягли 18 років) забороняється користуватися послугами регулярних та нерегулярних перевезень автомобільним транспортом у міжобласному та міжнародному сполученнях (крім перевезень легковими автомобілями з кількістю пасажирів, включаючи водія, до п’яти осіб без урахування осіб віком до 14 років або більшою кількістю пасажирів за умови, що вони є членами однієї сім’ї) без наявності у них:
• або негативного результату тестування на COVID-19, яке проведене не більш як за 72 години до дня поїздки;
• або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації;
• або документа, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини;
• або міжнародного, внутрішнього сертифіката чи іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19.
Перевізник зобов’язаний забезпечити інформування пасажирів про передбачені обмеження! Це може бути і усно, але бажано письмово, наприклад, оголошеннями і плакатами.
Проте відповідальність за наявність та достовірність таких документів покладатиметься на самих пасажирів. Тобто, якщо буде перевірка і у когось з пасажирів не знайдуть документів, які підтверджують вакцинацію або відсутність СОVID-19, штрафувати будуть самого пасажира. 

Контроль та перевірка документів, що підтверджують вакцинацію
Постановою Кабінету Міністрів України встановлюється, що з метою здійснення контролю за дотриманням обмежувальних протиепідемічних заходів на вулицях, у парках, інших громадських місцях (громадських будинках і спорудах, закладах громадського харчування, розважальних закладах (нічних клубах), громадському транспорті) працівники Національної поліції, Національної гвардії, посадові особи, уповноважені органами місцевого самоврядування, мають право проводити вибіркову перевірку документів, що:
• посвідчують особу;
• підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, а також довідок про звернення за захистом в Україні;
• документів, що підтверджують вакцинацію від COVID-19, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби у випадках, коли це є підставою для незастосування обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених для відповідних рівнів епідемічної небезпеки.
Перевірка чинності COVID-сертифіката здійснюватиметься зазначеними уповноваженими особами з використанням мобільного додатка Порталу Дія або в інших інформаційних системах, засобами яких здійснюється підтвердження його чинності.

 Контроль за самоізоляцією
Постанова Кабінету Міністрів України від 20.10.21 № 1096 викладає у новій редакції і правила контролю за самоізоляцією.
Контроль за перебуванням особи в місці самоізоляції здійснюватиметься працівниками Національної поліції, Національної гвардії відповідно до внутрішнього порядку заходів з контролю за самоізоляцією, державних установ Міністерства охорони здоров’я України епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування.
Засобами системи, зокрема, її мобільного додатка, до інформаційних систем Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції з використанням єдиної інформаційної системи Міністерства після спливу 72 годин з моменту реєстрації особи в системі або активації її мобільного додатка буде надсилатися інформація щодо:
• позитивного результату тестування на COVID-19;
• відсутності результату тестування на COVID-19;
• осіб, визначених цією постановою, самоізоляція яких не може бути припинена у зв’язку з отриманням негативного результату тестування на COVID-19 до закінчення строку самоізоляції.
Про надсилання зазначеної інформації контролерам фізичну особу буде поінформовано відповідним повідомленням системи або її мобільного додатка, після чого особа має можливість видалити обліковий запис із системи або деактивувати її/її мобільний додаток.
Після моменту видалення облікового запису зі системи або деактивації її/її мобільного додатка поточний контроль за дотриманням самоізоляції буде здійснюватися працівниками Національної поліції, Національної гвардії шляхом проведення вибіркових перевірок.

У разі надходження інформації про порушення дотримання умов самоізоляції особами з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 та контактними особами, які перебувають на самоізоляції, лікуючий лікар та/або працівники державних установ Міністерства охорони здоров’я України епідеміологічного профілю, посадові особи, уповноважені органами місцевого самоврядування, повідомлятимуть про таких осіб Національній поліції зі зазначенням наявної інформації, яка вноситься в систему щодо самоізоляції.

Після отримання зазначеної інформації поліцейські перевіряють дотримання особою умов самоізоляції.

Увага! Саме собою повідомлення органам Національної поліції про випадок порушення самоізоляції не може бути підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину! А ось якщо перевірка підтвердить це порушення – буде накладено штраф.

Нагадаємо, що за статтею 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі – КУпАП) порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом від 06.04.2000 № 1645 «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами передбачає накладення штрафу:
• на громадян – від 1000 до 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 17000 до  34000 гривен),
• на посадових осіб – від 2000 до 10 000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 34000 до 170000 гривен).

На початку поточного року ці штрафи пропонували зменшити. Вже тоді йшла мова, що станом на початок квітня 2021 року складено понад 50,5 тисяч протоколів за порушення правил карантину, суди розглянули понад 18,5 тисяч адміністративних справ за статтею 443 КУпАП, з яких лише 1,6 тисяч (або менше 10% від загальної кількості розглянутих) стали підставою для накладення адміністративного стягнення. При цьому судді зазвичай ухвалювали рішення на користь "порушників", застосовуючи у вигляді покарання попередження, яке не передбачено санкцією цієї статті. Але ця пропозиція так і не знайшла потрібної підтримки

Водночас, слід зауважити, що роботодавець всі дії з повідомленням працівників про відсторонення від роботи (доведення розпорядчого документа під підпис кожному) повинен був провести 05 листопада або 06 листопада поточного року, залежно від їхнього режиму робочого часу за правилами внутрішнього трудового розпорядку на підприємстві, в установі, організації, оскільки 08 листопада 2021 року припадає на понеділок. 

Страниц (3)123 Вперёд