Змінено 60 існуючих назв
професій, а також внесено до Класифікатора нові назви професій (посад), а
частину назв професій — скасовано!
Так, до Класифікатора професій
внесли нові:
· назви професій
у сфері кібербезпеки та захисту інформації,
· назви посад
лікарів,
· назви професій
служби з надзвичайних ситуацій,
· назви професій
для Національної поліції,
· назви професій
для Міністерства соціальної політики та ін.,
Наприклад
унесено такі професійні назви робіт:
· 2139.2
Адміністратор мереж і систем,
· 2139.2 Аналітик
з безпеки інформаційно-телекомунікаційних систем,
· 2139.2 Аналітик
загроз безпеки,
· 2139.2 Аналітик
систем захисту інформації та оцінки вразливостей,
· 8278 Апаратник
виробництва медових напоїв та іншої продукції бджільництва,
· 3330 Асистент
викладача професійної (професійно-технічної) освіти,
· 3330 Асистент
вихователя закладу дошкільної освіти,
· 3330 Асистент
вихователя соціального по роботі з дітьми з інвалідністю,
· 3330 Асистент
вчителя,
· 3330 Асистент
вчителя-дефектолога,
· 3330 Асистент
майстра виробничого навчання,
· 3330 Асистент
педагога професійного навчання,
· 2359.2
Інструктор-методист з інформаційної безпеки та кібербезпеки,
· 2460 Капелан
(військовий капелан, капелан в охороні здоров’я, пенітенціарний капелан тощо),
· 7439 Майстер з
пошиття одягу,
· 2132.2
Розробник систем захисту інформації.
Що тепер робити
кадровику?
Пропонуємо такий покроковий
алгоритм:
1. Ознайомлення із змінами до
класифікатора професій – за
посиланням.
2. Звіряємо назви посад в
Класифікаторі з тими, які є в штатному розкладі підприємства.
3. Зверніть увагу на те, яка саме директива стоїть навпроти професійної
назви, яка вас зацікавила. Директива "С" — означає скасування,
директива "У" — унесення нової назви, а директива "З" — означає зміну
назви.
Якщо зміна стосується назв на
вашому підприємстві, тоді слід перейти до наступного кроку 4 - створити
наказ про внесення змін до штатного розкладу.
Також у разі зміни назви професії
у Класифікаторі професій, ці зміни та уточнення вплинуть і на такі документи,
окрім штатного розкладу:
· Особова
картка (форма № П2);
· Особова справа;
· Посадова
інструкція.
На вимогу працівника, запис про
зміну назви його посади вноситься до паперової трудової книжки. І, безумовно,
таку зміну слід зазначити в додатку 5 до єдиної "зарплатної" звітності з
ПДФО, ВЗ та ЄСВ (в тому ж порядку, як зазначається переведення на нову
посаду).
тут
Професійні назви робіт
Якщо ви знайомі з Класифікатором професій, то знаєте, що професійні назви робіт в ньому вказані в двох додатках А та Б. В додатку А вони згруповані за кодами професій, а в додатку Б — ті ж самі професійні назви робіт, але за абеткою.
Відповідно й зміни, що стосуються професійних назв робіт, наведені в Змінах № 10, згруповані за тим же принципом.
Тож, якщо вам подобається працювати з абетковим додатком Б до Класифікатора, то в Змінах № 10 знаходимо підзаголовок "ДОДАТОК Б".
Далі передивляємося таблиці від підзаголовка і до кінця документу. В них згруповані професійні назви робіт в залежності від своєї долі. Так, якщо в таблиці в першій колонці стоїть буква:
•"З" — змінити — то наявна раніше в Класифікаторі професійна назва робіт змінюється на іншу. Наприклад, професійну назву робіт "Провізор" код КП 2224.2 змінено на "Фармацевт" код КП 2224.2, а наявну раніше професійну назву робіт "Фармацевт" код КП 3228 на "Асистент фармацевта" код КП 3228;
•"У" — унести — то тут зібрані нові професійні назви робіт, які доповнять Класифікатор. Прогляньте їх уважно. Можливо, хтось з ваших працівників все життя мріяв бути адміністратором мереж і систем або представником чи фумігаторником. І ось мого мрія може здійснитися, бо такі професійні назви робіт з’явилися в Класифікаторі;
•"С" — скасувати — професії з директивою "Скасувати" покидають Класифікатор. Що це значить? Що якщо у вас працівник був прийнятий на посаду, яка скасована Змінами № 10, то вам слід вирішити питання, яку ж посаду тепер цей працівник буде займати. Ну і, звісно, внести відповідні зміни в штатний розпис та кадрові документи. І швидко! Враховуючи, що така посада щезла ще 25.10.2021 року.
Від чого слід танцювати, якщо вам "прилетіло" змінами? Від того, чи змінюються у зв’язку зі зміною найменування професії, завдання, обов’язки, кваліфікаційні вимоги та трудова функція особи, що її займала. Тобто чи є зміни, окрім "вивіски".
Якщо нічого не змінилося крім назви, то заміну одного професійного найменування роботи на інше (наприклад, "Провізор" на "Фармацевт") без зміни трудової функції проводимо так.
Крок 1. Інформуємо працівника під підпис про зміну найменування його посади. Пояснюємо працівникові, чому відбуваються такі зміни.
Крок 2. Видаємо наказ (розпорядження) за основною діяльністю про внесення змін до штатного розпису або затверджуємо штатний розпис у новій редакції, виключивши стару посаду та ввівши нову.
Крок 3. Видаємо наказ (розпорядження) з особового складу про зміну найменування посади конкретного працівника. З наказом ознайомлюємо працівника під підпис.
Крок 4. Вносимо зміни до особової картки працівника, посадової (робочої) інструкції інших документів, де зазначена "стара" назва посади.
Окремо - трудова книжка. Якщо ви не зберігаєте трудову книжку працівника, наприклад, тому що він був працевлаштований до вас 10.06.2021 чи пізніше, то запис про зміну посади вносите за його вимогою.
Якщо ви зберігаєте трудову книжку у себе, тому що працівник був працевлаштований до 10.06.2021, то запис про зміну вносите в загальному порядку.
Цікаво, що порядок внесення такого запису в Інструкції № 58 не прописаний.
На наш погляд, тут можна діяти за аналогією зі зміною найменування підприємства. Тобто в графі 3 зазначити "Назву посади (такої-то) з (такої-то дати) змінено на (таку-то) у зв’язку з внесенням змін до Національного класифікатора України ДК 003:2010", а в графі 4 — назву, дату та номер документа, на підставі якого внесено запис.
Переходимо до іншої ситуації.
Зміна посади "потягла" зміни у вимогах до кваліфікаційних та спеціальних знань працівника, у його завданнях, обов’язках та спеціалізації.
Наприклад, працівник займав посаду "Адміністратор системи" код КП 2132.2. Проте Змінами № 10 внесена більш підходяща для нього професійна назва роботи — "Адміністратор систем і мереж" код КП 2139.2. Тож підприємство бажає "обізвати" його саме так, підкоригувати посадову інструкцію, а заодно й "догрузити" роботою. В такій ситуації найкращий варіант вирішення проблеми — переведення з ініціативи працівника. Діємо так.
Крок 1. Вводимо нову посаду до штатного розпису, видавши відповідний наказ або виклавши штатний розпис у новій редакції. Розроблюємо та затверджуємо посадову (робочу інструкцію).
Крок 2. Отримуємо від працівника заяву з проханням перевести його на нову посаду.
Крок 3. Видаємо наказ про переведення працівника зі старої на нову посаду.
Крок 4. Виключаємо зі штатного розпису стару посаду (штатну одиницю, яку обіймав працівник), видавши відповідний наказ або виклавши штатний розпис у новій редакції.
Крок 5. За потреби (якщо трудова у вас або працівник, у якого трудова на руках, бажає запис), вносимо запис про переведення до трудової книжки. У графі 1 зазначаємо порядковий номер запису, у графі 2 — дату, з якої працівника перевели, у графі 3 — "Переведений на посаду (таку-то) (такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво)", у графі 4 — назву, дату та номер документа, на підставі якого вносите запис.
Крок 6. Вносимо зміни до особової картки працівника.
Чому саме переведення? Тому що доручення працівникові роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації або посаді, визначеній трудовим договором вважається переведенням (пункт 31 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.92 № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів"). По суті, переведення на іншу роботу передбачає зміну трудової функції працівника.
А якщо працівник відмовляється від переведення? От не подобається йому нова посада та й все! Тоді нічого не залишається, як йти через скорочення застарілих посад та введення нових. Звісно, що в цьому випадку вся процедура переходу займе більше часу..
Що стосується Д5 Об’єднаного звіту, то відображати в ній інформацію про зміну найменування посади, наприклад у зв’язку з приведенням у відповідність із Класифікатором професій, не потрібно!
А ось переведення на іншу посаду слід обов’язково відобразити.
Лілія Ушакова