77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

ДК 003:2010: роботодавці, наприкінці року перевірте професійні назви робіт (посад)

Наказом Міністерства економіки України від 25.10.21 № 810 затверджено Зміну № 10 до національного класифікатора ДК 003:2010 "Класифікатор професій", затверджено наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.07.10 № 327 (надалі - Зміна № 10).
Зміною № 10 скасовуються застарілі та затверджуються нові назви кваліфікаційних угруповань і професійні назви робіт, а також вносяться зміни в опис розділів класифікації професій. Наприклад, провізорів перейменували у фармацевти, скасували такі назви як лікар-педіатр дільничний, лікар-терапевт дільничний, лікар-терапевт підлітковий, провізор-гомеопат. Додано низку професійних назв роботи для ІТ-сфери: адміністратор мереж і систем, аналітик загроз безпеки, фахівець з технічного захисту інформації тощо. Новачками в шерегу професій будуть також капелани, дистанційні пілоти безпілотного повітряного судна, дільничний офіцер поліції і так далі.
Чимало уточнень стосовно педагогічних та науково-педагогічних працівників, ураховуючи системні зміни у сфері освіти, спричинені ухваленням низки законів України, зокрема "Про освіту", "Про вищу освіту", "Про фахову передвищу освіту", "Про повну загальну середню освіту", а також розвитком і потребами освітнього ринку праці.
Принциповими новаціями є включення освітньої кваліфікації за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти до розділу "Професіонали" та остаточне прирівняння на ринку праці освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста і молодшого бакалавра.
Пропонуємо ознайомитись з інформацією щоб розібратися, які професії змінили, видалили або навпаки, додали до Класифікатора професій ДК 003:2010 та як діяти, якщо підприємство, установу чи організацію торкнулися ці зміни.

Які зміни відбулися?
Умовно всі зміни можна поділити на три частини.
- перша стосується описання розділів Класифікатора та пов'язана зі змінами у сфері освіти (зміни в розділах 3 та 4 Класифікатора).
- друга - назв окремих класифікаційних угруповань (зміни в розділ 5 "Класифікація професій").
- третя - це зміни, що стосуються професійних назв робіт. Саме з цими назвами ви працюєте, коли вибираєте назву посади (професії) працівника і заповнювати графу 13 "Професійна назва роботи" Д5 Об'єднаного звіту.

Професійні назви робіт
З наведеного вище бачимо, об’єктом Змін № 10 стали професійні назви робіт працівників освіти, охорони здоров’я, соціальної та релігійної сфери, а також інших галузей, наприклад фармацевтики. Крім того, доданий ряд професійних назв робіт для IT-сфери.
У Класифікаторі професій професійні назви робіт вказані в двох додатках А та Б. У додатку А вони згруповані за кодами професій, а в додатку Б - ті ж самі професійні назви робіт, але за абеткою. Зміни, що стосуються професійних назв робіт, наведені в Змінах № 10, згруповані за тим же принципом. 
Так, якщо в Змінах у першій колонці таблиці стоїть буква:
- "З" - директива "Змінити" - то наявна в Класифікаторі професійна назва робіт змінюється на іншу.
Наприклад, професійну назву робіт «Провізор-косметолог» (код КП 2224.2) змінено на «Фармацевт-косметолог» (код КП 2224.2).
Це відповідає міжнародним нормам, що стосуються найменувань професій і посад у фармацевтиці. А ось наявна професійна назва робіт «Фармацевт» (код КП 3228) змінено на «Асистент фармацевта» (код КП 3228);
- "У" - директива "Унести" - тут знаходяться нові професійні назви робіт, які доповнюють Класифікатор. Перегляньте їх уважно, можливо у класифікаторі нарешті з'явилися професійні назви робіт, які краще відповідають обов'язкам, які виконують ваші працівники: адміністратор мереж і систем (код КП 2139.2) або представник (код КП 2419.3) або фумігаторник (код КП 8163) тощо;
- "С" - директива "Скасувати" - професії з цією директивою видаляються із Класифікатору. Це означає, що якщо працівник прийнятий на посаду, яка скасована внесеними змінами, то потрібно вирішити, яку посаду він тепер буде обіймати і внести відповідні зміни до штатного розпису та інших кадрових документів. При внесені змін в документи врахуйте, що посаду скасовано з 25.10.2021 року (набрання чинності Змін № 10).

Дії для тих, кого торкнулися Зміни № 10
Чи є роботодавець ініціатором змін у разі, коли Міністерство економіки України коригує Класифікатор професій? Відповідь очевидна: ні. Роботодавець змінює назву посади не за власною ініціативою, а відповідно до вимог акту законодавства.
Якщо змінилася лише назва посади
Якщо зміни торкнулися лише професійної назви роботи, а все інше залишилось без змін - завдання, обов'язки, кваліфікаційні вимоги та трудова функція працівника - то зміна одного професійного найменування роботи на інше відбувається так.
1. Інформуємо працівника під підпис про зміну найменування його посади. Пояснюємо працівнику, чому відбуваються такі зміни.
2. Видаємо наказ (розпорядження) за основною діяльністю про внесення змін до штатного розпису або затверджуємо штатний розпис у новій редакції, виключивши стару посаду та ввівши нову.
3. Видаємо наказ (розпорядження) з особового складу про зміну найменування посади конкретного працівника. З наказом ознайомлюємо працівника під підпис.
4. Вносимо зміни до особової картки працівника, посадової (робочої) інструкції інших документів, де зазначена «стара» назва посади.
Трудова книжка.
Якщо ви не зберігаєте трудову книжку працівника, то запис про зміну посади вносите за його вимогою. Якщо ви зберігаєте трудову книжку у себе, то запис про зміну вносите в загальному порядку.
Порядок внесення такого запису в Інструкції про  порядок ведення трудових книжок працівників, затверджено наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 N 58, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за N 110, не прописаний.
Але тут можна діяти за аналогією зі зміною найменування підприємства. Тобто в графі 3 зазначити "Назву посади (такої-то) з (такої-то дати) змінено на (таку-то) у зв'язку з внесенням змін до Національного класифікатора України ДК 003:2010", а в графі 4 - назву, дату та номер документа, на підставі якого внесено запис.

Якщо змінилася не лише назва посади, а і вимоги до кваліфікаційних та спеціальних знань працівника
Припустимо, працівник займав посаду "Адміністратор системи" (код КП 2131.2), але у Класифікаторі з'явилася посада "Аналітик з безпеки інформаційно-телекомунікаційних систем" (код КП 2139.2), яка більше відповідає його трудовій функції. Зміна назви посади потягне і коригування обсягу обов'язків і зміни до посадової інструкції.
У такій ситуації найкраще рішення - це переведення з ініціативи працівника. Чому так? Тому що доручення працівнику роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації або посаді, визначеній трудовим договором вважається переведенням (пункт 31 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.92 № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів").
А процедура скорочення застарілих посад і введення нових, по якій також можна йти в такій ситуації, досить складна і довготривала. Тож, якщо працівник не відмовляється від переведення, то діємо так.
1. Вводимо нову посаду до штатного розпису, видавши відповідний наказ (розпорядження) або виклавши штатний розпис у новій редакції.
2. Отримуємо від працівника заяву з проханням перевести його на нову посаду.
3. Видаємо наказ (розпорядження) про переведення працівника зі старої на нову посаду.
4. Виключаємо зі штатного розпису стару посаду (штатну одиницю, яку обіймав працівник), видавши відповідний наказ (розпорядження) або виклавши штатний розпис у новій редакції.
5. Вносимо зміни до особової картки працівника та інших документів, де зазначена "стара" назва посади.
Трудова книжка.
Якщо ви не зберігаєте трудову книжку працівника, то запис про зміну посади вносите за його вимогою. Якщо ви зберігаєте трудову книжку у себе, то запис про зміну вносите в загальному порядку.
У графі 1 зазначаємо порядковий номер запису, у графі 2 - дату, з якої працівника перевели, у графі 3 - "Переведений на посаду (таку-то) (такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво)", у графі 4 - назву, дату та номер документа, на підставі якого вносите запис.

Заповнення Додатку 5 Об'єднаного звіту

Інформацію у Додатку 5:
- не відображаємо: у випадку, коли відбувається лише зміна найменування посади у зв'язку з приведенням відповідно до Класифікатора професій;
- відображаємо: у випадку переведення працівника на іншу посаду.тут
Страниц (3)123 Вперёд