77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

Неповнолітня дитина зареєструвала шлюб: соціальна додаткова відпустка

На підприємстві працює жінка - одинока мати. У неї є 16-річна донька (дата народження - 25.02.2005.), яка у вересні 2021 року вийшла заміж. Чи може працівниця скористатися правом на додаткову відпустку на дітей до кінця 2021 року?
Відповідно до статті 19 Закону України від 15.11.96 № 504 "Про відпустки" (надалі - Закон) одинокій матері надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України).
Цією статтею визначено  вік дітей тільки для такої категорії, як "батьки, які мають двох або більше дітей віком до 15 років". Водночас, норма статті не визначає граничного віку дитини, після досягнення якого працівник, зокрема одинока мати. не зможе скористатися такою відпусткою, тому слід керуватися загальними нормами законодавства.
Статтею 6 Сімейного кодексу України визначено, що правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 1 Закону України від 26.04.01 № 2402 "Про охорону дитинства", абзацу першого частини першої статті 2 Закону України від 21.11.92 № 2811 "Про державну допомогу сім’ям з дітьми",  дитина - особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.
Отже, за підставою "одинока мати" працівник може отримувати щорічно соціальну додаткову оплачувану відпустку за статтею 19 Закону до досягнення дитиною 18 років або повноліття. 
Але у нашому випадку це не так, незважаючи на те, що дитині працівника виповнилося у поточному році тільки 16 років.

Відповідно до частини другої статті 34 Цивільного кодексу України (надалі – ЦК) у разі реєстрації шлюбу фізичної особи, яка не досягла повноліття, вона набуває повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації шлюбу.
У разі припинення шлюбу до досягнення фізичною особою повноліття набута нею повна цивільна дієздатність зберігається. У разі визнання шлюбу недійсним з підстав, не пов'язаних з протиправною поведінкою неповнолітньої особи, набута нею повна цивільна дієздатність зберігається.
Одночасно статтею 35 ЦК встановлено, що:
--  повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини;
-- надання повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням органу опіки та піклування за заявою заінтересованої особи за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду;
-- повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю.
 За наявності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або органу опіки та піклування така особа може бути зареєстрована як підприємець. У цьому разі фізична особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця;
-- повна цивільна дієздатність, надана фізичній особі, поширюється на усі цивільні права та обов'язки;
-- у разі припинення трудового договору, припинення фізичною особою підприємницької діяльності надана їй повна цивільна дієздатність зберігається.

З наведеного вище випливає,  якщо дитина працівника набуває повної цивільної дієздатності до досягнення вісімнадцятиріччя, то у нього втрачається право на соціальну додаткову оплачувану відпустку за статтею 19 Закону. Тобто, працівник зі статусом "одинока мати" втрачає право на цю відпустку, у зв’язку з реєстрацією шлюбу доньки (16 років) та набуттям нею повної цивільної дієздатності з вересня 2021 року (момент реєстрації шлюбу).
Проте постає питання, коли такий працівник може використати своє право на цю відпустку в останній раз.
Міністерством праці та соціальної політики України неодноразово надавалось роз'яснення, що у разі коли працівник з якихось причин не  скористався  своїм правом  на  таку  відпустку у році досягнення дитиною певного віку або ж за кілька попередніх років, він має право на її одержання, а при звільненні йому має бути виплачено  компенсацію  за  всі невикористані дні відпусток. 
Отже, працівник має право використати соціальну додаткову відпустку до кінця року, в якому дитина досягає 18 років (повноліття), незалежно від її дати народження.
Наприклад, підпунктом 169.3.3 статті 169 Податкового кодексу України, зокрема, визначено, що податкова соціальна пільга, надається до кінця року, в якому дитина досягає 18 років.

З урахуванням викладеного вважаємо, що працівник-одинока мати має право протягом 2021 року (і після реєстрації шлюбу доньки) використати соціальну додаткову відпустку, надану законодавцем, в останній раз. Починаючи з 01 січня 2022 року таке право у неї вже буде відсутнє.

Страниц (3)123 Вперёд