77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

Щодо недопущення "правомірних прогулів" з боку працівників

Вступаючи у трудові правовідносини із працівником кожен роботодавець зацікавлений у належному виконанні останнім своїх посадових обов’язків, до того ж у більшості випадків такі обов’язки мають виконуватися у певному, визначеному роботодавцем місці. Відсутність працівника за таким місцем протягом робочого часу тягне для нього низку негативних наслідків. Зокрема, відповідно до пункт 4 статті 40 Кодексу законів про працю України (надалі – КЗпП) роботодавець має право звільнити працівника у разі прогулу без поважних причин.
Проте, виходячи з аналізу останньої практики Верховного Суду, можна дійти висновку про те, що здатність реалізувати таку можливість може бути поставлена під сумнів, у разі недотримання роботодавцем свого обов’язку за статтею 29 КЗпП.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду (постанова від 08.05.2019 року, справа № 489/1609/17, провадження № 61-37729св18) дійшов висновку про те, що відсутність визначення робочого місця працівника відповідно до статті 29 КЗпП виключає сам факт порушення трудової дисципліни, оскільки не може бути поставлено в провину працівнику відсутність на робочому місці, місцезнаходження якого не було повідомлено. Іншими словами, не визначення у належний спосіб робочого місця працівника тягне за собою неможливість звільнення працівника на підставі пункт 4 статті 40 КЗпП.

Окрім цього, певних ускладнень зазнало також, подальше визначення робочого місця працівника. Так, Верховний Суд прирівняв повідомлення працівника про його обов’язок перебувати у визначеному роботодавцем місці в іншому населеному пункті до зміни істотних умов праці, що в свою чергу тягне обов’язок повідомити про це працівника за 2 місяці, та отримати згоду працівника. За таких обставин, згідно з висновком Верховного Суду, невихід працівника на роботу у зв`язку з незаконним переведенням не можна вважати прогулом без поважних причин.
Отже, не визначення робочого місця працівника може створити для останнього можливість недобросовісної відсутності у бажаному для роботодавця місці.

Тож, який спосіб зазначення робочого місця є належним?

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 1 Закону України від 05.07.12 № 5067 "Про зайнятість населення", робочим місцем є місце (приміщення), на якому працівник постійно чи тимчасово перебуває в процесі трудової діяльності і яке визначене, зокрема на підставі трудового договору (контракту). Таким чином, виходячи з тлумачення зазначеної норми, визначенням робочого місця є вказівка на певне приміщення, або інше місце, здійснена у трудовому договорі (контракті), або іншому документі. На практиці, така вказівка здійснюється у посадовій інструкції працівника, або у наказі про прийняття на роботу.
При чому, робоче місце може бути визначене певною зоною в межах підприємства. Так, відповідно до абзацу першого пункту 1 Методичних рекомендацій щодо визначення робочих місць, схвалених протоколом Міністерства праці України від 21.06.95 №4, робоче місце працівника характеризується наявністю закріпленої   зони, технічних засобів (основних виробничих і невиробничих фондів, інструменту,  приладів, інвентарю) або їх сукупності, необхідної для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт або установчих функцій.
Основою визначення  робочого  місця є функціональний розподіл праці у взаємозв'язку із засобами праці,  що  дозволяє  розглядати робоче місце як місце прикладання робочої сили працівників. Трудова діяльність працівника може    здійснюватися   на підприємстві  або  вдома  з  використанням  відповідних  технічних засобів або без їх використання.

З метою запобігання "правомірним прогулам" працівників, роботодавцям рекомендується завчасно визначати робоче місце працівника у внутрішніх локальних актах підприємства. При чому, в залежності від функцій працівника таке визначення може бути здійснене вказівкою на певну локацію на підприємстві, або на певну площу, а також в інші способи.тут
Страниц (3)123 Вперёд