77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

Карантин: проведення роботодавцем атестації робочих місць за умовами праці

Державною службою України з питань праці наголошено, що на період карантину роботодавці все одно зобов'язані проводити атестацію робочих місць за умовами
праці
, керуючись, зокрема, Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці (надалі – Порядок
проведення атестації) , затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442,  Методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за  умовами праці, затверджено постановою Міністерства праці України від 01.09.92 N 41.
Атестація  робочих  місць  за  умовами  праці  проводиться на підприємствах і  організаціях  незалежно від форм власності  й  господарювання,  де  технологічний  процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали  є  потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів,  що  можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Результати атестації  за умовами праці (надалі - атестація) є основою для вирішення питань надання пенсій за віком на  пільгових умовах  відповідно  до Закону України від 05.11.91 № 1788 "Про  пенсійне забезпечення",  інших  пільг та компенсацій,  а  також розроблення і реалізації організаційних,  технічних,  економічних та  соціальних заходів   колективного  договору  щодо  поліпшення  умов  трудової діяльності.
Отже, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем  і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні  умови  праці,  пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Правовою  основою  для  проведення  атестації  є   чинні законодавчі  й  нормативні  акти з питань охорони і гігієни праці, списки виробництв,  робіт,  професій і посад,  що дають  право  на пільгове  пенсійне  забезпечення  та  інші  пільги  і  компенсації залежно від умов праці.
Тобто, атестації підлягають робочі місця, на яких технологічний процес,  обладнання,  використовувані сировина і матеріали  можуть бути потенційними джерелами шкідливих і небезпечних факторів.  Для виробництв, робіт, професій та посад, для яких у списках N 1 і N 2 передбачено  показники  умов праці,  атестацію проводять тільки за цими показниками.
Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день  дає право на пенсію за віком на пільгових умовах та Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.16 № 461 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах".
Порядок застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики  України від 18.11.05 N 383, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.05  за N 1451/11731 (надалі - Порядок застосування Списків).
Пунктом  2 цього Порядку визначено, що під  повним  робочим  днем  слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого  часу,  установленого для працівників даного виробництва, професії  чи  посади,  з  урахуванням   підготовчих,   допоміжних, поточних  ремонтних робіт,  пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Пунктом 4 Порядку проведення атестації визначено, що атестація  проводиться  атестаційною  комісією,  склад  і повноваження    якої   визначаються   наказом   по   підприємству, організації,  в  строки, передбачені колективним договором, але не рідше  ніж  один раз на п’ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в  разі  відсутності  профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.

Позачергово  атестація  проводиться  у  разі докорінної зміни умов  і  характеру  праці з ініціативи роботодавця, профспілкового комітету,  трудового  колективу або його виборного органу, органів Держпраці.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку застосування Списків, результати   атестації  (як  вперше  проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу,  який дає право  на пенсію  за  віком  на  пільгових  умовах,  впродовж  5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному  підприємстві  не  змінювались  докорінно  умов  і характер праці (виробництво,  робота,  робоче місце),  що  дають  право  на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком   на   пільгових   умовах  має  бути  проведена  позачергова атестація. Такий же  порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

Для  організації   і   проведення   атестації   керівник підприємства видає наказ (розпорядження), в якому:
- визначає основу і завдання атестації;
- затверджує склад,   голову   і   секретаря   постійно  діючої атестаційної комісії,  визначає її повноваження,  у разі потреби - склад цехових (структурних) атестаційних комісій;
- установлює строки і графіки проведення підготовчих  робіт  у структурних підрозділах підприємства;
- визначає взаємодію із  зацікавленими державними органами і громадськими     організаціями     (експертизою  умов праці, санітарно-епідеміологічною службою);
- визначає проектні, науково-дослідні установи для науково-технічної оцінки умов праці і участі в розробленні заходів по усуненню шкідливих виробничих факторів.

Робоче  місце  за умовами праці оцінюється з урахуванням впливу на  працівників  всіх  факторів  виробничого  середовища  і трудового  процесу,  передбачених  гігієнічною класифікацією праці (розділ I Карти),  сукупних факторів технічного і  організаційного рівня  умов  праці  (розділ II Карти),  ступеня ризику пошкодження здоров'я.
На  основі  комплексної оцінки робочі місця відносять до одного з видів умов праці:
- з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці;
- зі шкідливими і важкими умовами праці;
- зі шкідливими умовами праці та заносять до розділу III Карти.

 За результатами атестації визначаються невідкладні заходи на поліпшення  умов  і  безпеки  праці,  для розроблення і впровадження  яких  не  треба  залучати  сторонні  організації   і фахівців (розділ IV Карти).
З  результатами  атестації   ознайомлюють   працівників, зайнятих  на  робочому  місці,  що  атестується.  Карту підписують голова і члени комісії.
За результатами атестації складається перелік:
- робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам  яких  підтверджено  право  на  пільги  і  компенсації, передбачені законодавством;
- робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких пропонується встановити пільги і  компенсації  за рахунок  коштів  підприємства  згідно  з статтею 13  Закону  України "Про пенсійне забезпечення";
- робочих місць з несприятливими умовами праці, на яких необхідно здійснити першочергові заходи по їх поліпшенню.
Перелік  робочих місць,  виробництв,  робіт,  професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, зокрема, на пільгове пенсійне   забезпечення,  передбачене законодавством,  підписує  голова   комісії   за   погодженням з профспілковим комітетом. Він затверджується наказом   підприємства. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії і посади яких внесено до переліку.
Матеріали атестації робочих місць є документами суворої звітності  і   зберігаються на підприємстві протягом   50  років.  

Водночас, Державною службою України з питань праці наголошено, що до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, Кабінетом Міністрів України не вносились зміни щодо можливості відтермінування (перенесення) строків проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Звертаємо увагу, що нормативно-правовими актами, згаданими вище, визначено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення  атестації покладається на керівника (власника) підприємства, організації.тут
Страниц (3)123 Вперёд