77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

Право на соціальну додаткову відпустку: документи, що підтверджують це право

 Міністерством економіки України визначений порядок застосування норм законодавства про працю у частині щорічного надання батькам додаткової оплачуваної відпустки.
Так, відповідно до статті 19  Закону України від 15.11.96 № 504 "Про відпустки" (надалі – Закон про відпустки) додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів надається щорічно:
– одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину;
– матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
– одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері у лікувальному закладі);
– особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків.

Чинним законодавством не визначено конкретного переліку документів, які слід пред’явити одному з батьків для підтвердження того, що він не скористався правом на додаткову соціальну відпустку.
У такому випадку, роботодавцю може бути надано будь-який належно оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується, що іншому з батьків дитини не надавалася така соціальна відпустка.
І вже з урахуванням наданих документів роботодавцем приймається рішення про надання зазначеної соціальної відпустки.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону про відпустки одним із видів соціальних відпусток є додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
Той факт, що догляд за дитиною з інвалідністю здійснює батько, для цілей надання соціальної відпустки на дітей матері такої дитини юридичне значення не має. Ні стаття 182Кодексу законів про працю України (надалі – КЗпП), ні стаття 19 Закону про відпустки не ставлять право одного з батьків, що мають дитину з інвалідністю, на соціальну відпустку на дітей у залежність від того, хто фактично здійснює догляд за дитиною. Обмеження щодо надання такого роду відпустки є вичерпними та консолідуються в тому числі, наявністю інформації щодо нереалізованого права одного з батьків на використання додаткової соціальної відпустки за період, який вона надається.
Право працівника на соціальну відпустку на дітей зберігається до досягнення дитиною віку 18 років, якщо вона не набуває права повнолітньої раніше (листи Міністерства соціальної політики України від 05.08.16 № 435/13/116-16 і від 25.02.15 №76/13/116-15)
Читайте:
Лист Міністерства економіки України від 01.07.21 № 4712/06/34401-07

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей, надається на підставі їх заяви і документів, що підтверджують право на таку відпустку. Про те, які саме документи працівник повинен надати роботодавцеві в кожному конкретному випадку, можна дізнатися з листів Міністерства праці та соціальної політики України від 14.04.08 № 235/0/15-08/13 і від 04.10.10 № 306/13/116-10.
А щоб не витрачати час на їх пошуки, перелічимо примірний перелік документів в таблиці нижче.

Документи, що підтверджують право на "дитячу " відпустку

№ з/п

Категорії працівників,

які мають право на додаткову відпустку на дітей

Підтвердні документи

1

Жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років

Копії свідоцтв про народження дітей

2


Жінка, яка має дитину з інвалідністю

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Копія пенсійного посвідчення або довідки МСЕК, або копія медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданого закладами й установами Міністерства охорони здоров’я України.*

* Періодичність надання відповідає встановленим Міністерством строкам перегляду таких документів.

3

Жінка, яка усиновила дитину

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Копія рішення суду про усиновлення дитини.

4


Мати особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Копія пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, яке містить запис про інвалідність, або довідки до акта огляду МСЕК.

5

Одинока мати, у тому числі:

жінка, яка не перебуває в шлюбі й у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис зроблений за вказівкою матері

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Копія довідки органів РАЦСу про підстави внесення в книгу реєстрації актів про народження відомостей про батька дитини.


вдова

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Копія свідоцтва про укладення шлюбу.
3. Копія свідоцтва про смерть чоловіка.


розлучена жінка, яка виховує дитину без батька

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Копія свідоцтва про розірвання шлюбу.
3. Документи, які підтверджують, що батько не бере участі у вихованні дитини.

жінка, яка народила дитину, не перебуваючи в зареєстрованому шлюбі, і при цьому батько визнав дитину

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Копія паспорта.3. Документи, які підтверджують, що батько не бере участі у вихованні дитини.

 жінка, яка вийшла заміж повторно, але її дитина віком до 18 років новим чоловіком не усиновлена*

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Документи, які підтверджують, що батько не бере участі у вихованні дитини.
3. Копія свідоцтва про укладення нового шлюбу.

* Якщо дані батька у свідоцтві про народження дитини і дані чоловіка у свідоцтві про шлюб не збігаються, то це свідчить про те, що дитина новим чоловіком не усиновлена.

6

Батько, який виховує дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі)

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Документи, які підтверджують той факт, що мати не бере участі у вихованні дитини (свідоцтво про смерть матері дитини, рішення про позбавлення материнських прав або рішення суду (органу опіки й піклування), згідно з яким дитина залишається жити з батьком, і мати не бере щоденної участі у її вихованні тощо), — якщо документи подає батько, який виховує дитину без матері.
3. Довідка з лікувального закладу про тривале лікування матері дитини — якщо мати дитини тривалий час перебуває в лікувальному закладі.
4. Копія пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, яке містить запис про інвалідність, або довідки до акта огляду МСЕК — якщо батько виховує особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

у тому числі вдівець, який одружився, але його дитина до 18 років новою дружиною не усиновлена

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Копія свідоцтва про смерть матері дитини.
3. Копія свідоцтва про укладення нового шлюбу.

7


Особа, яка взяла під опіку (піклування) дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Копія рішення про встановлення опіки (піклування).
3. Копія пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, яке містить запис про інвалідність, або довідки до акта огляду МСЕК — якщо під опіку (піклування) взято особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

8

Один з прийомних батьків

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Копія рішення про створення прийомної сім’ї.
3. Копія договору про влаштування дітей на виховання і спільне проживання в прийомній сім’ї.
4. Довідка з місця роботи другого з подружжя про те, що він не використовує цієї відпустки.

9

Один з батьків-вихователів

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Копія рішення райдержадміністрації або виконкому міськради про влаштування дитини до дитячого будинку сімейного типу.
3. Документи, що підтверджують статус дитини.
4. Довідка з місця роботи другого з подружжя про те, що він не використовує цієї відпустки.

Оплата праці Червень, 2020/№ 12/1
Страниц (3)123 Вперёд