Жінка за місцем своєї роботи подала заяву 21.07.2016 про надання їй відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 10.06.2016 (09.06.2016 закінчилася відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами). Чи має право роботодавець за наказом, виданим у день звернення працівниці про надання відпустки по догляду за дитиною (21.07.2016), надати їй таку відпустку з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами (тобто з 10.06.2016)? З якої дати починати виплату допомоги по догляду за дитиною?
Відповідно до статей 179 і 181 Кодексу законів про працю України та статей 18 і 20 Закону України від від 15.11.96 № 504 "Про відпустки" (надалі - Закон № 504) після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами жінці або особі, яка фактично доглядає за дитиною (батько дитини, бабуся, дідусь чи інші родичі або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів), за їх бажанням надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за заявою жінки або особи, яка фактично доглядає за дитиною, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.
Таким чином, відпустка жінці-працівниці надається повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється розпорядчим документом роботодавця.
Таким чином, відпустка жінці-працівниці надається повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється розпорядчим документом роботодавця.
День подання заяви з проханням про надання відпустки і початок відпустки не повинні збігатися: заяву необхідно подавати принаймні за день до початку відпустки. Оскільки заяву було подано значно пізніше, роботодавець повинен надати відпустку саме з дати подання такої заяви, оформивши це відповідним наказом про надання працівниці відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно із частиною третьою статті 30 Закону України від 28.12.14 № 77 "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (надалі - Закон № 77) рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Звідси випливає, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства на підставі наказу про надання працівниці відпустки (з відповідними додатками) приймає рішення про призначення (відмову в призначенні) жінці допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років (пункт 4 частини першої статті 22 Закону № 77).
Подані документи комісія (уповноважений) має розглянути не пізніше 10 днів з дня їх надходження.
Подані документи комісія (уповноважений) має розглянути не пізніше 10 днів з дня їх надходження.
Отже, допомога має виплачуватися з дня початку відпустки, зазначеного в наказі про надання працівниці відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Звернути увагу:
а) особам, які фактично доглядають за дитиною (крім осіб, які усиновили чи взяли дитину під опіку у встановленому законодавством порядку, прийомних батьків і батьків-вихователів), відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну цієї відпустки і виплату допомоги по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати) (частина четверта статті 20 Закону № 504);
б) допомога по догляду за дитиною віком до трьох років жінці не надається за період її перебування у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням (пункт 6 частини першої статті 23 Закону № 77).