З метою зниження тиску контролюючих органів на суб’єктів малого підприємництва, створення сприятливих умов для ведення бізнесу, поліпшення бізнес-клімату та стимулювання розвитку підприємництва в Україні у Верховній Раді зареєстровано законопроект від 29.11.16 № 5465 "Про внесення змін до розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (щодо особливостей проведення перевірок суб'єктів мікропідприємництва та малого підприємництва)".
Законопроектом, зокрема, передбачається тимчасово, до 31 грудня 2020 року, установити, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб–підприємців, які відповідають критеріям, встановленим Господарським кодексом України для суб’єктів мікропідприємництва та малого підприємництва, здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється на позапланові перевірки з питань:
- дотримання норм законодавства, що регулює виробництво, імпорт, оптову або роздрібну торгівлю підакцизними товарами;
- дотримання норм законодавства щодо наявності ліцензій;
- своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску;
- відшкодування податку на додану вартість.
У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що одним з негативних факторів, що стримують розвиток бізнесу в Україні є надмірний тиск держави в особі контролюючих органів на суб’єктів підприємництва, від якого найбільше потерпають представники малого бізнесу.
Ця проблема давно відома і її навіть неодноразово намагалися вирішити. Так, протягом 2015-2016 років в Україні фактично діяв мораторій на проведення перевірок суб’єктів малого підприємництва із обсягом доходів до 20 мільйонів гривень за попередній рік. Це знизило адміністративний тиск на малих підприємців та, певним чином, полегшило їм роботу.
Досвід введення в Україні мораторію на перевірки доводить, що обмеження діяльності контролюючих органів є ефективним механізмом для спрощення адміністрування та зменшення навантаження на малий бізнес. В той же час, два роки – це недостатній період для того, щоб вивести сектор малого підприємництва з кризи, особливо в умовах, коли загальна криза національної економіки лише поглиблюється.
Таким чином, існує об'єктивна необхідність продовжити дію особливого порядку проведення перевірок малого бізнесу до 2020 року, встановивши певні виключення для того, щоб захист малого бізнесу не призвів до порушення прав споживачів та працівників.