З цього питання Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі - Фонд; ФСС з ТВ) надано таке роз'яснення (лист від 21.11.16 № 2.4-16-2037).
У розділі VII Порядку формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою Фонду від 18.01.11 № 4, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 березня 2011 року за № 392/19130 (надалі - Порядок № 4) зазначено, що саме необхідно зробити страхувальнику у разі виявлення ним помилки у звіті за формою Ф4-ФСС з ТВП.
Так, відповідно до пункту 7.1 Порядку № 4 страхувальник має право повторно сформувати та подати звіт до органу Фонду за місцем обліку, якщо помилки у звіті за формою Ф4-ФСС з ТВП виявлені до кінцевого терміну подання цієї звітності. Чинним вважається останній електронний або паперовий звіт, поданий страхувальником до закінчення строку подання звітності, визначеного цим Порядком.
У разі якщо страхувальник самостійно до початку перевірки органом Фонду виявив помилки, що містяться у раніше поданому ним звіті за формою Ф4-ФСС з ТВП і які стосуються правильності нарахування суми страхових внесків до Фонду за період до 01.01.2011 року та витрат за загальнообов’язковим соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, то такий страхувальник повинен вжити невідкладних заходів щодо їх виправлення шляхом письмового повідомлення про факт та зміст помилок органу Фонду за місцем обліку, у якому мають бути відображені причини виникнення помилок та надано розрахунок донарахованої (зменшеної) суми страхових внесків або витрат, здійснених за рахунок коштів Фонду (пункт 7.3 Порядку № 4).
• найменування страхувальника;
• реєстраційний код страхувальника в органі Фонду або його номер у Державному реєстрі (для зареєстрованих після 01.01.11) та ідентифікаційний код за ЄДРПОУ;
• період виявлення помилки;
• зміст помилки з посиланням на чинне законодавство, згідно з яким робляться виправлення;
• суму відкоригованих внесків або витрат;
• суму донарахованої пені;
• дату складання повідомлення.
Письмове повідомлення надсилається за підписом керівника та головного бухгалтера або фізичної особи — суб’єкта підприємницької діяльності і зберігається у страхувальника (копія) та в органі Фонду разом із звітом страхувальника за той квартал, в якому це повідомлення отримане.
Ураховуючи пункт 7.9 Порядку № 4, страхувальник при поданні звітності до органу Фонду повинен відобразити помилки минулих кварталів звітного року шляхом коригування відповідних показників звітності.
Помилки минулих років, що стосуються фінансових показників (про донараховані або нараховані помилково суми страхових внесків, страхові внески, донараховані внаслідок зайво нарахованих раніше сум допомоги), відображаються в рядку 3 таблиці I звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП.
У разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів (стаття 34 Закону України від 23.09.99 № 1105 "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" та пункт 10 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.10 № 26, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 січня 2011 року за № 111/18849).
Заповнення таблиці I звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП здійснюється з урахуванням вимог пункту 5.5 Порядку № 4 та на підставі даних бухгалтерського обліку страхувальника. Так, зокрема:
• у рядку 3 "Виправлення помилок минулих років" відображаються суми самостійно донарахованих або зменшених страхувальником (за період до 01.01.2011 р.) страхових внесків та суми зайво нарахованих допомог;
• у рядку 6 "Отримано від Фонду з початку року, у т. ч.:" відображається загальна сума коштів, отриманих від Фонду з початку року;
• у рядку 14 "Перераховано з початку року, у т. ч.:" відображається загальна сума перерахованих на рахунок органу Фонду страхових коштів з початку року з розшифровкою, наведеною у рядках 15–20 звіту;
• у рядку 10 "Зобов’язання Фонду на кінець звітного періоду" наводяться дані про загальну суму зобов’язань по страхових коштах, яка не перерахована Фондом на кінець звітного періоду;
• у рядку 23 "Зобов’язання страхувальника на кінець звітного періоду" наводяться дані про загальну суму зобов’язань по страхових коштах, яка не перерахована страхувальником на кінець звітного періоду;
• у рядку 22 "ВСЬОГО" відображається загальна сума рядків 12, 13, 14 та 21 звіту;
• у рядку 9 "ВСЬОГО" відображається сума даних рядків 1–7 за мінусом даних рядка 8.
При цьому, якщо показники рядків 9 та 22 таблиці I звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП збігаються, то зобов’язання Фонду або страхувальника на кінець звітного періоду не утворюються.
Ураховуючи викладене, страхувальник, який виявив помилку (зайво нарахована та виплачена допомога) у раніше поданому ним звіті, повинен у наступному звітному періоді заповнювати звіт за формою Ф4-ФСС з ТВП таким чином:
1. У разі якщо страхувальник відкоригував (в нашому випадку зменшив) витрати, здійснені за рахунок коштів Фонду, та перерахував в повному обсязі до Фонду надлишково замовлені і отримані страхові кошти протягом звітного періоду, то у таблиці I звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП у рядку 14 слід зазначити суму перерахованих до Фонду коштів; у рядку 21 - відкориговану суму витрат за рахунок коштів Фонду, при цьому необхідно також відкоригувати відповідні рядки таблиці II. У рядку 6 таблиці I залишається сума коштів, отриманих від Фонду. У такому випадку показники рядків 9 та 22 таблиці I звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП збігаються, а рядки 10 та 23 не заповнюються.
2. У разі якщо страхувальник відкоригував (в нашому випадку зменшив) витрати, здійснені за рахунок коштів Фонду, але не перерахував до Фонду надлишково замовлені і отримані страхові кошти протягом звітного періоду, то у таблиці I звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП у рядку 21 слід зазначити відкориговану суму витрат за рахунок коштів Фонду, при цьому необхідно також відкоригувати відповідні рядки таблиці II. У рядку 6 таблиці I залишається сума коштів, отриманих від Фонду. У такому випадку показники рядків 9 та 22 таблиці I звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП не збігаються, а у рядку 23 наводяться дані про суму зобов'язань по страхових коштах, яка не перерахована страхувальником на кінець звітного періоду.
Під час заповнення звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП необхідно враховувати, що зобов’язання страхувальника або Фонду не можуть мати від’ємного значення.
Також повідомлено, що відповідно до пункту 7.7 Порядку № 4 у випадку самостійного повідомлення страхувальником органу Фонду про факт виявлення помилки та перерахування сум, нарахованих ним, у разі недоплати страхових внесків за період до 01.01.2011 року та пені, зайво нарахованих витрат у повному обсязі до початку перевірки органом Фонду штрафи до страхувальника не застосовуються.