77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Творча відпустка

Відповідно до статті 16 Закону від 15.11.96 № 504 "Про відпустки" (надалі - Закон № 504) працівникам надається творча відпустка для закінчення дисертаційних робіт, написання підручників та в інших випадках, передбачених законодавством. Формулювання "відпустка надається" повинне розумітися як виникнення за відповідних умов у працівників суб'єктивного права на таку відпустку. Умови, тривалість і порядок надання та оплати творчих відпусток, затверджено постановою Кабінету Міністрів України   від 19.01.98 N 45.
Право на творчу відпустку мають працівники підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності (надалі - підприємство) за основним місцем їхньої роботи для закінчення дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата або доктора наук,  для написання  підручника,  а також монографії, довідника тощо (надалі - наукова праця).
Для  закінчення  дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук тривалістю до 3 (трьох) місяців та на здобуття наукового ступеня  доктора  наук - до  6 (шести) місяців надається працівнику, який успішно поєднує основну діяльність із науковою роботою.
Ця  відпустка надається на підставі заяви працівника  та  рекомендації  наукової  (науково-технічної)   ради центрального  органу  виконавчої  влади  або  вченої  ради  вищого навчального закладу III-IV рівня акредитації чи науково-дослідного інституту відповідного профілю (далі - вчена рада) про доцільність надання творчої відпустки.
Для отримання  рекомендації  про  доцільність надання творчої відпустки  здобувач  наукового  ступеня  повинен  зробити  наукову доповідь   на  засіданні  кафедри,  відділу  або  лабораторії,  де проводиться наукова  робота.  За  результатами  доповіді  кафедра, відділ,  лабораторія  подають  вченій  раді мотивований висновок з обгрунтуванням тривалості творчої відпустки.
Творча відпустка  не  надається  для закінчення дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора  наук  особам,  які закінчили   відповідно   аспірантуру   чи  докторантуру,  а  також здобувачу одного й того ж наукового ступеня повторно.

Творча відпустка  для  написання  підручника  чи  наукової праці  тривалістю  до 3 (трьох) місяців надається працівнику,  який успішно поєднує основну діяльність із творчою роботою.  Ця  творча відпустка  надається  на  підставі  заяви  працівника  та  довідки видавництва про включення підручника чи наукової  праці  до  плану випуску видань на поточний рік.
Якщо підручник чи наукова  праця створюється авторським колективом, творча відпустка  надається одному з його членів за письмовою заявою, підписаною всіма членами авторського колективу.

Ці відпустки надаються працівникам поряд з іншими видами відпусток, передбаченими актами законодавства, і оформлюються наказом (розпорядженням) роботодавця.
На  час  творчих  відпусток  за  працівниками зберігається місце роботи  (посада)  та  заробітна  плата.  Порядок  обчислення середньої заробітної плати визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100.
Водночас, звертаємо увагу:
а) для отримання працівником творчої відпустки повної тривалості, не має значення строк його безперервної роботи на підприємстві;  
б) творча відпустка не продовжується:
-  на святкові і неробочі днi (стаття 73 Кодексу законів про працю України);
- i не переноситься у разі збігу з періодом тимчасової непрацездатності працівника;   
в) грошова компенсація за невикористані днi (стаття 24 Закону № 504) творчої відпустки не виплачується;   
г) оплачувана творча відпустка надається лише за основним місцем роботи працівника (де знаходиться його трудова книжка).   

До відома. 
1. Монографія - це наукова праця, в якій з різних сторін глибоко вивчається, узагальнюється, описується і досліджується яка-небудь одна наукова тема або напрямок. У середовищі вчених прийнято серйозне тривале дослідження, яке публікується у вигляді монографії.
Авторська монографія - це спосіб показати науковому світу свою точку зору на питання з докладним описом методики досліджень, з викладенням та інтерпретацією виконаної роботи. Опублікувати монографію, як правило, є одним з численних вимог вченої ради для захисту докторської дисертації.
Види монографій: 
- колективна наукова монографія - це праця, написана кількома вченими у співавторстві. Таким чином, якщо наукового матеріалу не вистачає на авторську монографію, а достатньо, скоріше, для статті, то можна стати співавтором колективної наукової монографії, що значно престижніше; 
- авторська монографія для вченого є одним з найавторитетніших способів продемонструвати результати своєї праці. У даному випадку, автор - це одна людина, яка за допомогою такої публікації значно збільшує свою авторитетність в наукових колах з проблематики теми монографії.
Монографія для докторської дисертації - це рецензоване наукове видання. Обов'язкова наявність двох рецензій від учених зі ступенями не менше доктора наук в області написання монографії або суміжній.
2. За статтею 1 Закону України від 05.06.1997 № 318 "Про видавничу справу" видавництво - юридична особа, основним видом діяльності якої є видавнича діяльність, тобто організаційно-творча, господарсько-виробнича діяльність, що спрямована на підготовку і випуск у світ видавничої продукції.