77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Відповіді на нові тестові питання щодо державної служби

Відповідно до статті 22 Закону України від 10.12.2015 №889 "Про державну службу" та з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов’язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.16 № 246.
Наказом Національного агентства України з питань державної служби, Міністерства юстиції України від 29.05.17 № 110/1740/5 затверджено оновлений перелік тестових питань для кандидатів на зайняття посади державної служби.
Кандидати на зайняття вакантної посади державної служби до 02 липня 2017 року включно проходять тестування згідно з переліком тестових питань, затвердженим наказом Національного агентства України з питань державної служби, Міністерства юстиції України від 06.05.16 № 97/1328/5.
Оновлений перелік тестових питань буде застосовуватися з 03 липня 2017 року.

Питання/відповідь по Закону України від 10.12.2015 № 889 "Про державну службу"
(надалі - Закон)
№ з/п

Питання
Відповідь
Норма
1
Що таке професійна компетентність державного службовця
Професійна компетентність – здатність особи в межах визначених за посадою повноважень застосовувати спеціальні знання, уміння та навички, виявляти відповідні моральні та ділові якості для належного виконання встановлених завдань і обов’язків, навчання, професійного та особистісного розвитку.

Стаття 2
(пункт 5 частини першої)
2
Хто є керівником державної служби в державному органі
Керівник державної служби в державному органі (далі – керівник державної служби) – посадова особа, яка займає вищу посаду державної служби в державному органі, до посадових обов’язків якої належить здійснення повноважень з питань державної служби та організації роботи інших працівників у цьому органі.

Стаття 2
(пункт 3 частини першої)
3
Що таке рівнозначна посада на державній службі
Рівнозначна посада – посада державної служби, що належить до однієї групи оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу.

Стаття 2
(пункт 6 частини першої)
4
Яка посада державної служби не відноситься до категорії "А" (вищий корпус державної служби)
Встановлено такі посади державної служби категорії "А" (вищий корпус державної служби) :
- Державного секретаря Кабінету Міністрів України та його заступників, державних секретарів міністерств;
- керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Кабінету Міністрів України, та їх заступників;
- керівників апаратів Конституційного Суду України, Верховного Суду, вищих спеціалізованих судів та їх заступників, керівників секретаріатів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та їх заступників, Голови Державної судової адміністрації України та його заступників;
- голів місцевих державних адміністрацій;
- керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України.

Стаття 6
(пункт 1 частини другої)
5
Яке право належить до майнових прав державних службовців
Управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням.
До майнових прав належать, зокрема, право користування майном чи право вимагати виконання зобов'язань майнового характеру, право на отримання майна чи звільнення від виконання майнових зобов'язань.

Стаття 1
(пункт 5 частини першої)
6
Якими актами встановлюються обов’язки державного службовця
Державний службовець зобов’язаний дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державні службовці виконують також інші обов’язки (крім встановлених частиною першою статті 8), визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах.

Стаття 8
(пункт 1 частини першої)
7
Кого зобов’язаний повідомити державний службовець, якщо він отримав наказ (розпорядження), доручення від керівника вищого рівня

Якщо державний службовець отримав наказ (розпорядження), доручення не від безпосереднього керівника, а від керівника вищого рівня, він зобов’язаний повідомити про це безпосереднього керівника.

Стаття 9
(частина четверта)
8
Що повинен зробити державний службовець у разі виникнення у нього сумніву щодо законності виданого керівником наказу (розпорядження), доручення
Державний службовець у разі виникнення у нього сумніву щодо законності виданого керівником наказу (розпорядження), доручення повинен вимагати його письмового підтвердження, після отримання якого зобов’язаний виконати такий наказ (розпорядження), доручення.
Одночасно з виконанням такого наказу (розпорядження), доручення державний службовець зобов’язаний у письмовій формі повідомити про нього керівника вищого рівня або орган вищого рівня.
У такому разі державний службовець звільняється від відповідальності за виконання зазначеного наказу (розпорядження), доручення, якщо його буде визнано незаконним у встановленому законом порядку, крім випадків виконання явно злочинного наказу (розпорядження), доручення.

Стаття 9
(частина шоста)
9
Ким призначається на посаду та звільняється з посади керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби
Керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України в порядку, встановленому для призначення на посади державної служби категорії “А”.
Керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, призначається на посаду строком на п'ять років з правом повторного призначення ще на один строк.

Стаття 13
(частина друга)
10
Хто утворює Комісію з питань вищого корпусу державної служби
Комісія з питань вищого корпусу державної служби (надалі – Комісія) утворюється Кабінетом Міністрів України, який затверджує її персональний склад. Пропозиції щодо утворення комісії та затвердження її складу Кабінету Міністрів України вносяться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби. 
Стаття 14
(частина третя)
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.07.16 № 490-р “Про утворення Комісії з питань вищого корпусу державної служби та затвердження її персонального складу”.
Положення про Комісію з питань вищого корпусу державної служби, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.16 № 243.
Порядок обрання представників громадських об’єднань, наукових установ, навчальних закладів та експертів до складу Комісії з питань вищого корпусу державної служби, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 314.

11
За яких умов засідання Комісії з питань вищого корпусу державної служби є правомочним

Засідання Комісії є правомочним, якщо в ньому бере участь не менше двох третин від загального складу Комісії.
Стаття 16
(абзац другий
частини третьої)
12
Який державний орган здійснює організаційне та матеріально-технічне забезпечення Комісії з питань вищого корпусу державної служби

Організаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Комісії здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Стаття 16
(частина восьма)
13
Хто здійснює повноваження керівника державної служби в міністерстві

Повноваження керівника державної служби у міністерстві здійснює - державний секретар міністерства.
Стаття 17
(пункт 2
частини першої)

14
Хто відповідає за реалізацію державної політики з питань управління персоналом у державному органі, добір персоналу, планування та організацію заходів з питань підвищення рівня професійної компетентності державних службовців, документальне оформлення вступу на державну службу, її проходження та припинення, а також виконує інші функції, передбачені законодавством

У державному органі залежно від чисельності персоналу утворюється структурний підрозділ або вводиться посада спеціаліста з питань персоналу (далі - служба управління персоналом) з прямим підпорядкуванням керівнику державної служби. Обов'язки служби управління персоналом можуть бути покладені на одного з державних службовців органу.
Служба управління персоналом забезпечує здійснення керівником державної служби своїх повноважень, відповідає за реалізацію державної політики з питань управління персоналом у державному органі, добір персоналу, планування та організацію заходів з питань підвищення рівня професійної компетентності державних службовців, документальне оформлення вступу на державну службу, її проходження та припинення, а також виконує інші функції, передбачені законодавством.


Стаття 18
(частини перша 
та друга)
Типове положення про службу управління персоналом державного органу, затверджено наказом Національного агентства України з питань державної служби від 03.03.16 № 47, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 березня 2016 року за № 438/28568.

15
Яке право характеризує службовий статус державних службовців
Державний службовець має право на чітке визначення посадових обов’язків.

Стаття 7
(пункт 2
частини першої)
16
В якій формі має бути оформлений наказ (розпорядження) керівника або особи, яка виконує його обов’язки
Наказ (розпорядження), доручення має містити конкретне завдання, інформацію про його предмет, мету, строк виконання та особу, відповідальну за виконання.
Наказ (розпорядження) має бути письмовим, а доручення може бути письмовим або усним.

Стаття 9
(частина третя)
- Типова інструкція з діловодства  у  центральних органах  виконавчої  влади,  Раді  міністрів Автономної Республіки Крим,  місцевих органах виконавчої влади, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.11 N 1242.
- Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджено наказом Міністерства юстиції України від 18.06.15 № 1000/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 червня 2015 року за № 736/27181.

17
Що має зробити керівник у разі отримання вимоги державного службовця про надання письмового підтвердження наказу (розпорядження), доручення
Керівник у разі отримання вимоги державного службовця про надання письмового підтвердження наказу (розпорядження), доручення зобов’язаний письмово підтвердити або скасувати відповідний наказ (розпорядження), доручення в одноденний строк.
У разі неотримання письмового підтвердження у зазначений строк наказ (розпорядження), доручення вважається скасованим.

Стаття 9
(частина восьма)
18
На що не має права державний службовець
Державний службовець не має права:
1) бути членом політичної партії, якщо такий державний службовець займає посаду державної служби категорії "А". На час державної служби на посаді категорії "А" особа зупиняє своє членство в політичній партії;
2) обіймати посади в керівних органах політичної партії;
3) суміщати державну службу із статусом депутата місцевої ради, якщо такий державний службовець займає посаду державної служби категорії "А";
4) залучати, використовуючи своє службове становище, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, працівників бюджетної сфери, інших осіб до участі у передвиборній агітації, акціях та заходах, що організовуються політичними партіями;
5) у будь-який інший спосіб використовувати своє службове становище в політичних цілях.
Державний службовець не має права організовувати і брати участь у страйках та агітації (крім випадку, передбаченого *частиною четвертою цієї статті).
Стаття 10
(частина третя 
та п'ята)
*У разі реєстрації державного службовця кандидатом у депутати Центральною виборчою комісією, виборчими комісіями, сформованими (утвореними) в установленому порядку, він зобов’язаний в одноденний строк письмово повідомити про це керівника державної служби (частина четверта статті 10).

19
Що зобов’язаний зробити керівник державної служби у разі отримання від державного службовця скарги щодо порушення його права на державну службу

Керівник державної служби на вимогу державного службовця для перевірки викладених у скарзі фактів утворює комісію у складі не менше трьох осіб.
До складу комісії включаються в однаковій кількості:
представники керівника державної служби, визначені ним із числа державних службовців цього державного органу;
представники державного службовця, визначені ним із числа державних службовців цього державного органу;
представники виборного органу первинної профспілкової організації з числа державних службовців, делеговані рішенням цього органу, а в разі відсутності профспілкової організації - представники державних службовців, обрані на загальних зборах (конференції) державних службовців державного органу.
Керівник державної служби зобов’язаний не пізніше 20 календарних днів з дня отримання скарги надати державному службовцю обґрунтовану письмову відповідь (рішення).
У разі утворення комісії відповідно до вимог частини другої цієї статті письмова відповідь (рішення) керівника державної служби має ґрунтуватися на висновку комісії.

Стаття 11
(частина друга 
та третя)
20
Яка особа не може вступити на державну службу
Право на державну службу мають повнолітні громадяни України, які вільно володіють державною мовою та яким присвоєно ступінь вищої освіти не нижче:
1) магістра - для посад категорій "А" і "Б";

2) бакалавра, молодшого бакалавра - для посад категорії "В".
На державну службу не може вступити особа, яка:
1) досягла шістдесятип’ятирічного віку;
2) в установленому законом порядку визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена;
3) має судимість за вчинення умисного злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;
4) відповідно до рішення суду позбавлена права займатися діяльністю, пов’язаною з виконанням функцій держави, або займати відповідні посади;
5) піддавалася адміністративному стягненню за корупційне або пов'язане з корупцією правопорушення - протягом трьох років з дня набрання відповідним рішенням суду законної сили;
6) має громадянство іншої держави;
7) не пройшла спеціальну перевірку або не надала згоду на її проведення;
8) підпадає під заборону, встановлену Законом України від 16.09.14 № 1682 "Про очищення влади".

Стаття 19

21
Яким загальним вимогам щодо стажу роботи повинна відповідати особа, яка претендує на зайняття посади державної служби категорії "А"
Особа, яка претендує на зайняття посади державної служби, повинна відповідати таким загальним вимогам:
- для посад категорії "А" - загальний стаж роботи не менше семи років; досвід роботи на посадах державної служби категорій "А" чи "Б" або на посадах не нижче керівників структурних підрозділів в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах у відповідній сфері не менш як три роки; вільне володіння державною мовою, володіння іноземною мовою, яка є однією з офіційних мов Ради Європи.
Особи, які претендують на зайняття посад державної служби категорії "А", мають відповідати типовим вимогам (включаючи спеціальні), затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Стаття 20
(пункт 1 частини другої та частина четверта)
22
Яким вимогам повинна відповідати особа, яка претендує на зайняття посади державної служби категорії "Б" у державному органі, юрисдикція якого поширюється на всю територію України
Особа, яка претендує на зайняття посади державної служби, повинна відповідати таким загальним вимогам:
- для посад категорії "Б" у державному органі, юрисдикція якого поширюється на всю територію України, та його апараті - досвід роботи на посадах державної служби категорій "Б" чи "В" або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років, вільне володіння державною мовою.
Спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорій "Б" і "В", визначаються суб’єктом призначення з урахуванням вимог спеціальних законів, що регулюють діяльність відповідного державного органу, в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

Стаття 20
(пункт 2 частини другої та частина третя)
23
Яким загальним вимогам має відповідати особа, яка претендує на зайняття посади державної служби категорії "В"
Особа, яка претендує на зайняття посади державної служби, повинна відповідати таким загальним вимогам:
- для посад категорії “В” – наявність вищої освіти ступеня молодшого бакалавра або бакалавра, вільне володіння державною мовою.

Спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорій "Б" і "В", визначаються суб’єктом призначення з урахуванням вимог спеціальних законів, що регулюють діяльність відповідного державного органу, в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Стаття 20
(пункт 5 частини другої та частина третя)
Порядок визначення спеціальних вимог до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорій "Б" і " В", затверджено наказом Національного агентства України з питань державної служби від 06.04.2016 № 72, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 квітня 2016 року за № 647/28777.

24
Як здійснюється вступ громадянина України на державну службу
Вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.

Стаття 21
(частина перша)
25
З якого часу особа, яка вперше займає посаду державної служби, набуває статусу державного службовця

Особа, яка вступає на посаду державної служби вперше, набуває статусу державного службовця з дня публічного складення нею Присяги державного службовця.

Стаття 21
(частина третя)
26
З якого часу особа, яка займає посаду державної служби повторно, набуває статусу державного службовця

Особа, яка призначається на посаду державної служби повторно, – з дня призначення на посаду.

Стаття 21
(частина третя)
27
Відповідно до якого акта проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби
З метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов’язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі – конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 22
(частина перша)
Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.16 № 246 (надалі – Порядок проведення конкурсу).

28
На які вакантні посади державної служби може проводитись закритий конкурс
На посади державної служби, пов’язані з питаннями державної таємниці, мобілізаційної підготовки, оборони та національної безпеки, може проводитися закритий конкурс.
Перелік посад та особливості проведення конкурсу на ці посади визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку проведення конкурсу.

Стаття 22
(частина четверта)
29
Хто приймає рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А"

Рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А" приймає суб’єкт призначення.
Стаття 23
(частина друга)
30
Хто приймає рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" і "В"
Рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорій "Б" і "В" приймає керівник державної служби відповідно до цього Закону.


Стаття 23
(частина друга)
До відома. Відповідно до Порядку проведення конкурсу:
Для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорій “Б” і “В” керівником державної служби утворюється конкурсна комісія у складі голови і членів комісії.
Конкурс на зайняття:
- вакантної посади керівника територіального органу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади та інших державних органів та їх заступників проводить конкурсна комісія, утворена керівником державної служби державного органу вищого рівня;
- вакантних посад заступників голів облдержадміністрацій проводить конкурсна комісія, утворена керівником територіального органу Нацдержслужби;
- вакантних посад заступників голів райдержадміністрації проводить конкурсна комісія, утворена головою облдержадміністрації;
- вакантних посад державної служби категорії “Б” в усіх інших випадках та категорії “В” проводить конкурсна комісія, утворена керівником державної служби в державному органі.
Рішення про утворення конкурсної комісії для призначення керівників структурних підрозділів апарату Міноборони приймається Міністром оборони.
Конкурсна комісія утворюється у складі не менше п’яти осіб.
До складу конкурсної комісії входять представники служби управління персоналом та юридичної служби, а також окремих структурних підрозділів державного органу.
До складу конкурсної комісії можуть залучатися представники громадських об’єднань, що діють відповідно до Закону України від 22.03.12 № 4572 “Про громадські об’єднання”, в установленому Нацдержслужбою порядку.
До роботи конкурсної комісії можуть залучатися державні службовці, в тому числі з інших державних органів, працівники, науковці та експерти у відповідній сфері, а також представник виборного органу первинної профспілкової організації за її наявності (пункти 13-15).

31
Які посади державної служби підлягають обов’язковому скороченню

Вакантні посади державної служби, на які протягом одного року не оголошено конкурс, підлягають скороченню.
Стаття 24
32
Який документ не подають державні службовці, які бажають взяти участь у конкурсі, до конкурсної комісії державного органу, в якому проводиться конкурс
Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії такі документи:
1) копію паспорта громадянина України;
2) письмову заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади державної служби, до якої додається резюме у довільній формі;
3) письмову заяву, в якій повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України від 16.09.14 № 1682 "Про очищення влади", та надає згоду на проходження перевірки та на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону;
4) копію (копії) документа (документів) про освіту;
5) посвідчення атестації щодо вільного володіння державною мовою;
6) заповнену особову картку встановленого зразка;
7) у разі проведення закритого конкурсу - інші документи для підтвердження відповідності умовам конкурсу;
8) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Забороняється вимагати від особи, яка претендує на зайняття вакантної посади державної служби, документи, не визначені частиною першою цієї статті.
Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, може додати до заяви про участь у конкурсі інші документи, крім тих, що зазначені у частині першій цієї статті, у тому числі документи про підтвердження досвіду роботи.
Державні службовці державного органу, в якому проводиться конкурс, які бажають взяти участь у конкурсі, подають лише заяву про участь у конкурсі.

Стаття 25
33
Хто проводить конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А"

Конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії “А” проводить Комісія з питань вищого корпусу державної служби.

Стаття 27
(абзац перший частини першої)
34
Чим визначається порядок тестування кандидатів, які беруть участь у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби

Служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, проводить перевірку документів, поданих кандидатами, на відповідність встановленим законом вимогам та повідомляє кандидата про результати такої перевірки.
Кандидати, документи яких пройшли перевірку, передбачену частиною першою цієї статті, проходять тестування відповідно до Порядку проведення конкурсу, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Стаття 26
(частини перша 
та друга)
Відповідно до Порядку проведення конкурсу тестування проводиться з метою визначення рівня знань законодавства на знання Конституції України, законодавства про державну службу, антикорупційного законодавства та знання спеціального законодавства.
Тестування проходить у присутності не менш як двох третин членів конкурсної комісії.
Одне завдання включає 40 тестових питань, які обираються для кожного учасника тестування автоматично із загального переліку питань, що включає не менш як 100 питань на знання кожного із зазначених видів законодавства.
Перелік тестових питань затверджується Національним агентством України з питань державної служби разом з Міністерством юстиції України та оприлюднюється на її офіційному веб-сайті. Варіанти відповідей на тестові питання оприлюдненню не підлягають.
Перед проходженням тестування кожен кандидат пред'являє паспорт або документ, який посвідчує особу.
Письмове тестування не проводиться для кандидатів на зайняття посад державної служби категорії “А” (пункти 25-58 цього Порядку).
До відома. Портал пробного електронного тестування для державних службовців.

35
На яких офіційних веб-сайтах оприлюднюється інформація про переможця конкурсу
Інформація про переможця конкурсу оприлюднюється на офіційних веб-сайтах центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, та державного органу, в якому проводився конкурс, не пізніше наступного робочого дня після підписання протоколу засідання конкурсної комісії відповідно до Порядку проведення конкурсу.
За результатами конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії "А" на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, оприлюднюється інформація про переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади, запропонованих Комісією з питань вищого корпусу державної служби суб'єкту призначення.

Стаття 28
(частина друга)
36
До якого державного органу має право оскаржити рішення конкурсної комісії учасник конкурсу, який не пройшов конкурсний відбір на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А" 
Учасник конкурсу, який не пройшов конкурсний відбір, має право оскаржити рішення конкурсної комісії до суду - щодо конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А".
Стаття 28
(пункт 1 частини п'ятої)
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

37
До якого державного органу має право оскаржити рішення конкурсної комісії учасник конкурсу, який не пройшов конкурсний відбір на зайняття вакантної посади державної служби категорій "Б" і "В"

Учасник конкурсу, який не пройшов конкурсний відбір, має право оскаржити рішення конкурсної комісії до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, або до суду - щодо конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорій “Б” і “В”.
Стаття 28
(пункт 2 частини п'ятої)
38
У чому полягає зміст відкладеного права на зайняття вакантної посади державної служби
Другий за результатами конкурсу кандидат на зайняття вакантної посади державної служби має право на призначення на таку посаду протягом одного року з дня проведення конкурсу, якщо посада стане вакантною, а також у разі, якщо переможець конкурсу відмовився від зайняття посади або йому відмовлено у призначенні на посаду за результатами спеціальної перевірки.
Інформація про те, що відповідна посада стала вакантною, повідомляється другому за результатами конкурсу кандидату протягом п’яти календарних днів.

Стаття 29
39
Ким приймається рішення про призначення на посаду державної служби категорії "А"
Рішення про призначення на посаду державної служби категорії "А" приймається - суб’єктом призначення, визначеним Конституцією та законами України, у порядку, передбаченому Конституцією України, цим та іншими законами України.

Стаття 31
(пункт 1 частини першої)
40
Ким приймається рішення про призначення на посаду державної служби категорій "Б" і "В"

Рішення про призначення на посади державної служби категорій "Б" і "В" приймається – керівником державної служби.


Стаття 31
(пункт 2 частини першої)
41
Коли відбувається складення Присяги державного службовця особою, яка вперше призначена на посаду державної служби
Особа, призначена на посаду державної служби вперше, виголошує Присягу державного службовця у присутності державних службовців структурного підрозділу, на посаду в якому її призначено, представників служби управління персоналом відповідного державного органу, підписує текст цієї Присяги і зазначає дату її складення.

Стаття 36
(частина друга)
42
Ким організовується складення Присяги державного службовця особою, яка вперше призначена на посаду державної служби
Служба управління персоналом у день призначення особи на посаду державної служби організовує складення Присяги державного службовця особою, яка вперше призначена на посаду державної служби, а також ознайомлює державного службовця під підпис із правилами внутрішнього службового розпорядку та посадовою інструкцією.

Стаття 31
(частина п'ята)
43
На які категорії посад державної служби здійснюється виключно строкове призначення
Строкове призначення на посаду здійснюється у разі:
- призначення на посаду державної служби категорії "А" – на п'ять років, якщо інше не передбачено законом, з правом повторного призначення на ще один строк або наступного переведення за пропозицією Комісії на рівнозначну або нижчу посаду до іншого державного органу;
- заміщення посади державної служби на період відсутності державного службовця, за яким відповідно до цього Закону зберігається посада державної служби.

Стаття 34
(частина друга)
44
У яких випадках при призначенні особи на посаду державної служби встановлення випробування є обов’язковим

При призначенні особи на посаду державної служби вперше встановлення випробування є обов’язковим.
Стаття 35
(частина друга)
45
Скільки рангів встановлюється для державних службовців відповідно до Закону України "Про державну службу"

Ранги державних службовців є видом спеціальних звань.  
Встановлюється 9 (дев’ять) рангів державних службовців.
Стаття 39
(частина друга)
46
Протягом якого часу після призначення присвоюються ранги державних службовців
Ранги державних службовців присвоюються одночасно з призначенням на посаду державної служби, а в разі встановлення випробування – після закінчення його строку.
Державному службовцю, який вперше призначається на посаду державної служби, присвоюється найнижчий ранг у межах відповідної категорії посад.

Стаття 39
(частина п'ята)
47
Коли присвоюється державному службовцю з урахуванням результатів оцінювання службової діяльності черговий ранг у межах відповідної категорії посад

Черговий ранг у межах відповідної категорії посад присвоюється державному службовцю через кожні три роки з урахуванням результатів оцінювання його службової діяльності.
Протягом строку застосування дисциплінарного стягнення, а також протягом шести місяців з дня отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності черговий ранг державному службовцю не присвоюється. Такі періоди не зараховуються до строку, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Стаття 39
(частина шоста)
48
Протягом якого часу не присвоюється черговий ранг у межах відповідної категорії посад державному службовцю за результатами оцінювання службової діяльності
Черговий ранг у межах відповідної категорії посад присвоюється державному службовцю через кожні три роки з урахуванням результатів оцінювання його службової діяльності.
Протягом строку застосування дисциплінарного стягнення, а також протягом шести місяців з дня отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності черговий ранг державному службовцю не присвоюється. Такі періоди не зараховуються до строку, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Стаття 39
(частина шоста)
49
У якому випадку державний службовець може бути позбавлений рангу

Державний службовець може бути позбавлений рангу лише за рішенням суду.
Стаття 39
(частина десята)
50
У якому випадку не допускається переведення державного службовця і є обов’язковим проведення конкурсу

Державний службовець, призначений на посаду без конкурсу, не може бути переведений на вищу посаду державної служби без проведення конкурсу.
Стаття 41
(абзац четвертий частини першої)
51
Яким може бути строк відрядження державного службовця протягом одного календарного року

Строк відрядження державного службовця протягом одного календарного року не може перевищувати 60 календарних днів, крім випадків, визначених законодавством.
Направлення державного службовця у відрядження на більш тривалий строк можливе за його письмовою згодою. 
Стаття 42
(частина третя)
Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 № 59, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 березня 1998 року за № 218/2658 (у редакції відповідного наказу від 17.03.11 № 362, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 березня 2011 року за N 410/19148).

52
Що не вважається зміною істотних умов державної служби
Не вважається зміною істотних умов державної служби зміна назви структурного підрозділу державного органу або посади, не пов'язана із зміною функцій державного органу та основних посадових обов’язків. 
Стаття 43
(частина друга)

До відома. До істотних (обов’язкових) умов, без яких трудовий договір не може вважатися укладеним, а отже не можуть виникнути реальні трудові правовідносини, належать:
- місце роботи (найменування підприємства, установи, організації, куди приймається працівник);
- трудові обов’язки (робота відповідно до кваліфікації за конкретною професією або посада, яку повинен виконувати працівник);
- строк дії трудового договору (дата початку роботи та дата її закінчення, якщо укладається строковий трудовий договір;
- обов’язки роботодавця щодо забезпечення охорони праці на підприємстві, в установі, організації;
- вид оплати праці працівника та її розміри.
Відповідно до частини першої статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні (предмет, строк, ціна) або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.  
 
53
Коли керівник письмово повідомляє державного службовця про зміну істотних умов служби
Про зміну істотних умов служби керівник державної служби письмово повідомляє державного службовця не пізніш як за 60 календарних днів до зміни істотних умов державної служби, крім випадків підвищення заробітної плати.
У разі незгоди державного службовця на продовження проходження державної служби у зв’язку із зміною істотних умов державної служби він подає керівнику державної служби заяву про звільнення на підставі *пункту 6 частини першої статті 83 цього Закону або заяву про переведення на іншу запропоновану йому посаду не пізніш як за 60 календарних днів з дня ознайомлення з повідомленням про зміну істотних умов державної служби.
Якщо протягом 60 календарних днів з дня ознайомлення державного службовця з повідомленням про зміну істотних умов служби від нього не надійшли заяви, зазначені в абзаці другому цієї частини, державний службовець вважається таким, що погодився на продовження проходження державної служби. 
Стаття 43
(частина четверта)
*Державна служба припиняється у разі незгоди державного службовця на проходження державної служби у зв’язку із зміною її істотних умов (пункт 6 частини першої статті 83 цього Закону).

54
Коли проводиться повторне оцінювання у разі отримання державним службовцем негативної оцінки його службової діяльності

У разі отримання державним службовцем негативної оцінки не раніше ніж через три місяці проводиться повторне оцінювання результатів його службової діяльності.
Стаття 44
(частина шоста)

55
Протягом якого періоду проводиться підвищення кваліфікації державних службовців
Підвищення рівня професійної компетентності державних службовців проводиться протягом проходження служби, а підвищення кваліфікації – не рідше одного разу на три роки.
Необхідність професійного навчання державного службовця визначається його безпосереднім керівником та службою управління персоналом державного органу за результатами оцінювання службової діяльності.

Стаття 48
(частина п’ята)
56
В якому випадку державний службовець звільняється зі служби за результатами оцінювання службової діяльності 
У разі отримання державним службовцем двох підряд негативних оцінок за результатами оцінювання службової діяльності такий державний службовець звільняється із служби відповідно до *пункту 3 частини першої статті 87 цього Закону.
Стаття 44
(частина десята)
*Підставами для припинення державної служби за ініціативою суб’єкта призначення є отримання державним службовцем двох підряд негативних оцінок за результатами оцінювання службової діяльності (пункт 3 частини першої статті 87 цього Закону).

57
Протягом якого часу державного службовця ознайомлюють з результатами оцінювання його службової діяльності

Державного службовця ознайомлюють з результатами оцінювання його службової діяльності під підпис протягом трьох календарних днів після проведення оцінювання.
Висновок щодо результатів оцінювання службової діяльності затверджується наказом (розпорядженням) суб’єкта призначення.

Стаття 44
(частина четверта)
58
Якими будуть правові наслідки для особи у разі її відмови від складення Присяги державного службовця
У разі відмови особи від складення Присяги державного службовця вона вважається такою, що відмовилася від зайняття посади державної служби, і акт про її призначення на посаду скасовується суб’єктом призначення.
У такому разі застосовується відкладене право другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади державної служби. Якщо конкурсною комісією такого кандидата не визначено, проводиться повторний конкурс.

Стаття 36
(частина четверта)
59
Протягом якого строку з метою підвищення рівня професійної компетентності державного службовця може проводитися його стажування з відривом від служби
З метою підвищення рівня професійної компетентності державного службовця може проводитися його стажування з відривом від служби строком від одного до шести місяців на іншій посаді державної служби в іншому державному органі або за кордоном відповідно до законодавства.
На строк стажування за державним службовцем зберігаються його посада та заробітна плата. 

Стаття 48
(частина восьма)
60
За рахунок чого формується фонд оплати праці державних службовців
Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є державний бюджет.
Фонд оплати праці державних службовців формується за рахунок коштів державного бюджету, а також коштів, які надходять до державного бюджету в рамках програм допомоги Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ. Порядок використання таких коштів, які надходять до державного бюджету, затверджується Кабінетом Міністрів України. 
Стаття 50
(частина четверта)
Порядок казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затверджено  наказом Міністерства фінансів України від 24.12.12  № 1407, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 січня 2013 року за № 130/22662.

61
Які складові заробітної плати державного службовця
Заробітна плата державного службовця складається з:
1) посадового окладу;
2) надбавки за вислугу років;
3) надбавки за ранг державного службовця;
4) виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця;
5) виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою;
6) премії (у разі встановлення). 
Стаття 50
(частина друга)
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.17 № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів", затверджено:
- схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році;
- розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців;
- перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці;
- Умови оплати праці працівників патронатних служб в державних органах;
- Умови оплати праці працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, і працівників Управління адміністративних будинків Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату Кабінету Міністрів України, Управління адміністративними будинками Державного управління справами, Управління адміністративними будинками Управління справами Апарату Верховної Ради України;
- Порядок преміювання державних службовців, які займають посади державної служби категорії “А”;
- Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям.

62
Який загальний розмір премій (місячна або квартальна) з 01 січня 2019 року може отримати державний службовець за рік

За результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії. До премій державного службовця належать:
1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності;
2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу.

При цьому загальний розмір премій, передбачених пунктом 2 цієї частини, які може отримати державний службовець за рік, не може перевищувати 30 відсотків фонду його посадового окладу за рік
цей абзац набирає чинності з 01.01.2019 року  (пункт 1 Прикінцевих та Перехідних положень цього Закону).

Стаття 50
(частина третя)
63
Ким визначається порядок надання та розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 
Державним службовцям може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Порядок надання та розмір такої допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 54
(частина друга)
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.16 № 500 затверджено Порядок надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

64
Які види заохочень застосовуються до державних службовців за бездоганну та ефективну державну службу, за особливі заслуги
За бездоганну та ефективну державну службу, за особливі заслуги до державних службовців застосовують такі види заохочень:
1) оголошення подяки;
2) нагородження грамотою, почесною грамотою, іншими відомчими відзнаками державного органу;
3) дострокове присвоєння рангу в порядку, визначеному цим Законом;
4) представлення до нагородження урядовими відзнаками та відзначення урядовою нагородою (вітальний лист, подяка, почесна грамота);
5) представлення до відзначення державними нагородами.
Заохочення до державних службовців, які займають посади категорій "Б" і "В", застосовуються керівником державної служби, а щодо державних службовців, які займають посади категорії "А", - суб’єктом призначення.
Заохочення не застосовуються до державного службовця протягом строку застосування до нього дисциплінарного стягнення.

Стаття 53

65
Ким застосовуються заохочення до державних службовців, які займають посади категорії "А"
Заохочення до державних службовців, які займають посади категорій "А" застосовуються - суб’єктом призначення.
Заохочення не застосовуються до державного службовця протягом строку застосування до нього дисциплінарного стягнення.

Стаття 53
(частина друга 
та третя)
66
У якому розмірі встановлюється надбавка за вислугу років на державній службі
Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу. 
Стаття 52
(частина перша)
До відома. Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України  від 20.12.93 N 1049.
(ця постанова втратила чинність стосовно працівників, розміри посадових окладів яких затверджені відповідними постановами від 06.04.16 N 268 та від 06.04.16 N 292, на підставі постанови від 23.08.16 N 521).      

67
Ким та коли визначається схема посадових окладів на посадах державної служби
Схема посадових окладів на посадах державної служби визначається щороку Кабінетом Міністрів України під час підготовки проекту закону про Державний бюджет України на наступний рік з урахуванням юрисдикції державних органів, а також виходячи з того, що мінімальний розмір посадового окладу групи 1 у державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, становить не більше семи мінімальних розмірів посадового окладу групи 9 у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення.
Мінімальний розмір посадового окладу групи 9 у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, не може бути менше двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року. 
Стаття 51
(частина третя)
Схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.17 № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів".

68
У якому розмірі встановлюється фонд преміювання державного органу

Фонд преміювання державного органу встановлюється у розмірі 20% загального фонду посадових окладів за рік та економії фонду оплати праці.
Стаття 52
(частина шоста)
69
Що передбачає соціально-побутове забезпечення державних службовців
Соціально-побутове забезпечення державних службовців
Державному службовцю у випадках і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України, може надаватися службове житло.
Державним службовцям може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань. Порядок надання та розмір такої допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. 
Стаття 54
- Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.16 № 500 затверджено Порядок надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. 
- Порядок надання державним службовцям службового житла, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.12 № 681 (постанова втратила чинність на підставі відповідної постанови від 22.07.16 № 465).

70
Яка тривалість робочого часу державного службовця на тиждень
Тривалість робочого часу державного службовця становить 40 годин на тиждень.
Для державних службовців установлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями.

Стаття 56
(частина перша 
та друга)
71
Яким державним органом затверджується порядок відшкодування непередбачуваних витрат державних службовців у зв’язку з їх відкликанням із щорічної основної або додаткової відпустки 
Порядок відшкодування непередбачуваних витрат державних службовців у зв’язку з їх відкликанням із щорічної основної або додаткової відпустки затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 60
(частина третя)
Порядок відшкодування непередбачуваних витрат державного службовця у зв’язку з його відкликанням із щорічної основної або додаткової відпустки, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.16 № 231.

72
Що не належить до видів дисциплінарних стягнень, що можуть застосовуватися за порушення дисципліни державним службовцем

До державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення:
1) зауваження;
2) догана;
3) попередження про неповну службову відповідність;
4) звільнення з посади державної служби.

Стаття 66
(частина перша)
73
У якому складі діє комісія з розгляду дисциплінарних справ (дисциплінарна комісія)
Дисциплінарна комісія діє у складі не менше шести членів.
До складу дисциплінарної комісії включаються державні службовці державного органу, представники виборного органу первинної профспілкової організації з числа державних службовців, а в разі відсутності профспілкової організації - представники державних службовців, обрані на загальних зборах (конференції) державних службовців державного органу, а також можуть включатися представники громадських об’єднань, які мають досвід роботи у сфері державного управління, державної служби або за юридичним фахом.
Кількість представників громадських об’єднань у складі дисциплінарної комісії може становити не більше двох осіб.
У разі якщо один із членів дисциплінарної комісії прямо підпорядкований особі, стосовно якої відкрито або здійснюється дисциплінарне провадження, такий член дисциплінарної комісії не повинен брати участі у прийнятті рішення.
Строк повноважень членів дисциплінарної комісії становить три роки.

Стаття 69
(частина третя)
74
Який строк має минути після вчинення дисциплінарного проступку, щоб державного службовця не можна було притягнути до дисциплінарної відповідальності

Дисциплінарне стягнення до державного службовця застосовується не пізніше шести місяців з дня виявлення дисциплінарного проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці, а також не застосовується, якщо минув один рік після його вчинення.
Стаття 74
(частина п’ята)

75
Що не може вважатись дисциплінарним проступком державного службовця
Дисциплінарними проступками є:
1) порушення Присяги державного службовця;
2) порушення правил етичної поведінки державних службовців;
3) вияв неповаги до держави, державних символів України, Українського народу;
4) дії, що шкодять авторитету державної служби;
5) невиконання або неналежне виконання посадових обов’язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень;
6) недотримання правил внутрішнього службового розпорядку;
7) перевищення службових повноважень, якщо воно не містить складу злочину або адміністративного правопорушення;
8) невиконання вимог щодо політичної неупередженості державного службовця;
9) використання повноважень в особистих (приватних) інтересах або в неправомірних особистих інтересах інших осіб;
10) подання під час вступу на державну службу недостовірної інформації про обставини, що перешкоджають реалізації права на державну службу, а також неподання необхідної інформації про такі обставини, що виникли під час проходження служби;
11) неповідомлення керівнику державної служби про виникнення відносин прямої підпорядкованості між державним службовцем та близькими особами у 15-денний строк з дня їх виникнення;
12) прогул державного службовця (у тому числі відсутність на службі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин;
13) поява державного службовця на службі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння;
14) прийняття державним службовцем необґрунтованого рішення, що спричинило порушення цілісності державного або комунального майна, незаконне їх використання або інше заподіяння шкоди державному чи комунальному майну, якщо такі дії не містять складу злочину або адміністративного правопорушення.

Стаття 65
(частина друга)
76
Що може вважатися прогулом державного службовця без поважних причин
Прогул державного службовця – відсутність на службі (у тому числі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.
Стаття 65
(пункт 12
частини другої)
Відсутністю на службі є знаходження працівника поза територією органу державної влади, органу місцевого самоврядування, державного підприємства, установи чи організації, де він відповідно до трудових обов’язків повинен виконувати доручену йому роботу.
Відповідно до пункту 24 постанови Пленуму Верховного суду України від 06.11.92 № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів", прогул - відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин. Таке визначення узгоджується з пунктом 4 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України.
З судової практики, яка склалась на сьогодні, вбачається, що прогулом можна вважати також:
- самовільне використання без погодження з роботодавцем днів відгулів, чергової відпустки;
- залишення роботи без поважних причин до спливу строку строкового договору;
- залишення роботи без поважних причин до закінчення строку, який працівник зобов’язаний відпрацювати за призначенням після закінчення навчального закладу;
- неявка без поважних причин на роботу, якщо працівник  був переведений на неї відповідно до закону;
- залишення працівником без поважних причин роботи до спливу двотижневого строку попередження про припинення трудового договору за власним бажанням.

77
Яке розслідування може проводитися з метою визначення наявності вини, характеру і тяжкості дисциплінарного проступку державного службовця

З метою визначення наявності вини, характеру і тяжкості дисциплінарного проступку може проводитися службове розслідування.
У разі невиконання або неналежного виконання посадових обов’язків державним службовцем, перевищення повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну шкоду фізичній чи юридичній особі, державі або територіальній громаді, службове розслідування проводиться обов’язково. 
Стаття 71
(частина перша)
Порядок  проведення  службового  розслідування:
- стосовно  осіб,  уповноважених  на  виконання  функцій держави або місцевого самоврядування, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950;
- Національним агентством з питань державної служби або його територіальними органами стосовно керівника державної служби в державному органі чи державного службовця вищого органу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України  від 24.06.16 № 393.

78
Яка тривалість щорічної основної оплачуваної відпустки державних службовців, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки

Державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Стаття 57
(частина перша)
79
Який розмір виплати грошової допомоги при наданні щорічної основної оплачуваної відпустки
Державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Стаття 57
(частина перша)
Під час формування фонду оплати праці на відповідний бюджетний рік для кожного працівника передбачається одна допомога для оздоровлення, яка є гарантованою виплатою один раз на рік при наданні щорічної відпустки за відповідний робочий рік. Тобто, незалежно від того, чи змінив державний службовець місце роботи, він має право на отримання такої допомоги лише один раз.
Таке роз'яснення надано Міністерством соціальної політики України (лист від 23.12.16 № 1791/0/101-16/281 щодо виплати грошової допомоги до щорічної основної оплачуваної відпустки держслужбовцю).
Водночас слід мати на увазі, що листи центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони носять інформаційний, роз'яснювальний та рекомендаційний характер і не повинні встановлювати нових правових норм (роз'яснення Міністерства юстиції України від 28.04.11  N 3915-0-4-11/101).

80
Протягом якого часу державний службовець повинен дати відповідь в письмовій формі на пропозицію керівника державної служби про відшкодування шкоди
Для відшкодування шкоди керівник державної служби вносить державному службовцю письмову пропозицію, в якій зазначаються розмір, порядок і строки відшкодування шкоди, а також обставини, що стали підставою для відшкодування. Державний службовець повинен дати відповідь на пропозицію про добровільне відшкодування шкоди у письмовій формі.
Пропозиція може бути внесена протягом трьох місяців з дня, коли керівник державної служби дізнався чи мав дізнатися про обставини, що є підставою для пред’явлення вимоги, але не пізніше ніж через три роки з дня заподіяння шкоди.
Державний службовець повинен дати відповідь на пропозицію про відшкодування шкоди в письмовій формі протягом двох тижнів з дня отримання пропозиції.
У разі ненадання державним службовцем відповіді на пропозицію про добровільне відшкодування шкоди, відмови від відшкодування шкоди чи невідшкодування шкоди до зазначеного у пропозиції строку керівник державної служби може звернутися з позовом про таке відшкодування до суду.

Стаття 82
81
Яку відповідальність несе кожен державний службовець у разі спільного заподіяння шкоди кількома державними службовцями

Державний службовець зобов’язаний відшкодувати державі шкоду, заподіяну внаслідок неналежного виконання ним посадових обов’язків.
Шкодою, заподіяною державним службовцем державі, є також виплачене державою відшкодування шкоди, заподіяної державним службовцем третій особі внаслідок неналежного виконання ним посадових обов’язків.
У разі спільного заподіяння шкоди кількома державними службовцями кожен із них несе відповідальність у розмірі, пропорційному ступеню вини.
Під час визначення розміру відшкодування враховуються майнове становище державного службовця, співвідношення розміру заподіяної шкоди до його заробітної плати, ризик виникнення шкоди, досвід державної служби, надані державному службовцю накази (розпорядження), а також інші обставини, у зв’язку з якими повне відшкодування державним службовцем шкоди буде необґрунтованим.

Стаття 81
82
Протягом якого часу подається скарга після одержання державним службовцем копії наказу (розпорядження) про накладення дисциплінарного стягнення

Рішення про накладення дисциплінарного стягнення може бути оскаржено державними службовцями категорії "А" до суду, а категорій "Б" і "В" - до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, або до суду.
Скарга подається протягом 10 календарних днів після одержання державним службовцем копії наказу (розпорядження) про накладення дисциплінарного стягнення.

Стаття 78
83
Який строк повноважень членів дисциплінарної комісії

Строк повноважень членів дисциплінарної комісії становить три роки.
Стаття 69
(абзац п'ятий 
частини третьої)

84
З якого часу припиняється державна служба у зв’язку з обранням на виборну посаду до органу державної влади або органу місцевого самоврядування

Підставами для припинення державної служби у зв’язку з обставинами, що склалися незалежно від волі сторін, є обрання на виборну посаду до органу державної влади або органу місцевого самоврядування з дня набуття повноважень.
Стаття 88
(пункт 5 частини першої)
85
Протягом якого часу зберігається посада за державним службовцем, який втратив працездатність під час виконання посадових обов’язків

Підставою для припинення державної служби за ініціативою суб’єкта призначення може бути нез'явлення державного службовця на службу протягом більш як 120 календарних днів підряд або більш як 150 календарних днів протягом року внаслідок тимчасової непрацездатності (без урахування часу відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами), якщо законом не встановлено більш тривалий строк збереження місця роботи (посади) у разі певного захворювання.
За державним службовцем, який втратив працездатність під час виконання посадових обов’язків, посада зберігається до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.

Стаття 87
(частина друга)
86
Що не може бути підставою для припинення державної служби за ініціативою суб’єкта призначення

Підставами для припинення державної служби за ініціативою суб’єкта призначення є:
1) скорочення чисельності або штату державних службовців, ліквідація державного органу, реорганізація державного органу у разі, коли відсутня можливість пропозиції іншої рівноцінної посади державної служби, а в разі відсутності такої пропозиції – іншої роботи (посади державної служби) у цьому державному органі;
2) встановлення невідповідності державного службовця займаній посаді протягом строку випробування;
3) отримання державним службовцем двох підряд негативних оцінок за результатами оцінювання службової діяльності;
4) вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку, який передбачає звільнення.

Стаття 87
(частина перша)
87
Який граничний вік перебування на державній службі

Державна служба припиняється у разі досягнення державним службовцем 65-річного віку, якщо інше не передбачено законом.


Стаття 83
(пункт 7 частини першої)
88
Протягом якого часу державний службовець має право звільнитися зі служби за власним бажанням, попередивши про це суб’єкта призначення у письмовій формі

Державний службовець має право звільнитися зі служби за власним бажанням, попередивши про це суб’єкта призначення у письмовій формі не пізніш як за 14 календарних днів до дня звільнення.
Державний службовець може бути звільнений до закінчення двотижневого строку, передбаченого частиною першою цієї статті, в інший строк за взаємною домовленістю із суб’єктом призначення, якщо таке звільнення не перешкоджатиме належному виконанню обов’язків державним органом.
Суб'єкт призначення зобов’язаний звільнити державного службовця у строк, визначений у поданій ним заяві, у випадках*, передбачених законодавством про працю. 
Стаття 86
*У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу, роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник, а саме:
- переїзд на нове місце проживання;
- переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
- вступ до навчального закладу;
- неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
- вагітність;
- догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом;
- догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи;
 - вихід на пенсію;
- прийняття на роботу за конкурсом
- з інших поважних причин (стаття 38 Кодексу законів про працю України).

89
Який максимальний строк випробування встановлюється при призначенні на посаду державної служби

В акті про призначення на посаду суб’єкт призначення може встановити випробування з метою перевірки відповідності державного службовця займаній посаді із зазначенням його строку.
Випробування при призначенні на посаду державної служби встановлюється строком до шести місяців.
У разі незгоди особи з рішенням про встановлення випробування вона вважається такою, що відмовилася від зайняття посади державної служби.

Стаття 35
(частини перша, третя, четверта)
90
Скільки дисциплінарних стягнень може бути застосовано до державного службовця за кожний дисциплінарний проступок

За кожний дисциплінарний проступок до державного службовця може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.
Стаття 66
(частина сьома)
91
Ким призначається на посаду керівник Апарату Верховної Ради України

Керівник Апарату Верховної Ради України призначається на посаду і звільняється з посади Верховною Радою України у порядку, визначеному Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України. 
Стаття 91
(частина четверта)
- Конституція України від 28.06.96 № 254-к
- Закон України від 10.02.10 № 1861 "Про Регламент Верховної Ради України"

92
Хто призначає на посаду та звільняє з посади керівника апарату Адміністрації Президента України

Керівник апарату Адміністрації Президента України призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України.
Стаття 91
(частина п'ята)
93
На який строк призначається на посаду працівник патронатної служби

Працівник патронатної служби призначається на посаду на строк повноважень особи, працівником патронатної служби якої він призначений.

Стаття 92
(частина друга)
94
Які посади не належать до посад патронатної служби
До посад патронатної служби належать посади:
- радників, помічників, уповноважених та прес-секретаря Президента України;
- працівників секретаріатів Голови Верховної Ради України, його Першого заступника та заступника;
- працівників патронатних служб Прем’єр-міністра України та інших членів Кабінету Міністрів України;
- помічників-консультантів народних депутатів України;
- помічників та наукових консультантів суддів Конституційного Суду України;
- помічників суддів;
- посади патронатних служб в інших державних органах.

Стаття 92
(частина перша)
95
За яких умов час роботи на посадах патронатної служби зараховується до стажу державної служби
Час роботи на посадах патронатної служби зараховується до стажу державної служби та враховується при присвоєнні державному службовцю рангу в межах відповідної категорії посад, якщо до призначення на посаду патронатної служби він перебував на державній службі та після звільнення з посади патронатної служби повернувся на державну службу.

Стаття 92
(частина п'ята)
96
Що є обов’язковим для працівника патронатної служби, який виявив бажання вступити на державну службу
Працівник патронатної служби, який виявив бажання вступити або повернутися на державну службу, реалізує таке право у порядку, визначеному цим Законом для осіб, які вперше вступають на державну службу, з обов’язковим проведенням конкурсу.

Стаття 92
(частина шоста)
97
Який строк повноважень члена Комісії з питань вищого корпусу державної служби

Строк повноважень члена Комісії становить чотири роки, крім осіб, зазначених у *пунктах 1-3 частини другої цієї статті, строк повноважень яких визначається строком повноважень суб’єкта, представником якого є особа у складі Комісії.
Стаття 14
*До складу Комісії входять:
1) представник, визначений Верховною Радою України за поданням комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання державної служби, з числа осіб, які займають посади вищого корпусу державної служби;
2) представник, визначений Президентом України;
3) представник, визначений Кабінетом Міністрів України з числа осіб, які займають посади вищого корпусу державної служби (частина друга статті 14).
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.07.16 № 490-р “Про утворення Комісії з питань вищого корпусу державної служби та затвердження її персонального складу”.
Положення про Комісію з питань вищого корпусу державної служби, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.16 № 243.

98
За яких умов при присвоєнні державному службовцю чергового рангу враховується час роботи на посадах патронатної служби

Час роботи на посадах патронатної служби зараховується до стажу державної служби та враховується при присвоєнні державному службовцю рангу в межах відповідної категорії посад, якщо до призначення на посаду патронатної служби він перебував на державній службі та після звільнення з посади патронатної служби повернувся на державну службу.

Стаття 92
(частина п'ята)
99
Що таке державна служба відповідно до Закону України "Про державну службу"

Державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо:
1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів;
2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів;
3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг;
4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства;
5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням;
6) управління персоналом державних органів;
7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

Стаття 1
(частина перша)
100
Що із наведеного не належить до функцій і завдань держави

Державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо:
1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів;
2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів;
3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг;
4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства;
5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням;
6) управління персоналом державних органів;
7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

Стаття 1
(частина перша)
101
Яке визначення терміну "державний службовець" передбачено в Законі України "Про державну службу"

Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов’язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Стаття 1
(частина друга)
102
Що таке посада державної служби відповідно до Закону України "Про державну службу"

Посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов'язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону (див. пункти 99 і 100).

Стаття 2
(пункт 4 частини першої)
103
Що таке службова дисципліна відповідно до Закону України "Про державну службу"
Службова дисципліна - неухильне додержання Присяги державного службовця, сумлінне виконання службових обов’язків та правил внутрішнього службового розпорядку.
Стаття 2
(пункт 10 частини першої)
Типові правила внутрішнього службового розпорядку, затверджено наказом Національного агентства України з питань державної служби від 03.03.16 № 50, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 березня 2016 року за № 457/28587.

104
Як поширюється дія норм законодавства про працю на державних службовців

Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.

На працівників патронатної служби поширюється дія законодавства про працю, крім *статей 39-1, 41-43-1, 49-2 Кодексу законів про працю України.
Особливості патронатної служби в судах, органах та установах системи правосуддя визначаються законодавством про судоустрій і статус суддів. 
Стаття 5
(частина третя)

Стаття 92
(частина четверта)
- Продовження дії строкового трудового договору на невизначений строк (39-1), 
- Додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов (41),
- Переважне право на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (42),
- Переважне право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу (42-1),
- Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу за попередньою згодою виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) (43),
-  Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу без попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) (43-1),
- Порядок вивільнення працівників (49-2).

105
На кого не поширюється дія Закону України "Про державну службу"

Дія цього Закону не поширюється на:
1) Президента України;
2) Главу Адміністрації Президента України та його заступників, Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим та його заступників;
3) членів Кабінету Міністрів України, перших заступників та заступників міністрів;
4) Голову та членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Голову та членів Антимонопольного комітету України, Голову та членів Національного агентства з питань запобігання корупції, Голову та членів Рахункової палати, Голову та членів Центральної виборчої комісії, голів та членів інших державних колегіальних органів;
5) Секретаря Ради національної безпеки і оборони України та його заступників;
6) Голову Державного комітету телебачення і радіомовлення України та його заступників, Голову Фонду державного майна України та його заступників;
7) народних депутатів України;
8) Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та його представників;
9) службовців Національного банку України;
10) депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голову Ради міністрів Автономної Республіки Крим та його заступників, міністрів Автономної Республіки Крим;
11) депутатів місцевих рад, посадових осіб місцевого самоврядування;
12) суддів;
13) прокурорів;
14) працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування;
15) працівників державних підприємств, установ, організацій, інших суб’єктів господарювання державної форми власності, а також навчальних закладів, заснованих державними органами;
16) військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до закону;
17) осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом;
18) працівників патронатних служб.

Стаття 3
(частина третя)
106
На кого поширюється дія Закону України "Про державну службу"

Дія цього Закону поширюється на державних службовців:
1) Секретаріату Кабінету Міністрів України;
2) міністерств та інших центральних органів виконавчої влади;
3) місцевих державних адміністрацій;
4) органів прокуратури;
5) органів військового управління;
6) закордонних дипломатичних установ України;
7) державних органів, особливості проходження державної служби в яких визначені статтею 91 цього Закону;
8) інших державних органів.

Стаття 3
(частина друга)
107
З дотриманням яких принципів здійснюється державна служба

Державна служба здійснюється з дотриманням таких принципів:
1) верховенства права - забезпечення пріоритету прав і свобод людини і громадянина відповідно до Конституції України, що визначають зміст та спрямованість діяльності державного службовця під час виконання завдань і функцій держави;
2) законності - обов’язок державного службовця діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
3) професіоналізму - компетентне, об'єктивне і неупереджене виконання посадових обов’язків, постійне підвищення державним службовцем рівня своєї професійної компетентності, вільне володіння державною мовою і, за потреби, регіональною мовою або мовою національних меншин, визначеною відповідно до закону;
4) патріотизму - відданість та вірне служіння Українському народові;
5) доброчесності - спрямованість дій державного службовця на захист публічних інтересів та відмова державного службовця від превалювання приватного інтересу під час здійснення наданих йому повноважень;
6) ефективності - раціональне і результативне використання ресурсів для досягнення цілей державної політики;
7) забезпечення рівного доступу до державної служби - заборона всіх форм та проявів дискримінації, відсутність необґрунтованих обмежень або надання необґрунтованих переваг певним категоріям громадян під час вступу на державну службу та її проходження;
8) політичної неупередженості - недопущення впливу політичних поглядів на дії та рішення державного службовця, а також утримання від демонстрації свого ставлення до політичних партій, демонстрації власних політичних поглядів під час виконання посадових обов’язків;
9) прозорості - відкритість інформації про діяльність державного службовця, крім випадків, визначених Конституцією та законами України;
10) стабільності - призначення державних службовців безстроково, крім випадків, визначених законом, незалежність персонального складу державної служби від змін політичного керівництва держави та державних органів.

Стаття 4
108
Яка особливість призначення на посади державної служби 
Вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.
Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.
Стаття 21
(частини перша 
та друга)
Закон України від 02.06.16 № 1402 "Про судоустрій і статус суддів".

109
Яке визначення терміну "безпосередній керівник" відповідно до Закону України "Про державну службу"

Безпосередній керівник - найближчий керівник, якому прямо підпорядкований державний службовець.
Стаття 2
(пункт 1 частини першої)
110
Ким затверджується перелік посад працівників державного органу, які виконують функції з обслуговування

Критерії визначення переліку посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Перелік посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, за поданням керівника державної служби у відповідному органі. 
Стаття 3
(частина четверта)
Функції з обслуговування - діяльність працівників державного органу, яка не передбачає здійснення повноважень, безпосередньо пов’язаних з виконанням завдань і функцій держави, визначених частиною першою статті 1 цього Закону (пункт 8 частини першої статті 2).
Постанова Кабінету Міністрів України від 06.04.16 № 271 "Про затвердження критеріїв визначення переліку посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування".

111
Як визначається принцип політичної неупередженості у Законі України "Про державну службу"

Державна служба здійснюється з дотриманням таких принципів, зокрема:
політичної неупередженості - недопущення впливу політичних поглядів на дії та рішення державного службовця, а також утримання від демонстрації свого ставлення до політичних партій, демонстрації власних політичних поглядів під час виконання посадових обов’язків.

Стаття 4
(пункт 8 частини першої)
112
Які категорії посад державної служби встановлює Закон України "Про державну службу"

Встановлюються такі категорії посад державної служби:
1) категорія "А" (вищий корпус державної служби) - посади:
- Державного секретаря Кабінету Міністрів України та його заступників, державних секретарів міністерств;
- керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Кабінету Міністрів України, та їх заступників;
- керівників апаратів Конституційного Суду України, Верховного Суду, вищих спеціалізованих судів та їх заступників, керівників секретаріатів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та їх заступників, Голови Державної судової адміністрації України та його заступників;
- голів місцевих державних адміністрацій;
- керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
2) категорія "Б" - посади:
- керівників структурних підрозділів Секретаріату Кабінету Міністрів України та їх заступників;
- керівників структурних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, їх заступників, керівників територіальних органів цих державних органів та їх структурних підрозділів, їх заступників;
- заступників голів місцевих державних адміністрацій;
- керівників апаратів апеляційних та місцевих судів, керівників структурних підрозділів апаратів судів, їх заступників;
- заступників керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
3) категорія "В" - інші посади державної служби, не віднесені до категорій "А" і "Б".

Стаття 6
(частина друга)
113
Залежно від чого посади державної служби поділяються на категорії

Посади державної служби в державних органах поділяються на категорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень і необхідних для їх виконання кваліфікації та професійної компетентності державних службовців.

Стаття 6
(частина перша)
114
Яку кількість посад в державному органі повинні становити посади державної служби категорій " А" і "Б"

Кількість посад державної служби категорій "А" і "Б" в державному органі повинна становити не більше третини його штатної чисельності.
Стаття 6
(частина третя)
115
Що належить до основних обов’язків державного службовця

1. Державний службовець зобов’язаний:
1) дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки;
3) поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина;
4) з повагою ставитися до державних символів України;
5) обов’язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов’язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації;
6) забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів;
7) сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов’язки;
8) виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України;
9) додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції;
10) запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби;
11) постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності та удосконалювати організацію службової діяльності;
12) зберігати державну таємницю та персональні дані осіб, що стали йому відомі у зв’язку з виконанням посадових обов’язків, а також іншу інформацію, яка відповідно до закону не підлягає розголошенню;
13) надавати публічну інформацію в межах, визначених законом.

Стаття 8
(частина перша)
116
Хто затверджує посадові інструкції, де визначаються конкретні права та обов’язки державних службовців

Державні службовці:
-  також реалізують інші права, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах;
- виконують також інші обов’язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах.

Стаття 7
(частина друга),
Стаття 8
(абзац п’ятнадцятий частини першої)
117
У який строк керівник у разі отримання вимоги державного службовця про надання письмового підтвердження наказу (розпорядження), доручення, зобов’язаний письмово підтвердити або скасувати відповідний наказ (розпорядження), доручення

Керівник у разі отримання вимоги державного службовця про надання письмового підтвердження наказу (розпорядження), доручення зобов’язаний письмово підтвердити або скасувати відповідний наказ (розпорядження), доручення в одноденний строк.

Стаття 9
(абзац перший частини восьмої)
118
Які наслідки має ненадання керівником на вимогу державного службовця письмового підтвердження наказу (розпорядження), доручення

У разі неотримання письмового підтвердження у зазначений (одноденний) строк наказ (розпорядження), доручення вважається скасованим.
Стаття 9
(абзац другий
частини восьмої)
119
До якого органу зобов’язаний звернутися державний службовець у разі виявлення ним під час його службової діяльності або поза її межами фактів порушення вимог цього Закону з боку державних органів, їх посадових осіб

Якщо права державного службовця, встановлені цим Законом, порушені керівником державної служби чи державним службовцем вищого органу або якщо ці особи створили перешкоди в реалізації прав державного службовця, він може подати скаргу із зазначенням фактів порушення його прав або перешкод у їх реалізації безпосередньо до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Заявник має право оскаржити рішення, дії чи бездіяльність державних органів та їх посадових осіб, що перешкоджають реалізації прав, наданих йому цим Законом, до суду. 
Стаття 11
(частина шоста 
та восьма)
Порядок оформлення та направлення (вручення) вимоги про скасування рішень державних органів та їх посадових осіб з питань державної служби, які суперечать законодавству в частині реалізації громадянами права на державну службу, про усунення порушень прав державного службовця або про скасування результатів конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, затверджено наказом Національного агентства України з питань державної служби від 25.05.16 № 110, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016 року за № 841/28971.
Цей Порядок встановлює процедуру оформлення та направлення (вручення) державним органам та їх посадовим особам вимог про:
- усунення порушень прав державного службовця, встановлених Законом про державну службу, відповідно до частини п'ятої статті 11 Закону;
- скасування рішень з питань державної служби, які суперечать законодавству в частині реалізації громадянами права на державну службу, відповідно до пункту 14 частини третьої статті 13 Закону;
- скасування результатів конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорій "Б" і "В" відповідно до частини сьомої статті 28 Закону.

120
В якій формі має бути оформлене доручення керівника або особи, яка виконує його обов’язки

Наказ (розпорядження) має бути письмовим, а доручення може бути письмовим або усним.
Стаття 9
(абзац другий
частини третьої)
121
Ким може бути скасовано наказ (розпорядження), доручення

Наказ (розпорядження), доручення може бути скасовано керівником, який його видав, а також керівником вищого рівня або органом вищого рівня.
Стаття 9
(частина п'ята)
122
Що повинен робити державний службовець у разі отримання доручення від працівника патронатної служби

Під час виконання своїх обов’язків державний службовець не зобов’язаний виконувати доручення працівників патронатної служби.
Стаття 9
(абзац другий
частини другої)
123
Що зобов’язаний робити державний службовець у разі його реєстрації кандидатом у депутати Центральною виборчою комісією, виборчими комісіями, сформованими (утвореними) у встановленому порядку

У разі реєстрації державного службовця кандидатом у депутати Центральною виборчою комісією, виборчими комісіями, сформованими (утвореними) в установленому порядку, він зобов’язаний в одноденний строк письмово повідомити про це керівника державної служби.
Державному службовцю за його заявою надається відпустка без збереження заробітної плати на час участі у виборчому процесі. Зазначена відпустка надається за рішенням керівника державної служби з дня його повідомлення про участь у виборчому процесі і до дня його завершення відповідно до виборчого законодавства.

Стаття 10
(частина четверта)
124
У який строк державний службовець має подати скаргу керівнику державної служби у разі порушення наданих йому Законом України "Про державну службу" прав або виникнення перешкод у реалізації таких прав

У разі порушення наданих цим Законом прав або виникнення перешкод у реалізації таких прав державний службовець у місячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про це, може подати керівнику державної служби скаргу із зазначенням фактів порушення його прав або перешкод у їх реалізації.
У скарзі державний службовець може вимагати від керівника державної служби утворення комісії для перевірки викладених у скарзі фактів.
Стаття 11
(частина перша)
125
Скільки осіб входить до складу комісії, що утворюється керівником державної служби на вимогу державного службовця для перевірки викладених у скарзі фактів порушення його прав або перешкод у їх реалізації

Керівник державної служби на вимогу державного службовця для перевірки викладених у скарзі фактів утворює комісію у складі не менше трьох осіб.
До складу комісії включаються в однаковій кількості:
представники керівника державної служби, визначені ним із числа державних службовців цього державного органу;
представники державного службовця, визначені ним із числа державних службовців цього державного органу;
представники виборного органу первинної профспілкової організації з числа державних службовців, делеговані рішенням цього органу, а в разі відсутності профспілкової організації - представники державних службовців, обрані на загальних зборах (конференції) державних службовців державного органу.

Стаття 11
(частина друга)
126
У який строк керівник державної служби зобов’язаний надати державному службовцю обґрунтовану письмову відповідь (рішення) на скаргу про порушення його прав або перешкод у їх реалізації

Керівник державної служби зобов’язаний не пізніше 20 календарних днів з дня отримання скарги надати державному службовцю обґрунтовану письмову відповідь (рішення).
У разі утворення комісії відповідно до вимог частини другої цієї статті письмова відповідь (рішення) керівника державної служби має ґрунтуватися на висновку комісії.
Стаття 11
(частина третя)
127
Хто має статус керівника державної служби в центральному органі виконавчої влади (крім міністерства) та у державних органах, посади керівників яких належать до посад державної служби

Повноваження керівника державної служби здійснюють:
1) Державний секретар Кабінету Міністрів України - у Секретаріаті Кабінету Міністрів України;
2) державний секретар міністерства - у міністерстві;
3) керівник відповідного органу - в іншому центральному органі виконавчої влади;
4) керівник відповідного органу, - у державних органах, посади керівників яких належать до посад державної служби;
5) керівник апарату (секретаріату) - в інших державних органах або в разі прямого підпорядкування окремій особі, яка займає політичну посаду.

Стаття 17
(частина перша)
128
Який орган не входить до системи управління державною службою

Система управління державною службою включає:
1) Кабінет Міністрів України;
2) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби;
3) Комісію з питань вищого корпусу державної служби та відповідні конкурсні комісії;
4) керівників державної служби;
5) служби управління персоналом.

Стаття 12
(частина перша)
129
На який строк призначається на посаду керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби

Керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України в порядку, встановленому для призначення на посади державної служби категорії "А".
Керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, призначається на посаду строком на п'ять років з правом повторного призначення ще на один строк.

Стаття 13
(частина друга)
130
До повноважень якого органу належить ведення обліку державних службовців категорії "А", строк повноважень яких закінчується, а також тих, які після звільнення не працевлаштовані в установленому порядку, але не довше ніж протягом одного року з дня закінчення строку призначення на посаду

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби:
- веде облік державних службовців категорії "А", строк повноважень яких закінчується, а також тих, які після звільнення не працевлаштовані в установленому порядку, але не довше ніж протягом одного року з дня закінчення строку призначення на посаду.
Стаття 13
(пункт 17
частини третьої)
131
До повноважень якого органу належить розроблення типових вимог до професійної компетентності державних службовців категорії “А” 
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби:
- розробляє за погодженням із Комісією з питань вищого корпусу державної служби типові вимоги до професійної компетентності державних службовців категорії "А" та подає їх Кабінету Міністрів України для затвердження.
Стаття 13
(пункт 18
частини третьої)
Типові вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорії “А”, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 448.

132
Який орган погоджує типові вимоги до професійної компетентності державних службовців категорії "А"

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби:
- розробляє за погодженням із Комісією з питань вищого корпусу державної служби типові вимоги до професійної компетентності державних службовців категорії "А" та подає їх Кабінету Міністрів України для затвердження.

Стаття 13
(пункт 18
частини третьої)
133
До повноважень якого органу належить затвердження переліку посад державної служби, патронатної служби та посад працівників, які виконують функції з обслуговування, а також встановлення категорії посад державної служби за поданням керівника державної служби в апаратах допоміжних органів, утворених Президентом України

Критерії визначення переліку посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Перелік посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, за поданням керівника державної служби у відповідному органі.

В апаратах допоміжних органів, утворених Президентом України, затвердження переліку посад державної служби, патронатної служби та посад працівників, які виконують функції з обслуговування, а також встановлення категорій посад державної служби здійснюється Комісією за поданням керівника державної служби з урахуванням критеріїв, визначених *частиною четвертою статті 3 цього Закону. 
*Стаття 3
(частина четверта)








Стаття 91
(частина шоста)
Постанова Кабінету Міністрів України від 06.04.16 № 271 "Про затвердження критеріїв визначення переліку посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування".

134
Який статус має Комісія з питань вищого корпусу державної служби

Комісія з питань вищого корпусу державної служби (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним органом і працює на громадських засадах.

Стаття 14
(частина перша)
135
Хто входить за посадою до складу Комісії з питань вищого корпусу державної служби

До складу Комісії входять:
1) представник, визначений Верховною Радою України за поданням комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання державної служби, з числа осіб, які займають посади вищого корпусу державної служби;
2) представник, визначений Президентом України;
3) представник, визначений Кабінетом Міністрів України з числа осіб, які займають посади вищого корпусу державної служби;
4) керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби (за посадою);
5) керівник Національного агентства з питань запобігання корупції (за посадою);
(пункт 6 частини другої статті 14 виключено на підставі Закону від 21.12.16 № 1798);
7) по одному представнику від спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні та спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців на національному рівні;
8) чотири представники - громадських об’єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідної кваліфікації, обрані відповідно до порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 14
(частина друга)
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.07.16 № 490-р "Про утворення Комісії з питань вищого корпусу державної служби та затвердження її персонального складу".
- Положення про Комісію з питань вищого корпусу державної служби, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.16 № 243.

136
Що зберігається за членами Комісії з питань вищого корпусу державної служби на період участі у її роботі

Члени Комісії здійснюють свої повноваження на громадських засадах. За членами Комісії на період участі у роботі Комісії зберігаються місце роботи (посада) і середня заробітна плата.
Стаття 16
(частина друга)
137
Хто не може входити до складу Комісії з питань вищого корпусу державної служби

Членом Комісії може бути громадянин України з вищою освітою та досвідом діяльності або фаховими знаннями у сфері державної служби або у сфері управління людськими ресурсами, здатний представляти інтереси суспільства та забезпечувати політично неупереджену і професійну роботу Комісії.

Стаття 14
(частина четверта)
138
Що не належить до повноважень Комісії з питань вищого корпусу державної служби

Повноваження Комісії з питань вищого корпусу державної служби:
1) погоджує розроблені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, типові вимоги до професійної компетентності державних службовців, які займають посади державної служби категорії "А";
2) проводить конкурс на зайняття вакантних посад державної служби категорії "А" та вносить суб'єкту призначення пропозиції щодо переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата на вакантну посаду;
3) розглядає пропозиції та надає згоду на дострокове звільнення з посади за ініціативою суб’єкта призначення державних службовців, які займають посади державної служби категорії "А", та повідомляє про своє рішення суб’єкта призначення і центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби;
4) вносить пропозиції суб'єкту призначення щодо переведення державних службовців, які займають посади державної служби категорії "А", на рівнозначну або нижчу посаду до іншого державного органу у випадках, передбачених статтею 34 цього Закону;
5) здійснює дисциплінарні провадження щодо державних службовців, які займають посади державної служби категорії "А", та вносить суб'єкту призначення пропозиції за наслідками дисциплінарного провадження;
6) затверджує перелік посад державної служби, патронатної служби та посад працівників, які виконують функції з обслуговування, а також встановлює категорії посад державної служби за поданням керівника державної служби в апаратах допоміжних органів, утворених Президентом України.

Стаття 15
139
З якою метою проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби

З метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов’язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Проведення конкурсу здійснюється з урахуванням рівня професійної компетентності, особистих якостей і досягнень кандидатів на зайняття вакантної посади.
Особливості проведення конкурсу державних службовців на посади в органах судової влади визначаються законом.
Стаття 22
(частини перша 
та друга)
Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.16 № 246.

140
Чи допускається відповідно до Закону України "Про державну службу" призначення на посади державної служби без обов’язкового проведення конкурсу

У разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації державного органу переведення державного службовця на рівнозначну або нижчу (за його згодою) посаду в державному органі, якому передаються повноваження та функції такого органу, здійснюється без обов’язкового проведення конкурсу.
Під час передачі або делегування повноважень і функцій від державного органу до органу місцевого самоврядування переведення державного службовця на посаду служби в органах місцевого самоврядування здійснюється без обов’язкового проведення конкурсу в разі відповідності його професійної компетентності кваліфікаційним вимогам до відповідної посади та за умови вступу на службу вперше за результатами конкурсу.

Стаття 22
(частини п'ята 
та шоста)
141
Яка вимога є однією із загальних вимог до особи, яка претендує на зайняття будь-якої вакантної посади державної служби

Вимогами до осіб, які претендують на вступ на державну службу, є вимоги до їхньої професійної компетентності, які складаються із загальних та спеціальних вимог.
Особа, яка претендує на зайняття посади державної служби, повинна відповідати таким загальним вимогам:
1) для посад категорії "А" - загальний стаж роботи не менше семи років; досвід роботи на посадах державної служби категорій "А" чи "Б" або на посадах не нижче керівників структурних підрозділів в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах у відповідній сфері не менш як три роки; вільне володіння державною мовою, володіння іноземною мовою, яка є однією з офіційних мов Ради Європи (у частині володіння іноземною мовою, яка є однією з офіційних мов Ради Європи, набирає чинності з 01.05.2018 року  на підставі пункту 1 Прикінцевих та Перехідних положень цього Закону);
2) для посад категорії "Б" у державному органі, юрисдикція якого поширюється на всю територію України, та його апараті - досвід роботи на посадах державної служби категорій "Б" чи "В" або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років, вільне володіння державною мовою;
3) для посад категорії "Б" у державному органі, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя, та його апараті - досвід роботи на посадах державної служби категорій "Б" чи "В" або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років, вільне володіння державною мовою;
4) для посад категорії "Б" в іншому державному органі, крім тих, що зазначені у пунктах 2 і 3 цієї частини, - досвід роботи на посадах державної служби категорій "Б" чи "В" або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше одного року, вільне володіння державною мовою;
5) для посад категорії "В" - наявність вищої освіти ступеня молодшого бакалавра або бакалавра, вільне володіння державною мовою.

Стаття 20
(частина перша 
та друга)
142
Який строк оприлюднення результатів конкурсу на вакантні посади державної служби встановлено законом

Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом п’яти років.
Інформація про переможця конкурсу оприлюднюється на офіційних веб-сайтах центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, та державного органу, в якому проводився конкурс, не пізніше наступного робочого дня після підписання протоколу засідання конкурсної комісії відповідно до Порядку проведення конкурсу.

Стаття 28
(частина перша 
та друга)
143
Який строк подання документів для участі в конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби відповідно до Закону України "Про державну службу"

Строк подання документів для участі в конкурсі не може становити менше 15 та більше 30 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення конкурсу. Результати конкурсу оприлюднюються не пізніше 45 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення такого конкурсу.
Стаття 23
(частина п'ята)
144
Хто проводить перевірку документів, поданих кандидатом для участі у конкурсі, на відповідність встановленим законом вимогам

Служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, проводить перевірку документів, поданих кандидатами, на відповідність встановленим законом вимогам та повідомляє кандидата про результати такої перевірки.
Стаття 26
(частина перша)
145
Хто повідомляє кандидата про результати перевірки документів, поданих ним для участі у конкурсі, на відповідність встановленим законом вимогам

Служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, проводить перевірку документів, поданих кандидатами, на відповідність встановленим законом вимогам та повідомляє кандидата про результати такої перевірки.
Стаття 26
(частина перша)
146
Чи проводиться конкурс у разі подання заяви про участь у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби лише однією особою

У разі подання заяви про участь у конкурсі лише однією особою конкурс проводиться у встановленому цим Законом порядку, за результатами якого приймається рішення про призначення особи на посаду державної служби або про відмову в такому призначенні.
Стаття 26
(частина четверта)
147
Хто проводить конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії «В»
Конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "В" проводить конкурсна комісія у складі не менше п’яти осіб, утворена керівником державної служби в державному органі.
При цьому до складу конкурсної комісії можуть залучатися на конкурсній основі представники громадських об’єднань, що діють згідно із Законом України від 22.03.12 № 4572 "Про громадські об’єднання", відповідно до порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

Стаття 27
(абзац третій
частини першої)
148
Яким документом оформлюється рішення конкурсної комісії за результатами конкурсу

Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом п’яти років.

Стаття 28
(частина перша)
149
Протягом якого строку підписується протокол засідання конкурсної комісії

Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом п’яти років.

Стаття 28
(частина перша)
150
Протягом якого строку в державному органі, в якому проводився конкурс, зберігається протокол засідання конкурсної комісії

Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом п’яти років.
Стаття 28
(частина перша)
151
Протягом якого строку служба управління персоналом державного органу, в якому проводився конкурс, надсилає кожному кандидату письмове повідомлення про результати конкурсу

Інформація про переможця конкурсу оприлюднюється на офіційних веб-сайтах центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, та державного органу, в якому проводився конкурс, не пізніше наступного робочого дня після підписання протоколу засідання конкурсної комісії відповідно до Порядку проведення конкурсу.
Служба управління персоналом державного органу, в якому проводився конкурс, надсилає кожному кандидату письмове повідомлення про результати конкурсу протягом п’яти календарних днів з дня їх оприлюднення.

Стаття 28
(частини друга 
та четверта)
152
Який строк подання скарги на рішення конкурсної комісії

Учасник конкурсу, який не пройшов конкурсний відбір, має право оскаржити рішення конкурсної комісії:
1) щодо конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А" - до суду;
2) щодо конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорій "Б" і "В" - до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, або до суду.
Скарга на рішення конкурсної комісії подається не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня отримання письмового повідомлення про результати конкурсу.
Учасник конкурсу, який оскаржує рішення конкурсної комісії, зобов’язаний повідомити про це відповідну конкурсну комісію з наданням копії скарги.

Стаття 28
(частини п'ята 
та шоста)
153
Який строк розгляду скарги учасника конкурсу, який не пройшов конкурсний відбір, на рішення конкурсної комісії центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби

Про результати розгляду скарги центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, повідомляє учасника конкурсу, який подав скаргу, не пізніше 14 календарних днів з дня надходження скарги та в разі встановлення факту порушення направляє керівнику державної служби в державному органі, в якому проводився конкурс, обов’язкову для виконання вимогу про скасування результатів конкурсу.
Стаття 28
(частина сьома)
154
Яких заходів вживає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, у разі встановлення факту порушення за результатами розгляду скарги учасника конкурсу на рішення конкурсної комісії

Про результати розгляду скарги центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, повідомляє учасника конкурсу, який подав скаргу, не пізніше 14 календарних днів з дня надходження скарги та в разі встановлення факту порушення направляє керівнику державної служби в державному органі, в якому проводився конкурс, обов’язкову для виконання вимогу про скасування результатів конкурсу.
Стаття 28
(частина сьома)
155
В якому випадку другий за результатами конкурсу кандидат на зайняття вакантної посади державної служби має право на призначення на таку посаду

Другий за результатами конкурсу кандидат на зайняття вакантної посади державної служби має право на призначення на таку посаду протягом одного року з дня проведення конкурсу, якщо посада стане вакантною, а також у разі, якщо переможець конкурсу відмовився від зайняття посади або йому відмовлено у призначенні на посаду за результатами спеціальної перевірки.
Інформація про те, що відповідна посада стала вакантною, повідомляється другому за результатами конкурсу кандидату протягом п’яти календарних днів.

Стаття 29
156
Що із наведеного не є підставою для проведення повторного конкурсу

Повторний конкурс проводиться у разі:
1) встановлення факту порушення умов конкурсу під час його проведення, яке могло вплинути на його результати;
2) якщо за результатами конкурсу не визначено кандидата на зайняття вакантної посади;
3) виявлення за результатами спеціальної перевірки обмежень щодо вступу на державну службу переможця конкурсу та відсутності другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади державної служби.
У випадках, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, частиною четвертою статей 35* і 36** цього Закону, рішення конкурсної комісії скасовується суб’єктом призначення, а про проведення повторного конкурсу оголошується не пізніше ніж протягом 10 календарних днів з дня скасування рішення конкурсної комісії.
Повторний конкурс проводиться у порядку, визначеному для проведення конкурсу.
Стаття 30
*У разі незгоди особи з рішенням про встановлення випробування вона вважається такою, що відмовилася від зайняття посади державної служби. У такому разі застосовується відкладене право другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади державної служби. Якщо конкурсною комісією такого кандидата не визначено, проводиться повторний конкурс.
(частина четверта статті 35 цього Закону).
**У разі відмови особи від складення Присяги державного службовця вона вважається такою, що відмовилася від зайняття посади державної служби, і акт про її призначення на посаду скасовується суб’єктом призначення. У такому разі застосовується відкладене право другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади державної служби. Якщо конкурсною комісією такого кандидата не визначено, проводиться повторний конкурс. (частина четверта статті 36 цього Закону).

157
На який строк здійснюється призначення на посади державної служби (крім посад вищого корпусу державної служби та випадків заміщення посади на період відсутності державного службовця, за яким зберігається посада державної служби, а також інших випадків передбачених законом) за загальним правилом

Призначення на посаду державного службовця здійснюється безстроково, крім випадків, визначених цим та іншими законами України.
(додатково див. пункт 159)
Стаття 34
(частина перша)
158
Де зберігається копія акта про призначення на посаду державного службовця

Копія акта про призначення на посаду видається державному службовцю, ще одна копія зберігається в його особовій справі.
Акт про призначення на посаду приймається у вигляді указу, постанови, наказу (розпорядження), рішення, залежно від категорії посади, відповідно до законодавства.
Стаття 33
(частини третя 
та четверта)
*Порядок ведення та зберігання особових справ державних службовців, затверджено наказом  Національного агентства України з питань державної служби від 22.03.16 № 64, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2016 року за № 567/28697 (надалі –Порядок № 64).

159
У яких випадках здійснюється строкове призначення на посаду державної служби

Строкове призначення на посаду здійснюється у разі:
1) призначення на посаду державної служби категорії "А" - на п'ять років, якщо інше не передбачено законом, з правом повторного призначення на ще один строк або наступного переведення за пропозицією Комісії на рівнозначну або нижчу посаду до іншого державного органу;
2) заміщення посади державної служби на період відсутності державного службовця, за яким відповідно до цього Закону зберігається посада державної служби.

Стаття 34
(частина друга)
160
Що із наведеного не є обов’язковою складовою особової справи кожного державного службовця

Особова справа формується з таких документів і в такій послідовності:
- особова картка державного службовця встановленого зразка;
- текст Присяги державного службовця, скріплений підписом державного службовця (для осіб, уперше прийнятих на державну службу);
- копія паспорта державного службовця;
- копія облікової картки платника податків (окрім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
- копії документів про освіту, науковий ступінь, вчене звання;
- копія трудової книжки (у разі наявності);
- копія військового квитка (у разі наявності);
- копії документів про надані пільги (у разі наявності);
- довідка про результати проведення спеціальної перевірки (у разі її проведення) відповідно до Закону України від 14.10.14 № 1700 "Про запобігання корупції" або копія відповідної довідки;
- довідка про результати проведення перевірки відповідно до Закону України від 16.09.14 № 1682 "Про очищення влади" або її завірена в установленому порядку копія;
- заява про призначення на посаду;
- копія акта про призначення на посаду;
- витяг із протоколу засідання конкурсної комісії в разі, якщо призначення здійснюється за результатами конкурсу;
- копія акта органу вищого рівня про призначення на посаду (у випадках, передбачених законодавством);
- погодження відповідних органів, передбачені законодавством для призначення на посади державних службовців.

Пункт 2 розділу ІІ *Порядку  № 64
161
Що є підставою для зміни істотних умов державної служби

Підставами для зміни істотних умов державної служби є:
1) ліквідація або реорганізація державного органу;
2) зменшення фонду оплати праці державного органу;
3) скорочення чисельності або штату працівників у зв’язку з оптимізацією системи державних органів чи структури окремого державного органу.

Стаття 43
(частина перша)
162
Яка тривалість роботи понад установлену тривалість робочого дня, а також у вихідні, святкові та неробочі дні, у нічний час для кожного державного службовця

Для виконання невідкладних або непередбачуваних завдань державні службовці, для яких законом не передбачено обмежень щодо роботи, на підставі наказу (розпорядження) керівника державної служби, про який повідомляється виборний орган первинної профспілкової організації (за наявності), зобов’язані з’явитися на службу і працювати понад установлену тривалість робочого дня, а також у вихідні, святкові та неробочі дні, у нічний час. За роботу в зазначені дні (час) державним службовцям надається грошова компенсація у розмірі та порядку, визначених законодавством про працю, або протягом місяця надаються відповідні дні відпочинку за заявами державних службовців.
Тривалість роботи понад установлену тривалість робочого дня, а також у вихідні, святкові та неробочі дні, у нічний час не повинна перевищувати для кожного державного службовця чотирьох годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік.

Стаття 56
(частини четверта 
та п'ята)
163
Який ранг присвоюється державному службовцю, який вперше призначається на посаду державної служби

Ранги державних службовців присвоюються одночасно з призначенням на посаду державної служби, а в разі встановлення випробування - після закінчення його строку. Державному службовцю, який вперше призначається на посаду державної служби, присвоюється найнижчий ранг у межах відповідної категорії посад.
Стаття 39
(частина п’ята)
164
Коли може здійснюватися дострокове присвоєння чергового рангу

За особливі досягнення або за виконання особливо відповідальних завдань державному службовцю може бути достроково присвоєно черговий ранг.
Дострокове присвоєння чергового рангу може здійснюватися не раніше ніж через один рік після присвоєння попереднього рангу.
За сумлінну службу державному службовцю у зв’язку з виходом на пенсію присвоюється черговий ранг поза межами відповідної категорії посад.

Стаття 39
(частина сьома 
та восьма)
165
Який із наведених органів державної влади визначає порядок присвоєння рангів державних службовців

Порядок присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями визначаються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 39
(абзац другій
частини другої)
**Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.16 № 306 (надалі – Порядок № 306).

166
Які ранги може бути присвоєно заступнику Державного секретаря Кабінету Міністрів України

Державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "А", - присвоюються такі ранги: 1, 2, 3 ранг.
Підставою для прийняття суб’єктом призначення рішення про присвоєння чергового рангу державним службовцям, які займають посади державної служби категорії “А”, є подання, підготовлене службою управління персоналом державного органу, в якому працює державний службовець, що вноситься, зокрема, Державним секретарем Кабінету Міністрів України - щодо своїх заступників.

Стаття 39
(частина третя)

Пункт 4  **Порядку  № 306

167
За якої умови здійснюється переведення державного службовця

Переведення здійснюється лише за згодою державного службовця.
Не допускається переведення в іншу місцевість державного службовця - вагітної жінки або особи, яка є єдиним опікуном дитини віком до 14 років, а також державного службовця, який у встановленому законодавством порядку визнаний інвалідом. Не допускається таке переведення також у разі виникнення у державного службовця особливо важливих особистих або сімейних обставин.
У разі переведення державного службовця на іншу посаду йому виплачується заробітна плата, що відповідає посаді, на яку його переведено.
Переведення не повинно бути прихованим покаранням.

Стаття 41
(частини
друга-п'ята)
168
Ким затверджуються правила внутрішнього службового розпорядку державного органу

Правила внутрішнього службового розпорядку затверджуються загальними зборами (конференцією) державних службовців державного органу за поданням керівника державної служби і виборного органу первинної профспілкової організації (за наявності) на основі типових правил.
Правила внутрішнього службового розпорядку доводяться до відома всіх державних службовців під підпис.
Стаття 47
(частини друга 
та третя)
Типові правила внутрішнього службового розпорядку, затверджено наказом Національного агентства України з питань державної служби від 03.03.16 № 50, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 березня 2016 року за № 457/28587.

169
В якій галузі знань проводиться професійне навчання державних службовців через систему підготовки, перепідготовки, спеціалізації та підвищення кваліфікації

Професійне навчання державних службовців проводиться за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством, через систему підготовки, перепідготовки, спеціалізації та підвищення кваліфікації, зокрема в галузі знань "Публічне управління та адміністрування", у встановленому законодавством порядку в навчальних закладах, установах, організаціях незалежно від форми власності, які мають право надавати освітні послуги, у тому числі за кордоном.
Положення про систему підготовки, перепідготовки, спеціалізації та підвищення кваліфікації державних службовців затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Стаття 48
(частина друга)
Положення про систему підготовки, спеціалізації та  підвищення  кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.10 N 564.

170
Скільки існує груп оплати праці державних службовців

Посади державної служби з метою встановлення розмірів посадових окладів з 9 груп оплати праці, - поділяються на такі:
- до групи 1 належать посади керівників державних органів і прирівняні до них посади;
- до групи 2 належать посади перших заступників керівників державних органів і прирівняні до них посади;
- до групи 3 належать посади заступників керівників державних органів і прирівняні до них посади;
- до групи 4 належать посади керівників самостійних структурних підрозділів державних органів і прирівняні до них посади;
- до групи 5 належать посади заступників керівників самостійних структурних підрозділів державних органів і прирівняні до них посади;
- до групи 6 належать посади керівників підрозділів у складі самостійних структурних підрозділів державних органів, їх заступників і прирівняні до них посади;
- до групи 7 належать посади головних спеціалістів державних органів і прирівняні до них посади;
- до групи 8 належать посади провідних спеціалістів державних органів і прирівняні до них посади;
- до групи 9 належать посади спеціалістів державних органів і прирівняні до них посади. 
Прирівняння посад державної служби проводиться Кабінетом Міністрів України під час затвердження схеми посадових окладів на посадах державної служби за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері трудових відносин, погодженим із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Стаття 51
(частина перша)
Схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.17 № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів".

171
Які посади належать до групи 1 оплати праці державних службовців

До групи 1 оплати праці належать посади керівників державних органів і прирівняні до них посади.
(додатково див. пункт 127 щодо посад керівників державних органів і прирівняні до них посад).

Стаття 51
(частина перша
172
Яким чином здійснюється встановлення премій державним службовцям

Премії виплачуються в межах фонду преміювання залежно від особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу.
Типове положення про преміювання затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері трудових відносин, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Встановлення премій державним службовцям здійснюється керівником державної служби відповідно до затвердженого ним Положення про преміювання у відповідному державному органі, погодженого з виборним органом первинної профспілкової організації (за наявності).
Фонд преміювання державного органу встановлюється у розмірі 20 відсотків загального фонду посадових окладів за рік та економії фонду оплати праці - частина шоста статті 52 набирає чинності з 01.01.2019 року на підставі пункту 1 Прикінцевих та Перехідних положень цього Закону).
Премія за результатами оцінювання службової діяльності та місячна або квартальна премія державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "А", встановлюються суб’єктом призначення відповідно до цієї статті.
Стаття 52
(частини
п'ята-сьома)
Типове положення про преміювання державних службовців органів державної влади, інших державних органів, їхніх апаратів (секретаріатів), затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 13.06.16  № 646, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 червня 2016 року за № 903/29033.

173
Який розмір виплат за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця

Виплата за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця встановлюється керівником державної служби державному службовцю за поданням його безпосереднього керівника у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця.
Виплата за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби встановлюється керівником державної служби за поданням безпосереднього керівника державним службовцям, між якими здійснено розподіл обов’язків за вакантною посадою, пропорційно додатковому навантаженню за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою.

Стаття 52
(частини третя 
та четверта)
174
До якої групи оплати праці належать посади головних спеціалістів державних органів і прирівняні до них посади

Посади головних спеціалістів державних органів і прирівняні до них посади належать до групи 7 оплати праці.
Стаття 51
(частина перша
175
На яких умовах проводиться оплата праці державного службовця, який проходить стажування у іншому державному органі

З метою підвищення рівня професійної компетентності державного службовця може проводитися його стажування з відривом від служби строком від одного до шести місяців на іншій посаді державної служби в іншому державному органі або за кордоном відповідно до законодавства.
На строк стажування за державним службовцем зберігаються його посада та заробітна плата.
Стаття 48
(частина восьма)
Порядок стажування державних службовців, затверджено наказом Національного агентства України з питань державної служби від 03.03.16  № 48, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 березня 2016 року за № 439/28569.
Стажування державних службовців проводиться з відривом від служби строком від одного до шести місяців на іншій посаді державної служби в іншому державному органі або за кордоном відповідно до законодавства та цього Порядку.
На строк стажування за державним службовцем зберігаються його посада та заробітна плата за основним місцем роботи.
Державним службовцям, які проходять стажування в іншому населеному пункті, за основним місцем роботи відшкодовуються витрати на проїзд до місця стажування і назад, добові за час перебування в дорозі та найм житла.
Під час проходження стажування за кордоном витрати на таке стажування та порядок їх відшкодування передбачаються у міжнародних договорах та договорах про співпрацю.
Направлення державного службовця на стажування до іншого державного органу, а також за кордон здійснюється на підставі наказу керівника державної служби державного органу, в якому працює державний службовець.
При цьому необхідна письмова заява самого державного службовця та згода відповідного керівника державної служби державного органу за місцем його стажування (пункти 2-6 цього Порядку).

176
З якою періодичністю здійснюється оцінювання результатів діяльності державних службовців

Результати службової діяльності державних службовців щороку підлягають оцінюванню для визначення якості виконання поставлених завдань, а також з метою прийняття рішення щодо преміювання, планування їхньої кар'єри, виявлення потреби у професійному навчанні.
Оцінювання результатів службової діяльності проводиться на підставі показників результативності, ефективності та якості, визначених з урахуванням посадових обов’язків державного службовця, а також дотримання ним правил етичної поведінки та вимог законодавства у сфері запобігання корупції.
За результатами оцінювання службової діяльності державного службовця йому виставляється негативна, позитивна або відмінна оцінка з її обґрунтуванням.

Стаття 44
(частина перша, 
друга та
п'ята)
177
Ким здійснюється оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, які не належать до посад вищого корпусу державної служби

Оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, які займають посади державної служби категорій "Б" і "В", здійснюється безпосереднім керівником державного службовця та керівником самостійного структурного підрозділу.
Державного службовця ознайомлюють з результатами оцінювання його службової діяльності під підпис протягом трьох календарних днів після проведення оцінювання.
Висновок щодо результатів оцінювання службової діяльності затверджується наказом (розпорядженням) суб’єкта призначення.

Стаття 44
(частина третя 
та четверта)
178
Які наслідки настають у разі отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності

У разі отримання державним службовцем негативної оцінки не раніше ніж через три місяці проводиться повторне оцінювання результатів його службової діяльності.
Висновок, що містить негативну оцінку за результатами оцінювання службової діяльності, може бути оскаржений державним службовцем у порядку, визначеному *статтею 11 цього Закону.
У разі отримання державним службовцем двох підряд негативних оцінок за результатами оцінювання службової діяльності такий державний службовець звільняється із служби відповідно до **пункту 3 частини першої статті 87 цього Закону.
Стаття 44
(частини шоста, 
сьома та
десята)
*У разі порушення наданих цим Законом прав або виникнення перешкод у реалізації таких прав державний службовець у місячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про це, може подати керівнику державної служби скаргу із зазначенням фактів порушення його прав або перешкод у їх реалізації (стаття 11 цього Закону "захист права на державну службу").
**Підставами для припинення державної служби за ініціативою суб’єкта призначення є отримання державним службовцем двох підряд негативних оцінок за результатами оцінювання службової діяльності (пункту 3 частини першої статті 87 цього Закону).

179
Після досягнення якого стажу державної служби державному службовцю надається один календарний день щорічної додаткової оплачуваної відпустки за кожний рік державної служби
За кожний рік державної служби після досягнення п’ятирічного стажу державної служби державному службовцю надається один календарний день щорічної додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як 15 календарних днів.
Порядок надання державним службовцям додаткових оплачуваних відпусток визначається Кабінетом Міністрів України.
Стаття 58
(частина перша)
Порядок надання державним службовцям додаткових оплачуваних відпусток, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.16 № 270.
Відповідно до пункту 12 цього Порядку державному службовцю, який відповідно до статті 35 Закону України від 16.12.93 № 3723 “Про державну службу” за стаж державної служби:
- 12 років набув право на отримання додаткової відпустки тривалістю 9 календарних днів, додатковий день надається після наступних двох років державної служби;
- 13 років набув право на отримання додаткової відпустки тривалістю 11 календарних днів, додатковий день надається після наступних трьох років державної служби;
- 14 років набув право на отримання додаткової відпустки тривалістю 13 календарних днів, додатковий день надається після наступних чотирьох років державної служби.

180
У якому випадку державні службовці можуть бути відкликані із щорічної основної або додаткової відпустки

Для виконання невідкладних завдань державні службовці, які займають посади категорії "А", можуть бути відкликані із щорічної основної або додаткової відпустки, передбаченої частиною першою статті 58 цього Закону (див. пункт 179), за рішенням суб’єкта призначення, а державні службовці, які займають посади категорій "Б" і "В", - за наказом (розпорядженням) керівника державної служби.
Порядок відкликання державних службовців із щорічних відпусток затверджується Кабінетом Міністрів України.
Частина невикористаної відпустки за погодженням з керівником державної служби надається державному службовцю у будь-який час відповідного року чи приєднується до відпустки в наступному році з відшкодуванням непередбачуваних витрат державного службовця у зв’язку з його відкликанням з відпустки.
Порядок відшкодування непередбачуваних витрат державних службовців у зв’язку з їх відкликанням із щорічної основної або додаткової відпустки затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 60
Постановами Кабінету Міністрів України затверджено:
- Порядок відкликання державного службовця із щорічної відпустки (від 25.03.16 № 230);
- Порядок відшкодування непередбачуваних витрат державного службовця у зв’язку з його відкликанням із щорічної основної або додаткової відпустки (від 25.03.16 № 231). 

181
Який вид дисциплінарного стягнення є винятковим і може бути застосований у разі появи державного службовця на службі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння
Звільнення з посади державної служби є винятковим видом дисциплінарного стягнення і може бути застосоване лише у разі вчинення дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 1, 3, 7, 9-11, *13, 14 частини другої статті 65 цього Закону.

Стаття 66
(частина п'ята)
*Дисциплінарними проступками є, зокрема, поява державного службовця на службі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння (пункт 13 частини другої статті 65 цього Закону)

182
Скільки представників громадських об’єднань може бути включено до складу дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ

Дисциплінарна комісія діє у складі не менше шести членів. До складу дисциплінарної комісії включаються державні службовці державного органу, представники виборного органу первинної профспілкової організації з числа державних службовців, а в разі відсутності профспілкової організації - представники державних службовців, обрані на загальних зборах (конференції) державних службовців державного органу, а також можуть включатися представники громадських об’єднань, які мають досвід роботи у сфері державного управління, державної служби або за юридичним фахом.
Кількість представників громадських об’єднань у складі дисциплінарної комісії може становити не більше двох осіб.

Стаття 69
(частина третя)
183
Який вид дисциплінарного стягнення може бути застосовано до державного службовця без участі дисциплінарної комісії відповідно до Закону України "Про державну службу"

У разі допущення державним службовцем дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 6 частини другої статті 65 цього Закону (недотримання правил внутрішнього службового розпорядку), суб’єкт призначення або керівник державної служби може обмежитися зауваженням.
Дисциплінарні стягнення, передбачені пунктами 2-4 частини першої цієї статті (догана, попередження про неповну службову відповідність, звільнення з посади державної служби), накладаються виключно за пропозицією Комісії з питань вищого корпусу державної служби, поданням дисциплінарної комісії.

Стаття 66
(частини друга 
та шоста)
184
Яким актом оформляється рішення про накладення дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження

Рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймає суб’єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня отримання пропозицій Комісії, подання дисциплінарної комісії у державному органі. Рішення оформляється відповідним актом суб’єкта призначення.
У рішенні, яке оформляється наказом (розпорядженням), зазначаються найменування державного органу, дата його прийняття, відомості про державного службовця, стислий виклад обставин справи, вид дисциплінарного проступку і його юридична кваліфікація, вид застосованого дисциплінарного стягнення.
Якщо під час розгляду дисциплінарної справи у діях державного службовця не виявлено дисциплінарного проступку, суб’єкт призначення приймає рішення про закриття дисциплінарного провадження стосовно державного службовця, яке оформляється наказом (розпорядженням).

Стаття 77
(частини
перша-третя)
185
Ким скликаються загальні збори (конференція) державних службовців державного органу

Загальні збори (конференція) державних службовців державного органу скликаються виборним органом первинної профспілкової організації, яка діє в державному органі (за наявності), або службою управління персоналом.
Конференції державних службовців державного органу проводяться у державних органах, де скликання загальних зборів ускладнене через значну чисельність або територіальну роз’єднаність структурних підрозділів. Делегати на конференцію обираються за нормами і в порядку, що визначаються виборним органом первинної профспілкової організації, яка діє в державному органі (за наявності), або службою управління персоналом.

Стаття 70
(частини перша 
та друга)
186
Який строк службового розслідування відповідно до Закону України "Про державну службу"

З метою визначення наявності вини, характеру і тяжкості дисциплінарного проступку може проводитися службове розслідування.
У разі невиконання або неналежного виконання посадових обов’язків державним службовцем, перевищення повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну шкоду фізичній чи юридичній особі, державі або територіальній громаді, службове розслідування проводиться обов’язково.
Тривалість службового розслідування не може перевищувати один місяць. За потреби зазначений строк може бути продовжений суб’єктом призначення, але не більш як до двох місяців.

Стаття 71
(частини перша 
та третя)
187
Якими мають бути дії державного службовця під час відсторонення його від виконання посадових обов’язків

Під час відсторонення від виконання посадових обов’язків державний службовець зобов’язаний перебувати на робочому місці відповідно до правил внутрішнього службового розпорядку та сприяти здійсненню дисциплінарного провадження.

Стаття 72
(частина п'ята)
188
Ким формується дисциплінарна справа під час здійснення дисциплінарного провадження

З метою збору інформації про обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, для визначення дисциплінарною комісією ступеня вини, характеру і тяжкості цього дисциплінарного проступку Комісією з питань вищого корпусу державної служби або дисциплінарною комісією формується дисциплінарна справа.
Стаття 73
(частина перша)
Порядок обліку та роботи з дисциплінарними справами, затверджено наказом Національного агентства України з питань державної служби від 03.03.16  № 49, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 березня 2016 року за № 456/28586.
Дисциплінарна справа є складовою особової справи державного службовця та долучається до неї після прийняття суб’єктом призначення рішення щодо державного службовця, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження (пункт 3 цього Порядку).

189
У якому випадку до державного службовця не може бути застосоване дисциплінарне стягнення

Державний службовець не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності, якщо минуло шість місяців з дня, коли керівник державної служби дізнався або мав дізнатися про вчинення дисциплінарного проступку, не враховуючи час тимчасової непрацездатності державного службовця чи перебування його у відпустці, або якщо минув один рік після його вчинення.
Дисциплінарне стягнення:
- не може бути застосовано під час відсутності державного службовця на службі у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, під час перебування його у відпустці або у відрядженні;
- до державного службовця застосовується не пізніше шести місяців з дня виявлення дисциплінарного проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці, а також не застосовується, якщо минув один рік після його вчинення.

Стаття 65
(частина третя)






Стаття 74
(частини четверта 
та п'ята)
190
Протягом якого строку суб’єкт призначення приймає рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження

Рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймає суб’єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня отримання пропозицій Комісії з питань вищого корпусу державної служби, подання дисциплінарної комісії у державному органі. Рішення оформляється відповідним актом суб’єкта призначення.
Стаття 77
(частина перша)
191
Протягом якого строку державним службовцем подається скарга на рішення про накладення дисциплінарного стягнення
Рішення про накладення дисциплінарного стягнення може бути оскаржено державними службовцями категорії "А" до суду, а категорій "Б" і "В" - до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, або до суду.
Скарга подається протягом 10 календарних днів після одержання державним службовцем копії наказу (розпорядження) про накладення дисциплінарного стягнення.

Стаття 78
192
За чий рахунок відшкодовується матеріальна та моральна шкода, заподіяна фізичним та юридичним особам незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю державних службовців під час здійснення ними своїх повноважень

Матеріальна та моральна шкода, заподіяна фізичним та юридичним особам незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю державних службовців під час здійснення ними своїх повноважень, відшкодовується за рахунок держави.
Держава в особі суб’єкта призначення має право зворотної вимоги (регресу) у розмірі та порядку, визначених законом, до:
1) державного службовця, який заподіяв шкоду;
2) посадової особи (осіб), винної (винних) у незаконному звільненні, відстороненні або переведенні державного службовця чи іншого працівника на іншу посаду, щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної державному органу у зв’язку з оплатою часу вимушеного прогулу або часу виконання нижчеоплачуваної роботи.

Стаття 80
(частина перша 
та друга)
193
Якими мають бути дії державного службовця у разі заподіяння шкоди фізичним та юридичним особам внаслідок неналежного виконання ним посадових обов’язків

Державний службовець зобов’язаний відшкодувати державі шкоду, заподіяну внаслідок неналежного виконання ним посадових обов’язків.
Шкодою, заподіяною державним службовцем державі, є також виплачене державою відшкодування шкоди, заподіяної державним службовцем третій особі внаслідок неналежного виконання ним посадових обов’язків.

У разі застосування зворотної вимоги (регресу) державний службовець несе матеріальну відповідальність тільки за шкоду, умисно заподіяну його протиправними діями або бездіяльністю.

Стаття 81
(частини перша 
та друга)


Стаття 80
(частина третя)
194
Що робить керівник державної служби для відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок неналежного виконання державним службовцем своїх посадових обов’язків

Для відшкодування шкоди керівник державної служби вносить державному службовцю письмову пропозицію, в якій зазначаються розмір, порядок і строки відшкодування шкоди, а також обставини, що стали підставою для відшкодування. Державний службовець повинен дати відповідь на пропозицію про добровільне відшкодування шкоди у письмовій формі.
Пропозиція може бути внесена протягом трьох місяців з дня, коли керівник державної служби дізнався чи мав дізнатися про обставини, що є підставою для пред’явлення вимоги, але не пізніше ніж через три роки з дня заподіяння шкоди.
Державний службовець повинен дати відповідь на пропозицію про відшкодування шкоди в письмовій формі протягом двох тижнів з дня отримання пропозиції.
У разі ненадання державним службовцем відповіді на пропозицію про добровільне відшкодування шкоди, відмови від відшкодування шкоди чи невідшкодування шкоди до зазначеного у пропозиції строку керівник державної служби може звернутися з позовом про таке відшкодування до суду.

Стаття 82
195
Які наслідки для працівника патронатної служби має припинення повноважень особи, працівником патронатної служби якої він призначений

Працівник патронатної служби призначається на посаду на строк повноважень особи, працівником патронатної служби якої він призначений.
Трудові відносини з працівником патронатної служби припиняються в день припинення повноважень особи, працівником патронатної служби якої він призначений. Акт про звільнення приймається керівником державної служби.
Працівник патронатної служби може бути достроково звільнений з посади за ініціативою особи, працівником патронатної служби якої він призначений, або керівника патронатної служби.

Стаття 92
(частини друга 
та третя)
196
Відповідно до якого законодавчого акта здійснюється пенсійне забезпечення державних службовців

Пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України від 09.07.03 № 1058 "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Стаття 90
197
Коли набрав чинності Закон України "Про державну службу"
Цей Закон набрав чинності з 01 травня 2016 року.
Публікації документа: Урядовий кур'єр від 03.02.15; Голос України від 31.12.15; Офіційний вісник України від 15.01.16; Відомості Верховної Ради України від 22.01.16 року.

Пункт 1
Прикінцевих
та 
Перехідних
положень
Закону
До відома.
Положення про Національне агентство України з питань державної служби, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.14 № 500. 
- Порядок проведення Національним агентством України з питань державної служби та його територіальними органами перевірок стану дотримання державними органами Закону України "Про державну службу" та інших нормативно-правових актів у сфері державної служби, затверджено наказом Національного агентства України з питань державної служби від 26.09.16 № 193, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 жовтня 2016 року за № 1369/29499. 
- Порядок обчислення стажу державної служби, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.16 № 229.

Читайте:
Відповіді на нові тестові питання:
щодо знання Конституції України
- щодо запобігання корупції
- на перевірку спеціального законодавства
***
Крім цього, у ШПАРГАЛЦІзнайдете відповіді на нові тести.