77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

"Декретна" посада при скороченні за трудовим законодавством

Працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. У цей час її посада в штатному розписі скорочена з 01 до 0,5 штатної одиниці. Через 3 місяці працівниця повинна вийти з відпустки для догляду за дитиною. Чи потрібно її якось попереджати?
Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 2 Закону України від 15.11.96 № 504 "Про відпустки" (надалі – Закон про відпустки) право на відпустки, у тому числі відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, забезпечується збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом.
Тобто після закінчення відпустки працівниця повинна вийти на роботу на ту ж саму посаду, яку вона обіймала до відпустки. У порушеному питанні зазначено, що посада працівниці збережена (її не скоротили повністю). Просто тепер у штатному розписі передбачене утримання неповної штатної одиниці (0,5). Отже, формально зазначена вимога Закону про відпустки дотримана.
Але при цьому відбулася зміна істотних умов праці, а саме встановлений неповний робочий час з ініціативи роботодавця.
Частиною третьою статті 32 Кодексу законів про працю України (надалі – КЗпП) визначено, що у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою.
Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

Слід наголосити, що на працівника, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, повною мірою поширюється трудове законодавство. Ураховуючи це, працівника потрібно було, в установленому порядку, попередити не пізніше ніж за два місяці до дати встановлення неповного робочого часу за посадою, яку вона обіймає.
Водночас, якщо колишні умови праці не можуть бути дотримані, а працівник не погоджується на продовження роботи в нових умовах, то після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вона може бути звільнена на підставі пункту 6 статті 36 КЗпП (відмова працівника відмова від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці).

Припинення трудового договору можливо, але за умови, що вона надасть роботодавцю письмову відмову від продовження роботи у нових умовах та/або не належить до пільгової категорії працівників, визначених статтями 184 і 1861 КЗпП.
Крім того, необхідно брати до уваги частину шосту статті 179 КЗпП, за якою у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, одному з батьків дитини в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

 Виходячи із порушеного питання, за посадою, що обіймає працівник, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вже встановлений неповний робочий час (0,5 штатної одиниці). Проте працівника заздалегідь (за 2 місяці) про це не попередили, що є порушенням вимог трудового законодавства. Тому працівниця має право оскаржити таке рішення роботодавця в комісії з трудових спорів, а якщо вона на підприємстві не створювалася - у суді, протягом 3 місяців після того, як вона дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права (статті 225, 232, 233 КЗпП).

А суд, імовірніше, підтримає працівницю. Наприклад, Верховним Судом у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду (постанова від 31 жовтня 2019 у справі № 200/1562/18, провадження № 61-1753св19) визнано незаконним наказ про переведення на іншу посаду працівниці, що перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (фактично відбулася зміна розміру заробітної плати і перейменування посади). Причина - неповідомлення працівниці про зміну істотних умов праці за 2 місяці, як того вимагає стаття 32 КЗпП.
Держслужбовець. Квітень, 2020/№ 4
Страниц (3)123 Вперёд