77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!

Щодо прийняття на роботу у вихiдний день

Чи має право роботодавець приймати працiвника на роботу у вихiдний день? З якого дня розпочинаються трудовi вiдносини мiж роботодавцем i працiвником, якщо в наказi (розпорядженнi) дата прийняття на роботу визначена як вихiдний день?
Відповідно до статті 21 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП) трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Оформлювати трудовi вiдносини з працiвником у вихiдний день законодавством України про працю не забороняється.
Роботодавці мають право самостiйно встановлювати iндивiдуальнi графiки роботи вiдповiдно до правил внутрiшнього трудового розпорядку та колективного договору. При цьому вихiднi днi можуть не збiгатися iз загальновстановленими календарними вихiдними днями.
Графiки роботи (змiнностi) розробляються таким чином, щоб тривалiсть робочого часу за облiковий перiод не перевищувала нормального числа робочих годин (статті 50 i 51 КЗпП). Таким чином, трудовий договір може бути укладено в будь-який день тижня, незалежно вiд того, буднiй вiн чи вихiдний.
Пiд час укладення трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або iнший документ, що посвiдчують особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освiту (спецiальнiсть, квалiфiкацiю), стан здоров'я тощо.

Частиною третьою статті 24 КЗпП установлено, що працiвник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повiдомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалiзацiї державної полiтики з адмiнiстрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування про прийняття працiвника на роботу в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.

У наказi (розпорядженнi) про його прийняття працiвника обов'язково має бути зазначено конкретну дату початку його роботи. Цей документ доводиться пiд пiдпис працiвнику.
Якщо вихiдний день визначений у наказi (розпорядженнi) як дата прийняття на роботу, то трудовi правовiдносини мiж працiвником та роботодавцем мають розпочинатися саме цього дня, хоча це i був вихiдний день вiдповiдно до графiка роботи (змiнностi).
Читайте: Дії роботодавця при оформленні трудових правовідносин із працівником
Консультація Мінсоцполітики України - "Праця i зарплата" N 6 (1018), 8 лютого 2017 р.