77

Улыбайтесь,пусть начальство ослепнет!
Возвращайтесь   Мир дому твоему   Несколько секретов работы с тестом   Пельмени, тушённые в подливе   Как поддерживать чистоту лимфатической системы   Оpлицa выбирает oтцa для своего потомства   Борщ " Детский " (обычный)   Самое сложное в жизни - не усложнять себе жизнь   Доброе утро (видео)   Притча об истинной любви   Пусть все будет хорошо   "Ша, дети!" (притча для мам)   He cyдитe, дa нe cyдимы бyдeтe   Женщину нужно понять и простить... (видео)   Некоторые факты о кино и кинофильмах  

Строки перебування на посадах керівника факультету/кафедри закладу вищої освіти

Відповідно  до статті 33 Закону України від 01.07.14 № 1556 "Про вищу освіту" (надалі – Закон № 1556) структура закладу вищої освіти, статус і функції його структурних підрозділів визначаються статутом закладу вищої освіти та положеннями про відповідні структурні підрозділи. Структура закладу вищої освіти, що не є бюджетною установою, може визначатися статутом закладу без дотримання вимог цієї статті.
Структурні підрозділи утворюються рішенням вченої ради закладу вищої освіти у порядку, визначеному цим Законом і статутом закладу вищої освіти. Основними структурними підрозділами закладів вищої освіти (крім коледжів, які не здійснюють підготовку бакалаврів) є факультети, кафедри, бібліотека.  
Факультет - це структурний підрозділ закладу вищої освіти, що об’єднує не менш як три кафедри та/або лабораторії, які в державних і комунальних закладах вищої освіти у сукупності забезпечують підготовку не менше 200 здобувачів вищої освіти денної форми навчання (крім факультетів вищих військових навчальних закладів (закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання), закладів вищої освіти фізичного виховання і спорту, закладів вищої освіти культури та мистецтва).
Кафедра - це базовий структурний підрозділ закладу вищої освіти державної (комунальної) форми власності (його філій, інститутів, факультетів), що провадить освітню, методичну та/або наукову діяльність за певною спеціальністю (спеціалізацією) чи міжгалузевою групою спеціальностей, до складу якого входить не менше п’яти науково-педагогічних працівників, для яких кафедра є основним місцем роботи, і не менш як три з них мають науковий ступінь або вчене (почесне) звання.

 Керівник факультету

Відповідно до частин першої і другої статті 35 Закону № 1556 керівництво факультетом здійснює декан (начальник). Керівник факультету повинен мати науковий ступінь та/або вчене (почесне) звання, як правило, відповідно до профілю факультету.
Водночас, абзацом другим розділу 3 Рекомендацій щодо проведення конкурсного відбору при заміщенні вакантних посад науково-педагогічних працівників та укладання з ними трудових договорів (контрактів), затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 05.10.15 № 1005 (у редакції відповідного наказу від 26.11.15  № 1230)(надалі – Рекомендації) встановлено, що відповідно до частини другої статті 35 Закону № 1556 претендент на посаду керівника факультету повинен мати науковий ступінь та/або вчене (почесне) звання відповідно до профілю факультету, а також ураховувати вимоги частини десятої статті 55 цього закону та норму щодо можливості встановлення відповідно до законодавства додаткових вимог до осіб, які можуть займати посади науково-педагогічних працівників статутом вищого навчального закладу.

Відповідно до частин третьої та четвертої статті 35 Закону № 1556 декан (начальник) факультету:
- може делегувати частину повноважень своїм заступникам. Повноваження керівника факультету визначаються положенням про факультет, яке затверджується вченою радою закладу вищої освіти;
- видає розпорядження щодо діяльності відповідного факультету, які є обов’язковими для виконання всіма учасниками освітнього процесу факультету і можуть бути скасовані керівником закладу вищої освіти, якщо вони суперечать законодавству, статуту закладу вищої освіти чи завдають шкоди інтересам закладу вищої освіти.

Частиною першою статті 43 Закону № 1556 визначено, що керівник закладу вищої освіти за згодою більшості від повного складу органу громадського самоврядування факультету закладу вищої освіти призначає керівника факультету на строк до п’яти років та укладає з ним контракт.  Інші питання щодо порядку призначення керівника факультету (навчально-наукового інституту) визначаються статутом закладу вищої освіти.

Одна і та сама особа не може бути керівником факультету відповідного закладу вищої освіти більш як 10 років (частина четверта статті 43 цього закону)

Абзацом п’ятим розділу 6 Рекомендацій передбачено, що керівник вищого навчального закладу, в якому утворено новий факультет, відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 1556 може призначати виконувача обов'язків керівника цього факультету на строк до проведення виборів керівника факультету, але не більш як на три місяці.

Керівник факультету може бути звільнений з посади керівником закладу вищої освіти за поданням вченої ради закладу вищої освіти або органу громадського самоврядування факультету з підстав, визначених законодавством про працю, статутом закладу вищої освіти, умовами контракту.

Пропозиція про звільнення керівника факультету:
- вноситься до органу громадського самоврядування факультету не менш як половиною голосів статутного складу вченої ради факультету;
- приймається не менш як двома третинами голосів статутного складу органу громадського самоврядування факультету.
Інші питання щодо порядку звільнення керівника факультету (навчально-наукового інституту) визначаються статутом закладу вищої освіти (частина друга статті 43 Закону № 1556).

 Керівник кафедри

Відповідно до частини шостої статті 35 Закону керівництво кафедрою здійснює завідувач (начальник) кафедри, який не може перебувати на посаді більш як два строки. Керівник кафедри:
- повинен мати науковий ступінь та/або вчене (почесне) звання відповідно до профілю кафедри;
- обирається за конкурсом таємним голосуванням вченою радою закладу вищої освіти строком на п’ять років з урахуванням пропозицій трудового колективу факультету (навчально-наукового інституту) та кафедри.
Керівник закладу вищої освіти укладає з керівником кафедри контракт.

До відома. Для дотримання законодавства при проведенні конкурсу на заміщення посад науково-педагогічних працівників на умовах сумісництва або суміщення необхідно враховувати вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.93 № 245 "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій" та інших нормативно-правових актів.

Керівнику вищого навчального закладу при утворенні нової кафедри (у тому числі. шляхом злиття, поділу) рекомендовано призначати виконувача обов'язків завідувача кафедри на строк до проведення виборів, але не довше, ніж на три місяці (абзац п’ятий розділу 6 Рекомендацій).

 Частинами одинадцятої-тринадцятої статті 55 Закону № 1556 визначено, що під час заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників - завідувачів (начальників) кафедр, професорів, доцентів, старших викладачів, викладачів укладенню трудового договору (контракту) передує конкурсний відбір, порядок проведення якого затверджується вченою радою закладу вищої освіти.
 Заклади вищої освіти можуть укладати короткострокові трудові договори з іноземними громадянами відповідно до законодавства.
В окремих випадках, у разі неможливості забезпечення освітнього процесу наявними штатними працівниками, вакантні посади науково-педагогічних працівників можуть заміщуватися за трудовим договором до проведення конкурсного заміщення цих посад у поточному навчальному році.

Особа у закладі вищої освіти не може одночасно займати дві та більше посад, що передбачають виконання адміністративно-управлінських функцій.

Здійснення адміністративних, управлінських (забезпечення організації та виконання) функцій передбачає виконання повноважень на посадах керівника, заступника керівника вищого навчального закладу, керівника факультету, керівника навчально-наукового інституту, завідувача (начальника) кафедри тощо (абзац третій розділу 3 Рекомендацій).

Відповідно до абзацу сьомого розділу 3 Рекомендацій особливі випадки передбачені підпунктом 16 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1556: до 6 серпня 2024 року педагогічні (науково-педагогічні) працівники із стажем педагогічної роботи у вищому навчальному закладі не менш як 10 років мають право брати участь у конкурсі на зайняття посади керівника факультету чи кафедри коледжу; вимога щодо наявності вченого звання та наукового ступеня для кандидата на посаду керівника факультету чи кафедри коледжу починає діяти з 6 серпня 2019 року; вимоги частини першої статті 43 цього закону не мають зворотної сили і не поширюються на керівників факультетів чи кафедр коледжу до моменту припинення дії укладеного з ними контракту.

Підпунктом 21 пункту 2 розділу XV Закону № 1556 встановлено, що особи, які працюють на посадах керівника факультету (навчально-наукового інституту, відокремленого структурного підрозділу закладу вищої освіти, коледжу відповідно до цього Закону) на день набрання чинності (09.07.2019, "Голос України") Законом України від 06.06.19 № 2745 "Про фахову передвищу освіту" не менше п’яти років, мають право надалі працювати на цій посаді не більше п’яти років.


Міністерством освіти і науки України (лист від 28.07.20 № 1/9-404) надано керівникам закладів вищої освіти роз’яснення щодо проведення конкурсного відбору при заміщенні окремих вакантних посад науково-педагогічних працівників, зокрема.

У зв'язку з необхідністю проведення конкурсного відбору при заміщенні вакантних посад науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти в умовах обмежень, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.20 №392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом  SARS-CoV-2".

1. Відповідно до частини першої статті 43 Закону України "Про вищу освіту" керівник закладу вищої освіти за згодою більшості від повного складу органу громадського самоврядування факультету  (навчально-наукового інституту) закладу вищої освіти призначає керівника факультету (навчально-наукового інституту) та укладає з ним контракт. Інші питання щодо порядку призначення керівника факультету  (навчально-наукового інституту) визначаються статутом закладу вищої освіти. Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про вищу освіту" призначення та звільнення з посади керівника філії закладу вищої освіти здійснюються в порядку, встановленому для керівника факультету (навчально-наукового інституту).

Керівник закладу вищої освіти самостійно відповідно до статуту закладу вищої освіти (у випадку відсутності у статуті відповідних положень - на власний розсуд) здійснює відбір кандидата на посаду директора (начальника) навчально-наукового інституту / декана (начальника) факультету / керівника філії) та вносить на погодження органу громадського самоврядування навчально-наукового інституту / факультету / філії таку кадрову пропозицію.
Орган громадського самоврядування (збори (конференція) трудового колективу) навчально-наукового інституту / факультету / філії розглядає пропозицію керівника закладу вищої освіти та погоджує кандидатуру на посаду директора (начальника) навчально-наукового інституту / декана (начальника) факультету / керівника філії. Після такого погодження керівник закладу вищої освіти укладає контракт та призначає на посаду директора (начальника) навчально-наукового інституту / декана (начальника) факультету / керівника філії особу, погоджену більшістю від повного складу органу громадського самоврядування навчально-наукового інституту / факультету / філії.
Погодження кандидатури на посаду директора (начальника) навчально-наукового інституту / декана (начальника) факультету / керівника філії органом громадського самоврядування (зборами (конференцією) трудового колективу) навчально-наукового інституту / факультету / філії може відбуватися у дистанційному режимі із забезпеченням персонального голосування або збори (конференція) трудового колективу можуть відбуватись у дистанційному режимі з перервою для проведення таємного голосування шляхом подання бюлетенів у визначений час у будівлі закладу вищої освіти.

2. Відповідно до абзацу другого частини шостої статті 35 Закону України "Про вищу освіту" керівник кафедри обирається за конкурсом таємним голосуванням вченою радою закладу вищої освіти строком на п'ять років з урахуванням пропозицій трудового колективу факультету (навчально-наукового інституту) та кафедри.

Заяви та документи осіб, які виявили бажання зайняти посаду завідувача (начальника) кафедри та відповідають кваліфікаційним вимогам до неї, подали заяву та відповідні документи до закладу вищої освіти у встановленому порядку, розглядають збори трудового колективу факультету (навчально-наукового інституту) та кафедри. Такий розгляд може проводитись у дистанційному режимі із забезпеченням персонального голосування або розгляд може відбуватись у дистанційному режимі з перервою для проведення таємного голосування шляхом подання бюлетенів у визначений час у будівлі закладу вищої освіти. Збори трудового колективу факультету (навчально-наукового інституту) та кафедри надають до вченої ради закладу вищої освіти свої пропозиції щодо обрання особи на посаду завідувача (начальника) кафедри.
Вчена рада закладу вищої освіти розглядає пропозиції трудового колективу факультету (навчально-наукового інституту) та кафедри на своєму засіданні та проводить таємне голосування за призначення особи завідувачем (начальником) кафедри. Таке засідання може відбуватись у дистанційному режимі з перервою для проведення таємного голосування шляхом подання бюлетенів у визначений час у будівлі закладу вищої освіти. У бюлетень таємного голосування вносяться всі кандидати, які виявили бажання зайняти посаду завідувача (начальника) кафедри та відповідають кваліфікаційним вимогам до неї, подали заяву та відповідні документи до закладу вищої освіти у встановленому порядку.
За результатами таємного голосування вченої ради закладу вищої освіти керівник закладу вищої освіти видає наказ про введення в дію рішення вченої ради та про призначення особи на посаду завідувача (начальника) кафедри.

Страниц (3)123 Вперёд