Працівник закладу охорони здоров’я працює за зовнішнім сумiсництвом. Він подав заяву про надання щорічної відпустки за місцем сумісництва в інший період ніж щорiчної вiдпустки за основним мiсцем роботи. Чи повинен роботодавець надати таку відпустку?
Порядок надання відпусток, їх оплата та виплата компенсації за невикористану відпустку регулюються Кодексом законів про працю України (надалі - КЗпП), Законом України від 15.11.96 № 504 "Про відпустки" (надалі - Закон) та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 74 КЗпП, статті 2 Закону право на відпустки (основна та додаткові) мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (надалі - підприємство), із збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати.
Частиною третьою статті 56 КЗпП встановлено, що робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. Звідси випливає, шо сумісникам щорічна відпустка надається на загальних засадах, тобто тривалість відпустки за сумісництвом така сама, як і відпустки за основним місцем роботи, і не може бути менше ніж 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору за сумісництвом.
Право працівника на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи настає після закінчення шести місяців безперервної роботи на даному підприємстві. Щорічні відпустки за другий та наступні роки роботи можуть бути надані працівникові в будь-який час відповідного робочого року (стаття 79 КЗпП, частина п’ята статті 10 Закону).
Пунктом 6 частини сьомої статті 10 Закону встановлено, що сумісникам щорічні відпустки повної тривалості до настання шестимісячного строку безперервної роботи у перший рік роботи на даному підприємстві, надаються, за бажанням працівника, одночасно з відпусткою за основним місцем роботи.
Водночас, якщо тривалість відпустки за сумісництвом менша, ніж за основним місцем роботи, то сумісникам в обов'язковому порядку надається, за бажанням працівників, відпустка без збереження заробітної плати на строк до закінчення відпустки за основним місцем роботи (пункт 14 частини першої статті 25 Закону).
Крім цього, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.93 N 245 "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій", пунктом 6 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затверджено наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.93 N 43, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 червня 1993 року за N 76, відпустка на роботі за сумісництвом надається одночасно з відпусткою за основним місцем роботи. Оплата відпустки чи виплата компенсації за невикористану відпустку провадиться сумісникам відповідно до чинного законодавства.
З наведеного вище випливає, що працівники мають право на щорічну відпустку в строки, визначені відповідним графіком, який щорічно повинен затверджуватися роботодавцем, за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і доводитися до відома всіх працівників.
Проте щодо працівників, які працюють за сумісництвом, законодавець зобов’язав роботодавця надавати, а працівника використовувати щорічну основну та додаткові відпустки одночасно із відпусткою за основним місцем роботи.
Читайте также: